Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste

Zájem o očkování bez registrace v posledních dnech roste. Podle zástupců očkovacích míst souvisí vyšší zájem se zkrácením lhůty pro přeočkování třetí dávkou na šest měsíců i s novými vládními opatřeními, jako je například zkrácení doby platnosti negativních testů na covid-19 či zpoplatnění preventivních testů.

Očkování proti koronaviru, ilustrační fotografie.

Fronty se dnes tvořily například v nákupních centrech Olympia v Brně a Forum Nová Karolina v Ostravě, v Pardubicích u očkovacího kamionu nebo na očkovacích místech v Libereckém kraji, zjistili zpravodajové ČTK.

V Libereckém kraji se bez registrace očkuje ve velkokapacitním centru vedle Krajského úřadu v Liberci a v krajské nemocnici v České Lípě. V posledních dnech zájem výrazně vzrostl, a to zejména v souvislosti s třetí posilující dávkou, na kterou mají od pondělí lidé nárok už po šesti měsících od poslední dávky. "Přicházejí hlavně senioři, nechtějí obtěžovat děti s registrací, tak se přicházejí zeptat na možnost třetí dávky a většinou se rovnou nechají očkovat," řekla ČTK vrchní sestra libereckého centra Dagmar Gurecká. Hodně podle ní přicházejí i zdravotníci. Třetí dávky ve středu představovaly 70 procent z 900 podaných vakcín. "Přicházejí i lidé na první dávky, ale těch je mnohem méně," dodala.

Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) ve středu vyzval zájemce o třetí dávku, aby se registrovali. "Termíny se dostávají rychle, ale z pohledu logistiky je pro nemocnice lepší, když mohou plánovat kapacity, než když tam ráno přijde sto lidí, kteří chtějí třetí dávku, a vytvoří se fronta, kterou pak zpracovávají několik hodin. Proti začátku letošního roku máme výhodu, že vakcín je dostatek a kapacit v očkovacích centrech také," řekl hejtman.

V Pardubicích se dnes již druhý den mohli nechat lidé očkovat bez registrace v očkovacím kamionu. Dopoledne stál opět před budovou Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zájem byl značný, vysoká škola proto poskytla zdravotníkům zázemí ve vestibulu fakulty, aby lidé nestáli venku v silném větru. "Čekali jsme asi tři čtvrtě hodiny. Kromě seniorů přicházeli i mladí lidé, studenti nebo maminka s malým dítětem," řekla ČTK Zita Bachurová, která na očkování doprovázela matku. Ve středu měl kamion v Pardubicích dvě zastávky, druhá byla u vlakového nádraží.

V sousedním Královéhradeckém kraji se nyní proti covidu-19 očkuje na deseti místech, všechna nabízí očkování bez předchozí registrace a také možnost přeočkování třetí dávkou. Zvýšený nárůst o očkování bez registrace zaznamenává například Fakultní nemocnice (FN) Hradec Králové. "Jde o několik desítek zájemců denně, jsou odbavováni průběžně. Navyšujeme očkovací kapacity," řekl dnes ČTK mluvčí hradecké FN Jakub Sochor.

Zájem roste i v ostravském očkovacím místě v obchodním centru Forum Nová Karolina. V říjnu se sem přišlo očkovat v průměru 63 lidí denně. "Ve středu už se tento počet zvýšil na 97 a dnes je aktuálně zájem více než dvojnásobný. Do konce provozní doby nám zbývají ještě necelé tři hodiny, takže počet určitě dál naroste," uvedla po 16:00 mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava Petra Petlachová.

Soustavná fronta byla dnes i v nákupním centru Olympia v Brně, kde se očkuje bez registrace první, druhou i třetí dávkou. "Lidé na očkování čekají mezi jednou až dvěma hodinami," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, která očkování zajišťuje. Nemocnice očkuje kromě Olympie také ve svém areálu a v terénu působí její mobilní tým. Jen za středu svatoanenští zdravotníci podali lidem 833 dávek vakcíny proti koronaviru, z toho 550 bylo třetích dávek.

Třetí posilující dávku očkování proti covidu-19 po šesti měsících od poslední dávky mohou zájemci dostávat od pondělí. Dosud byl minimální odstup osm měsíců. Do konce října bude mít v zemi nárok na toto očkování přes milion lidí, na konci roku 3,2 milionu.

Zájem o očkování chce ministerstvo zvýšit také zpoplatněním testů. Ve středu vláda schválila, že od 1. listopadu budou preventivní testy na covid-19 hrazené z veřejného zdravotního pojištění pouze dětem a mladým do 18 let, plně očkovaným a lidem se zahájeným očkováním nebo těm, kteří se nemohou očkovat. Zároveň se zkrátí doba platnosti negativního testu jako potvrzení o bezinfekčnosti. U testů PCR se platnost zkrátí ze sedmi dní na tři, u antigenních testů ze 72 hodin na 24 hodin. Jedním z dalších opatřeních je i to, že personál restaurací bude muset od 1. listopadu kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti.

Změny v očkování: Povinná vakcína možná od března, očkovaní se budou…

29.11.2021 17:09 Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Varianta omikron představuje "velmi vysoké" riziko, oznámila dnes WHO

29.11.2021 17:54 Varianta koronaviru označovaná jako omikron se pravděpodobně začne šířit v mezinárodním měřítku a…

Příznaky varianty omikron se liší od varianty delta

29.11.2021 14:41 Příznaky lidí infikovaných variantou koronaviru omikron se liší od těch nakažených variantou delta.…

Variantu omikron potvrzuje Česko i další evropské země, někteří nakažení…

29.11.2021 15:22 Žena z Liberce, která se nakazila koronavirem, má variantu omikron. Definitivní výsledek testu dnes…

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V nemocnici v Benešově se zabarikádoval ozbrojený pacient, zasahovala…

29.11.2021 21:00 Aktualizováno Policisté dnes v benešovské nemocnici zasahovali proti pacientovi, který ohrožoval zdravotníky…

Válek by kvůli zatížení nemocnic omezil plánovanou a neakutní péči

29.11.2021 20:10 Aktualizováno Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) by jako první tři kroky v boji s…

Koronavirem se do června nakazilo 13,9 procenta zubních lékařů

29.11.2021 19:28 Koronavirem se podle průzkumu České stomatologické komory (ČSK) do konce letošního června nakazilo…

Ministerstvo chce od března povinnou vakcínu. Očkovaní budou muset po…

29.11.2021 17:09 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví bude platnost vyhlášky o povinném očkování pro vybrané profese a lidi…

Zájem o třetí dávku vakcíny roste. Většina rodičů chce nechat očkovat i…

29.11.2021 16:57 Zájem o posilující dávku očkování proti nemoci covid-19 se během podzimu zvýšil, v listopadu o ni…

Se ženou nakaženou variantou omikron letěli další Češi, hygiena je…

29.11.2021 14:20 Liberečtí hygienici prověřují kvůli variantě omikron dalších sedm lidí z Libereckého kraje, kteří…

Ústřední krizový štáb se shodl na povinném očkování vybraných profesí

29.11.2021 12:49 Povinně očkovat proti nemoci covid-19 by se měli zdravotníci, sociální pracovníci, členové…

Myslel jsem si, že mě se nemoc netýká, říká hospitalizovaný čtyřicátník

29.11.2021 12:40 Petr Valenta z Markvartovic na Opavsku se už měsíc léčí v Městské nemocnici Ostrava (MNO) z těžkého…

Kontakty ženy s variantou omikron se trasují prioritně, uvedl Hamáček

29.11.2021 12:21 Hygienické stanice budou prioritně trasovat kontakty v okolí ženy, u níž se potvrdila varianta…

Hlavni hygienička Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus

29.11.2021 09:32 Aktualizováno Hlavni hygienička Pavla Svrčinová měla pozitivní test na koronavirus. Radiožurnálu to potvrdil…

Související:

Právě se děje

reklama