Zájem o volně prodejné léky klesl, navzdory obavám z covidu. Analytik vysvětluje proč

Tržby z prodeje registrovaných volně prodejných léků v Česku ve druhém čtvrtletí letošního roku meziročně klesly o 12 procent na 3,5 miliardy korun. Mezikvartálně pokles činil 36 procent. Vyplývá to z dat, které ČTK poskytla analytická společnost IQVIA. V prvním čtvrtletí podle ní přitom tržby stouply meziročně o 21 procent na 5,5 miliardy korun.

Lékárny
doporučujeme

Důvodem změny trendu je podle generálního ředitele firmy pro ČR a SR Martina Šlégla efekt předzásobení těmito léky po propuknutí pandemie koronaviru.

"Prodejní čísla z druhého čtvrtletí veskrze potvrzují naši hypotézu, že se lidé v panice z nečekané pandemie covidu-19 předzásobili léky proti chřipce a nachlazení. Poptávka se však pouze koncentrovala v čase, nikoliv trvale zvýšila. Vzhledem ke zvýšeným hygienickým standardům se dá na úrovni celoročních prodejů očekávat spíše pokles, jelikož tato opatření přispívají k nižšímu výskytu všech infekčních respiračních onemocnění," řekl ČTK analytik IQVIA Jan Habětínek.

Společnost uvedla, že celkové tržby za volně prodejné léky včetně hygienických produktů, zdravotnických prostředků, doplňků stravy a dětské výživy prodávané v lékárnách, klesly ve druhém čtvrtletí meziročně o desetinu na 4,6 miliardy korun. Proti prvnímu letošnímu čtvrtletí klesly o 31 procent. Podle Šlégla je podobný trend znatelný i ve světě.

"V západní Evropě a severní Americe vidíme podobné výkyvy prodejů, které vedly k výrazným meziročním nárůstům v prvním čtvrtletí roku 2020 a následnému ochlazení ve druhém čtvrtletí. Výjimku z tohoto obecného trendu však představuje Čína, kde v již prvním čtvrtletí došlo k meziročnímu poklesu prodejů, stejně tak jako v Japonsku," uvedl ředitel.

Na českém trhu ve druhém čtvrtletí společnost zaznamenala propady prodejů v kategoriích, které v prvním čtvrtletí nejvíce přispěly k mimořádně silnému výsledku. Šlo především o volně prodejné léky proti chřipce a nachlazení.

Šlégl upozornil, že od začátku dubna do konce června dosáhly rekordního podílu na celkových tržbách za volně prodejné léčivé přípravky e-shopy, podepsaly se na tom ztížené podmínky tradičních kamenných lékáren. "Přesun prodejů z kamenných lékáren do e-commerce pozorujeme dlouhodobě, nicméně současná epidemiologická situace tento trend, zdá se, akcelerovala. Zatímco v roce 2017 se podíl e-shopů na trhu pohyboval pod čtyřmi procenty a koncem roku 2019 se dostal k sedmi procentům, v první polovině roku 2020 atakoval 11 procent. Za šest měsíců tak vzrostl o stejný počet procentních bodů jako za předchozí dva roky dohromady," dodal ředitel.

IQVIA je předním světovým poskytovatelem pokročilých analytických služeb, technologických řešení a smluvních výzkumných služeb (CRO) ve zdravotnictví. Firma vznikla sloučením společností IMS Health and Quintiles, po světě má přibližně 67.000 zaměstnanců. První tři případy covidu-19 se v Česku prokázaly 1. března.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nárůst počtu případů covidu-19 v Praze opět stoupá

29.09.2020 19:36 Nárůst počtu potvrzených případů nemoci covid-19 v Praze začal opět zrychlovat. K dnešním 18:00…

Petříček: Ústavní činitelé odmítli násilí na běloruských občanech

29.09.2020 19:01 Ústavní činitelé odmítli represe a násilí páchané na běloruských demonstrantech, kteří protestují…

Česko bude mít do konce týdne 1969 dávek remdesiviru

29.09.2020 18:31 Do Česka bylo dovezeno dalších 960 dávek léku remdesivir, který lékaři používají na těžké formy…

Prymula odmítl požadavek odborů: Na růst platů o 15 procent nejsou peníze

29.09.2020 16:35 Na patnáctiprocentní růst platů zdravotníků v roce 2021 podle ministra zdravotnictví Romana Prymuly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama