Za peticí proti opatřením stojí homeopaté, je plná klamů, varuje skeptička ze Sisyfa

Počátkem října se na internetu objevila petice, která sice není právně závazná, přesto se v ní desítky tisíc lidí vyslovují proti současným opatřením zavedeným kvůli nadměrnému šíření nového typu koronaviru v Česku. Ačkoliv je online petice nesmírně populární a od doby svého vzniku nasbírala více než 65 tisíc podpisů, ve skutečnosti za ní stojí lidé, o jejichž odbornosti panují pochybnosti.

Ilustrační foto

Pod peticí je podepsána řada lékařů, mezi kterými nechybí ani veřejně známí odpůrci opatření, jako prezident České stomatologické komory Roman Šmucler nebo přednosta Kardiocentra IKEMu Jan Pirk. Ti spolu s dalšími například tvrdí, že vládní opatření jsou větším nebezpečím ohrožení celkového zdraví lidu, než nemoc covid-19.

Z medicínského hlediska podle textu petice nevidí důvod k prohlubování restriktivních opatření a vyzývají například vládu, aby omezila nošení roušek nebo aby "upustila od povinného testování osob bez příznaků". Navzdory tomu, že je prokázáno, že i lidé bez příznaků mohou být přenašeči nemoci, která si na celém světě vyžádala už více než milion mrtvých.

O kontroverzní petici vyvolává pochybnosti nejen její text, který nekoresponduje s opatřeními doporučenými odborníky na šíření virových nemocí, tedy epidemiology nebo virology, ale i lidé, kteří jsou jejími signatáři. Petice se navíc výrazně podobá původnímu Prohlášení českých homeopatů.

Za peticí stojí zastánci alternativní medicíny 

Server EuroZprávy.cz na to upozornila Lenka Příplatová, evoluční bioložka a členka Českého klubu skeptiků Sisyfos, s tím, že petici iniciovala homeopatka Kateřina Lucká. "Lékařka, která věří ve skutečnou účinnost homeopatických preparátů, na svojí facebookové stránce sdílí dezinformační časopis Šifra, a na svém webu zpochybňuje účinnost Ritalinu u dětí s poruchou pozornosti," varuje skeptička.

Dodává, že Lucká také "preventivně" podepsala a šíří petici za dobrovolnost očkování proti viru SARS-CoV-2, navzdory tomu, že povinná vakcinace není v současnosti nijak zvažovaná, a to i vzhledem k předpokládanému nedostatečnému počtu vakcín. Proti údajně povinné vakcinaci se přitom v poslední době vyhraňuje řada lidí s poměrně velkým dosahem, což může mít negativní vliv na veřejnost a její důvěru v lékařskou vědu. Za všechny lze jmenovat například zpěvačku Ilonu Csákovou.

Dalším ze signatářů je Ladislav Fiala, internista, který se ale podobně jako Lucká věnuje homeopatii. Sám je navíc předsedou České homeopatické společnosti. "I on věří ve skutečnou účinnost homeopatik nad rámec placeba, což dle něj dokládá zjištěný efekt homeopatik u zvířat či kojenců – jev dobře známý kriticky uvažujícím spoluobčanům pod nálepkou "placebo by proxy"," upozornila pro EuroZprávy.cz Příplatová.

Dodává, že na námitku týkající se neexistence přesvědčivých důkazů o účinnosti homeopatické léčby, Fiala odpovídá: "To, že nevíme, jak něco funguje, neznamená, že to neexistuje. Ani v dnešní době zdaleka neznáme vysvětlení všech jevů, které existují. Já sám nejsem schopen patřičně vysvětlit princip fungování homeopatie, ale vím, že funguje, protože jsem si to sám na sobě vyzkoušel."

Tím ale výčet lékařů věřících v alternativní a studiemi nepodloženou medicínu nekončí. Dalším signatářem je anesteziolog Ivan Vondřich. Ten se podle zjištění skeptičky ve své praxi věnuje celostní medicíně ve zdravotnickém zařízení PAIN s.r.o., tedy v ambulanci využívající akupunkturu a homeopatii.

"Dle svých vlastních slov nezavrhuje medicínu klasickou, tedy tu založenou na důkazech, tato slova však vzápětí popírá praxí, v níž využívá metody zcela důkazuprosté - homeopatii, elektroakupunkturu podle Volla, či takzvanou energoinformační medicínu," varuje členka Sisyfa.

Mezi signatáři najdeme i lékaře známé z řady mediálních vystoupení. Jedním z nich je Jan Hnízdil, celostní lékař původně zaměřený na fyziatrii, balneologii a léčebnou rehabilitaci. Jak ale varuje Příplatová, Hnízdil je zároveň "držitelem Bludného balvanu (anticeny Českého klubu skeptiků Sisyfos za pseudovědeckou činnost, pozn. red.) a psychosomatik, od jehož přístupu k psychosomatice se distancovala i Psychosomatická společnost ČLS." 

Další kontroverzní, avšak mediálně známou osobou, je psychiatr Radkin Honzák. Ten se dle upozornění skeptičky na svém blogu i v jiných textech věnuje "nepříliš elegantně" lékařské etice, nebo právě homeopatii. Mezi signatáři dále najdeme Jana Pirka, uznávaného odborníka v oblastech chirurgie, cévní chirurgie a kardiochirurgie, a šéfa stomatologů Romana Šmuclera.

Oba jsou mediálně známí lékaři a ve svých oborech dosahují kvalitních výsledků, nejedná se ale o odborníky na virová onemocnění či jejich šíření napříč populací. Na osoby s absencí této specializace přitom v posledních dnech přímo i nepřímo mířil apel lékařů, například z covidových oddělení a jednotek intenzivní péče, aby se ke epidemiologické situaci nevyjadřovali.

Konspirátor či veterinář? Žádný problém

Předposledním signatářem petice je Jiří Urbánek, který vystudoval veterinářskou školu a věnuje se moderním seberozvojovým filosofiím. Jeho zkušenosti pak dle upozornění skeptičky plynou takřka výhradně z managementu, marketingu a koučingu.

"Poslední podepsaný, David Petrásek, je sice nelékař, zato však zdatný konspirátor, jak se můžete přesvědčit například nahlédnutím do jeho další petice, v jejímž textu se odvolává na texty zpochybňující kauzální souvislost mezi SARS-CoV-2 (virem) a covidem-19 (nemocí), desinformační pseudodokument Plandemic a další desinformační zdroje," upozornila EuroZprávy.cz členka Sisyfa.

Příplatová upozorňuje, že nikdo z lékařů a nelékařů podepsaných pod textem dopisu není odborníkem se specializací týkající se epidemiologie, infektologie, virologie či jiných souvisejících profesí. Dodává, že většina z nich svou praxí navíc prokazuje, že není schopna odlišit funkční lékařské postupy od pseudovědy a šarlatánství.

"Proč na tom ale záleží, není snad rozebírání slabostí oponenta argumentačním klamem ad hominem? V tomto případě vůbec ne – ba naopak, jedná se o odmítnutí argumentačního klamu falešné autority," vysvětluje skeptička.

Ukázková falešná autorita, mistrná líheň argumentačních klamů

Příplatová podotýká, že signatáři záměrně působí na publikum z titulu svého vzdělání. Sama petice se ostatně honosí tím, že jde o dopis lékařů cítících občanskou povinnost vyjádřit se ke koronavirové krizi. V textu je navíc uvedeno, že si lékaři údajně uvědomují vážnost situace i zdravotní rizika, jež přináší.

"Petice vznikala prý jako výsledek konsensu lékařů a akademiků, čili odborníků. Jenomže uvedení odborníci rozhodně nemají vzdělání ani praxi v oborech souvisejících s tématem, a jejich schopnost posoudit situaci a protiepidemická opatření je tedy značně limitovaná a odpovídající schopnostem mírně poučeného laika," připomíná skeptička.

"Jde o typickou ukázku falešné autority, která samozřejmě není jediným důvodem k odmítnutí tohoto či libovolného jiného textu, měla by však být prvním varováním, které vás přiměje posuzovat následující text se zvýšenou mírou skepticismu," dodává pro EuroZprávy.cz.

Závěrem členka Sisyfa upozorňuje, že falešná autorita, která je z dopisu patrná již od druhého slova nadpisu, je sice prvním argumentačním klamem, při němž by měli lidé ihned zbystřit, rozhodně ale nejde o klam jediný.

"Naopak. Autoři v tomto případě dokázali vytvořit text sestávající takřka výhradně z argumentačních klamů, což je, nutno jim uznat, výkon skutečně mistrovský," uzavírá Příplatová. Sama petice navíc není nijak právně závazná, protože neobsahuje vlastnoruční podpisy občanů. Příslušné orgány ji tak mohou směle ignorovat, což se v tomto případě také děje. 

Výsledky voleb v Německu jsou nevídané. Rozdíly jsou naprosto minimální

26.09.2021 21:28 Německé parlamentní volby podle prvních odhadů vyhrála těsně sociální demokracie (SPD) před druhou…

GRAF: Vláda sociálních demokratů, Zelených a Levice podle prognóz nemá…

26.09.2021 19:15 Prognózy německých veřejnoprávních stanic ARD i ZDF neumožňují sociálním demokratům (SPD) Olafa…

Zklamání i odhodlání. Kandidáti na kancléře popsali své pocity z…

26.09.2021 20:06 Podle dosavadních prognóz a výsledků zvítězili v německých volbách sociální demokraté (SPD) Olafa…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Nový předvolební průzkum: Koalice Spolu sílí, dohání první ANO

26.09.2021 14:18 Volby do Sněmovny by v září vyhrálo vládní hnutí ANO se ziskem 24,5 procenta hlasů, těsně za ním by…

V sobotu přibylo 409 nakažených, stouplo reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Aktualizováno Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

Vláda bude jednat o dalším rozvolnění opatření

25.09.2021 12:50 Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu-19. Týkat…

Češi nahlásili 8300 možných nežádoucích účinků vakcín. Nejčastěji únava,…

25.09.2021 12:05 V posledních šesti letech před epidemií covidu-19 zdravotníci a pacienti hlásili zhruba 700 až 1200…

V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19

25.09.2021 09:41 Aktualizováno V pátek v Česku přibylo 502 případů nemoci covid-19, což je o 64 více než před týdnem. Počet…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Související:

Právě se děje

reklama