Šmucler zavrhl chytrou karanténu. Česko prý přijalo plán, o kterém se nemluví

Prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který byl už na začátku první vlny epidemie koronaviru odpůrcem příliš restriktivních opatření, je toho názoru, že existují pouze tři způsoby, jak covid-19 poslat do patřičných mezí. Buďto bude perfektně fungovat chytrá karanténa, nebo se díky nově vyvinuté vakcíně proočkujeme, anebo se zkrátka přirozeně promoříme.

Samotný covid-19 by se podle šéfa zubařů neměl nikdy vyšplhat na vyšší smrtnost, než je tomu v případě klasických běžných chřipkových epidemií. Rovněž ocenil, že se zveřejněné počty aktivních případů nakonec změnily, když z pěti tisíc momentálně nakažených ubylo 1700. Jedná se o zcela běžný postup i v případě vyspělých zemí s důrazem na to, že ne všechny tak činí - viz Spojené království, v němž vůbec nedochází k vyřazování uzdravených ze světové databáze. Vyléčených pacientů je tedy skutečně více.

Šmucler se v rozhovoru pro pořad K věci stanice CNN Prima News dál nechal slyšet, že chytrá karanténa má určité trhliny, a že nemůže spolehlivě fungovat. Na začátku byli sice lidé vystrašení z příchodu novodobého "moru", který by si dle varování z Číny mohl vyžádat životy půl milionu Čechů. Dokázala-li by se taková atmosféra udržet, pak by se podle něj inteligentní karanténa skutečně mohla bez problémů rozjet. K tomu ale nedošlo, proto jsou prý veškeré další debaty na toto téma bezpředmětné.

Přimět lidi, aby si aplikaci eRouška stáhli, je dle prezidenta stomatologů nemožné, jelikož si jí on sám vypnul, protože mu vybíjela baterii na mobilním telefonu. Navíc ji využívají jen asi dvě procenta lidí. V takovém případě to podle jeho názoru postrádá smysl. 

"Máme tři teoretické scénáře, co s tou epidemií dělat dál. (…) Scénář číslo jedna, který je, myslím, nerealistický –⁠ ten souvisí s tou chytrou karanténou –⁠ je, že nemoc tak utrasujem, že to bude mít tu a tam dvacet lidí a v zásadě tu nemoc potlačíme. To budeme dělat na věky věků, amen. To je asi nesmysl, ale spousta lidí tomu věří. Pak je druhý cíl. Ten od začátku měli lidé, kteří se zabývali vakcínami, vakcinologové, kteří to řídí prakticky po celém světě: v USA, v Čechách, v Německu, jejichž cílem je vyrobit co nejrychleji vakcínu a ty lidi proočkovat. Říkají: „Pojďme to držet za spoustu miliard na uzdě, a pak ty lidi proočkujem.“ První je, že nemáme tu vakcínu, není vyzkoušená, a druhé ale je, že nevíme, jestli ty lidi se nechají očkovat. (…) Pak je ten třetí plán. Je asi realistický. V zásadě ho ČR přijala, jenom se o tom nikdo nechce bavit," konstatuje Šmucler.

" Všichni jsme si všimli, že Švédsko, velká část USA, jakmile se ta infekce prožene asi 20 až 30 procent populace, tak se to víceméně samo zastavuje, což je jako každá respirační infekce. Pak to samozřejmě v populaci zůstane 5 až 7 let, protože se to úplně nevyhubí. To je to takzvané promoření. ČR se v tuto chvíli promořuje velmi intenzivně, protože prakticky tu nemáme žádné opatření, což jsem rád osobně. Ten důvod, proč to promoření brzdit, je ve chvíli, kdy se vám začnou plnit jednotky intenzivní péče, kdy nemocnice nestíhají. Nic takového v ČR není. V létě ten průběh je nejbezpečnější. Já souhlasím s hlasy, nejsem na to expert, že teď by se mi líbilo, kdyby se spousta mladých promořila. Není bez zajímavosti, že například na jaře, kdy takzvaně umírali lidi na covid-19, tak oni asi měli chřipku a spoustu jiných viróz, ale to se netestuje, protože na to nejsou peníze. Všechny peníze dáváme na test na jeden vir," doplnil vzápětí. 

Kolik lidí se doopravdy infikovalo koronavirem, a tedy prodělalo covid-19, navíc ani není známo. Nelze spolehlivě říct, že se s nákazou potýkaly třeba sta tisíce lidí. Přitom by se jednalo o mnohem důležitější faktor, než je chytrá karanténa. 

"To víme asi poměrně přesně, protože o té chorobě dnes už víme hodně moc. První, druhá, třetí vlna, to je nějaké terminologické hraní. Spíš bych vyšel z toho, co říká Světová zdravotnická organizace, že je jedna velká vlna, než se to promoří. My bohužel v ČR nevíme, kde jsme. Víme ze zkušeností zemí, jako je Švédsko, že po promoření určitého počtu lidí to končí, stejně to končí v New Yorku. Ne že by tam nebyl nikdo, ale prostě skončí ty velké peaky. Je jedna velká vlna. My jsme tu vlnu za velké peníze na jaře zpomalili. To má i své velké výhody. Protože na jaře byla spousta jiných infekcí a hlavně se to mezitím doktoři naučili léčit. Na jaře, jestli si vzpomenete hysterii ohledně ventilátorů. Co nejvíc lidí připojit na ventilátor. My jako lékaři jsme vždycky věděli, že to je trest smrti, čili že to máme dělat jen u lidí, u kterých už opravdu, opravdu nezbývá nic jiného. Dneska to medicína umí léčit. Česká medicína má vynikající výsledky v léčení. Není vůbec třeba panikařit, není třeba dělat planá gesta," vyjádřil se šéf stomatologů k potenciálnímu nástupu podzimní vlny, před nímž čeští epidemiologové varují. 

V závěru se ještě také vyjadřoval ke srovnání chřipky a covidu-19, který naštěstí není tak smrtelný jako ty největší chřipkové epidemie. Rozhodně se tedy nejedná o španělskou chřipku. 

Související

Roman Šmucler

Stát by měl podle Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách

Stát by měl podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) Romana Šmuclera podpořit výuku čištění zubů na školách. Projekt, který by zasáhl všechny děti, by podle něj stál řádově desítky milionů korun. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ke Světovému dni ústního zdraví. Správnou prevencí je podle něj možné zubní kazy u dětí prakticky eliminovat, čímž stát ušetří peníze. V letošním roce je na zubní péči z veřejného zdravotního pojištění vyhrazeno 17 miliard korun, uvedl.
Zubní pohotovost

Zajištění zubní pohotovosti v Praze je odpovědností magistrátu, tvrdí Šmucler

Zajištění zubních pohotovostí v Praze je podle prezidenta České stomatologické komory (ČSK) povinností magistrátu. Pokud je chce udržet, musí zubní lékaře adekvátně zaplatit. Jedním z řešení je podle něj i provozování soukromníky místo fakultních nemocnic. V Praze jsou zubní pohotovosti v Městské poliklinice, Fakultní Thomayerově nemocnici v Krči a Všeobecné fakultní nemocnici na Karlově náměstí. Dětská pohotovost ve Fakultní nemocnici Motol od ledna ukončila provoz.

Více souvisejících

Roman Šmucler ministerstvo zdravotnictví Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Medvěd, ilustrační fotografie.

Fico chce ulehčit odstřel medvědů, kteří se přiblíží k lidem

Slovensko po odstřelu medvěda, který v březnu napadl několik lidí v Liptovském Mikuláši, plánuje další kroky ohledně této problematiky. Ficova vláda na středečním zasedání schválila návrh ústavního zákona, který má řešit zvýšený výskyt medvědů v blízkosti lidských obydlí. 

před 2 hodinami

Bohumil Hrabal. Foto: Hana Haplová

Legendární spisovatel Bohumil Hrabal se narodil před 110 lety

Kdo by neznal krásnou Maryšku a ukřičeného Pepina z Postřižin nebo díla jako Ostře sledované vlaky, Slavnosti sněženek či Obsluhoval jsem anglického krále. Filmovou podobu jim dal režisér Jiří Menzel, autorem knižních předloh je Bohumil Hrabal, od jehož narození uplynulo přesně 110 let. Ten pro psaní povídek a novel čerpal inspiraci ve svém vlastním životě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

FK Dukla Praha

Rada se na lavičce Dukly může objevovat ještě minimálně tři týdny. Osmiměsíční trest je nepravomocný

Hojně diskutovaný rekordní trest za rasismus pro trenéra fotbalové pražské Dukly není definitivní, protože odvolací komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) si vyžádala od disciplinární komise písemné odůvodnění toho, proč právě k tomuto trestu přistoupila. Protože se o Radově případu bude jednat až za tři týdny, do té doby se bude moct Petr Rada nadále objevovat na lavičce během druholigových zápasů.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin konečně řekl pravdu. Rusko by proti NATO nemělo velkou šanci

Souhlasit se slovy ruského prezidenta Vladimira Putina se dá jen zřídka. Platí to především v posledních letech, kdy jeho vnitřní politika dramaticky prohlubuje autoritářství a stále více spoléhá na represivní nástroje, zatímco politika zahraniční přerostla v otevřenou vojenskou agresi vůči sousednímu státu a ignorování mezinárodních smluv, kterých je Moskva signatářem. Ve světle tradičního chvástání nad silou Ruska a jeho armády pak včerejší Putinův výrok, že Rusko je ve srovnání se Západem víceméně vojenským trpaslíkem, a proto válka s NATO nedává z jeho pohledu smysl, působí jako výjimečný záblesk smyslu pro realitu.

před 6 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejisty Karlových Varů budou trénovat zlatí hoši z přelomu tisíciletí Patera a Moravec

Krátce po nedávném vyřazení Karlových Varů z předkola letošního extraligového play-off, v němž nestačily na České Budějovice, se potvrdila jména nových trenérů. Dosavadního kouče Energetiků Václava Eismanna, jenž působil na tamní lavičce od února, nahradí olympijský vítěz z Nagana Pavel Patera. Jeho asistentem pak bude další olympijský vítěz z roku 1998 a taktéž mistr světa z roku 2001 David Moravec. Dvouletou smlouvu s karlovarským klubovým vedením podepsal kromě nich i nový trenér brankářů Lukáš Mensator.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Miloš Zeman chce na Slovensko, ale zůstává v Motole. Zdravotní stav se zlepšuje

Dva týdny už je exprezident Miloš Zeman hospitalizovaný v pražské Fakultní nemocnici Motol. Podle lékařů se jeho zdravotní stav nadále zlepšuje, na odhad termínu propuštění je však brzy. Zeman přitom údajně koketuje s myšlenkou, že by se vydal na Slovensko a před druhým kolem tamní prezidentské volby podpořil Petera Pellegriniho. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy