Zájem o volně prodejné léky klesl, navzdory obavám z covidu. Analytik vysvětluje proč

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 12 procent na 3,5 miliardy korun. Mezikvartálně pokles činil 36 procent. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. V prvním čtvrtletí podle ní přitom tržby stouply meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun.

Lékárny
doporučujeme

Důvodem změny trendu je podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie koronaviru.

"Prodejní čísla z druhého čtvrtletí veskrze potvrzují naši hypotézu, že se lidé v panice z nečekané pandemie covidu-19 předzásobili léky proti chřipce a nachlazení. Poptávka se však pouze koncentrovala v čase, nikoliv trvale zvýšila. Vzhledem ke zvýšeným hygienickým standardům se dá na úrovni celoročních prodejů očekávat spíše pokles, jelikož tato opatření přispívají k nižšímu výskytu všech infekčních respiračních onemocnění," řekl ČTK analytik IQVIA Jan Habětínek.

Společnost uvedla, že celkové tržby za volně prodejné léky včetně hygienických produktů, zdravotnických prostředků, doplňků stravy a dětské výživy prodávané v lékárnách, klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o desetinu na 4,6 miliardy korun. Proti prvnímu letošnímu čtvrtletí klesly o 31 procent. Podle Šlégla je podobný trend znatelný i ve světě.

"V západní Evropě a severní Americe vidíme podobné výkyvy prodejů, které vedly k výrazným meziročním nárůstům v prvním čtvrtletí roku 2020 a následnému ochlazení ve druhém čtvrtletí. Výjimku z tohoto obecného trendu však představuje Čína, kde v již prvním čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu prodejů, stejně tak jako v Japonsku," uvedl ředitel.

Na českém trhu ve druhém čtvrtletí společnost zaznamenala propady prodejů v kategoriích, které v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly k mimořádně silnému výsledku. Šlo především o volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení.

Šlégl upozornil, že od začátku dubna do konce června dosáhly rekordního podílu na celkových tržbách za volně prodejné léčivé přípravky e-shopy, podepsaly se na tom ztížené podmínky tradičních kamenných lékáren. "Přesun prodejů z kamenných lékáren do e-commerce pozorujeme dlouhodobě, nicméně současná epidemiologická situace tento trend, zdá se, akcelerovala. Zatímco v roce 2017 se podíl e-shopů na trhu pohyboval pod čtyřmi procenty a koncem roku 2019 se dostal k sedmi procentům, v první polovině roku 2020 atakoval 11 procent. Za šest měsíců tak vzrostl o stejný počet procentních bodů jako za předchozí dva roky dohromady," dodal ředitel.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) ve zdravotnictví. Firma vznikla sloučením společností IMS Health and Quintiles, po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců. První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do ulic vyrazí tisíce policistů a vojáků. Podle Maďara opatření nestačí

28.02.2021 21:54 Aktualizováno Z sobotu přibylo v Česku 7798 nakažených. O půlnoci začnou platit v Česku nová opatření, podle…

Brno a okolí bude při vládních opatření bráno jako jeden okres

28.02.2021 19:26 Okresy Brno-město a Brno-venkov budou od pondělí pro účely vládního opatření zakazující pohyb lidí…

Kdo by nahradil Blatného? Padlo první jméno, epidemiolog ale odmítl

28.02.2021 18:03 Člen Rady vlády pro zdravotní rizika a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal by odmítl případnou…

Sasko dodá Česku 15.000 dávek vakcíny od firmy AstraZeneca

28.02.2021 17:49 Aktualizováno Sasko České republice dodá 15.000 dávek vakcíny firmy AstraZeneca proti covidu-19 pro Cheb, Sokolov…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama