Zájem o antigenní test je menší, termíny jsou i na zítra

Zájem lidí o dobrovolný antigenní test se proti konci prosince snížil. Poslední dny je jich provedeno kolem 27.000 denně. Podle dat Ústavu zdravotnických informací (ÚZIS) na webu ministerstva zdravotnictví jich bylo v pondělí 26.929, testů metodou PCR bylo jen o tisíc víc. Většina míst, která odběry provádějí, má podle údajů v jejich rezervačních systémech termín volný i na středu.

Češi se nechávají testovat na infekci
doporučujeme

Podle údajů z Centrálního registračního systému je odběrových míst, kde je možné nechat si test hrazený z veřejného zdravotního pojištění udělat, více než 200. V Praze jich je 37 a mají kapacitu za tři dny přes 11.700 testů. Jenom devět z nich nenabízí termín už na středu a šest z nich mělo první volný termín až příští týden.

V Praze je kapacita největší. Podobně ale nabízí většina odběrových míst hned na příští den termíny i v Jihomoravském, Královéhradeckém, Libereckém, Pardubickém, Moravskoslezském, Plzeňském, Olomouckém, Zlínském nebo Jihočeském kraji.

Až na příští týden si ale musí počkat lidé například v Blansku, Boskovicích, Havířově, Nymburce, Benešově, Chomutově nebo Jablonci nad Nisou. Vůbec nejdéle si na volný termín musí počkat obyvatelé Děčína, první volný je podle rezervačního systému až 8. února. Některá místa jako Kadaň nebo Žatec termíny na webu nezveřejňují.

Ve většině regionů je nutné si termín pro antigenní test rezervovat přes internet. V Karlovarském kraji je třeba si termín v krajských nemocnicích objednat telefonicky. Podle webu Institutu laboratorní medicíny jsou všechny termíny obsazené v Aši, Mariánských Lázních nebo Kraslicích. Podobně jsou na tom také odběrová místa v Jirkově na Chomutovsku a Tachově na Plzeňsku, které laboratoř také provozuje.

Původně mělo antigenní testování skončit 15. ledna. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) se ale spolu se zdravotními pojišťovnami, které testy hradí, rozhodl v testování pokračovat. Jsou podle něj cenné zejména proto, že se daří odhalit lidi bez příznaků. Podle ÚZIS se v pondělí antigenní testy podílely na celkovém počtu pozitivně diagnostikovaných asi z 20 procent, což odpovídá i týdennímu průměru.

Vůbec nejvíc antigenních testů, více než 52.000, bylo provedeno v pondělí po Novém roce. Lidé si zřejmě chtěli ověřit, že se nenakazili na návštěvách během vánočních svátků. Více než 40.000 testů bylo provedeno také v posledních třech pracovních dnech před Štědrým dnem a také 28. prosince a 11. ledna.

Kromě široké veřejnosti, pro kterou je testování dobrovolné, se povinně každých pět dní testují zaměstnanci pobytových zařízení sociálních služeb a jen s pravidelným testem je povolené fungování nejvyšších sportovních soutěží, kam ale zatím na stadiony nesmí diváci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sasko dodá Česku 15.000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca

28.02.2021 13:45 Sasko České republice dodá 15.000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov…

Povinné testování zřejmě od pátku, pro firmy nad 250 lidí

28.02.2021 13:07 Vláda v pondělí projedná návrh, podle kterého by firmy s více než 250 zaměstnanci od 5. března…

ONLINE: Za sobotu 7798 nakažených. J&J má v USA zelenou

28.02.2021 09:43 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. K zásadním otázkám ve vztahu covidu a imunity patří, kdy…

Sobotních téměř 7800 případů je páté nejvyšší víkendové číslo

28.02.2021 09:05 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 7798 případů koronaviru, zhruba o tisíc víc než před týdnem.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama