Opakuje se scénář z jara. Lidé se chtějí nechat otestovat, ale systém nefunguje

Vzhledem k opakovanému zesílení epidemie koronaviru znovu přibývá lidi, kteří se chtějí na vlastní náklady nechat otestovat na covid-19, ať kvůli rodině, práci nebo testování. Laboratoře ale nestíhají a navíc některá poradní centra o víkendu nefungují.

Ilustrační foto
doporučujeme

Například otec devítiměsíčního dítěte, který se v uplynulých dnech zúčastnil pracovního školení na Slovensku, aby pak následně zjistil, že jeho kolega spolucestující má v rodině příbuzného s koronavirem, projevil zájem kvůli obavám o své nejbližší. 

"Bylo to po patnácté hodině, už jsme se tam prostě nedovolali. Proto jsme se snažili kontaktovat nějakou centrální linku, ale nefunguje opravdu nic,“ stěžoval si na nefunkční linku hygieny. Pomoc hledal v několika krajích, ale neúspěšně. 

Infekce ale jeho slovy řádí bez ohledu na to, jaký je den v týdnu. Z tohoto důvodu se také sám rozhodl izolovat. Kontaktovat hygienu se v sobotu pokoušela i redakce České televize, ale taktéž marně.

Lépe to nevypadá ani na Letišti Václava Havla, kdy někteří zaměstnanci kolikrát čekají i několik hodin nebo do druhého dne. Cena testu činí 1750 korun. Přednostní odběr a s ním související možnosti předbíhat ve frontě znamená připlatit si dalších 1500 korun. Na dodržování předpisů dohlíží policie.

"Tento stav, kdy je velká fronta, trvá od tohoto čtvrtka. Začali sem chodit i lidé, kteří nejsou cestující. Ti nám zaplňují fronty a my je musíme bohužel obracet zpátky,“ řekl projektový manažer GHC Genetics Petr Sviták, který je situaci na letišti přítomen.

"Bude pro ně úkol, aby navýšily kapacitu, aby fakultní nemocnice nevyšetřovala sto vzorků denně, ale třeba tisíc,“ vyjádřil se k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

"Pokud by bylo potřeba navyšovat, je třeba adekvátně navýšit počet personálu, a myslím si, že takových 500 vzorků je i po takovém navýšení strop,“ varovala vedoucí laboratoře Nemocnice na Bulovce, před jejíž laboratoři se už stojí fronty.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V pátek přibylo opět téměř 300 nakažených

15.08.2020 07:55 V pátek v Česku přibylo 293 potvrzených případů covidu-19, denní nárůst se tak vrátil pod 300. Od…

Česko se stává rizikovou zemí, varuje Prymula. Volá po intenzivním…

14.08.2020 21:53 Aktualizováno Počet Čechů, kteří se infikovali novým typem koronaviru způsobujícím onemocnění covid-19, se blíží…

Výpadek proudu v nemocnici: Jak vypadá a co se při něm děje? Byli jsme u…

14.08.2020 21:19 REPORTÁŽ – Pro správný chod nemocnice není potřeba pouze lékařský personál, ale i spousta dalších…

Dopis Vojtěchovi. Autoři zákona o informacích žádají zpřístupnění dat o…

14.08.2020 15:46 Spoluautoři zákona o svobodném přístupu k informacím, bývalý poslanec Oldřich Kužílek a bývalý…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama