Zákaz odložitelné péče v nemocnicích by se mohl změnit na doporučení

Zákaz poskytovat v nemocnicích péči, která není pro pacienty nezbytná, by se mohl podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) zhruba za týden změnit v doporučení. Hranice plného obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 hospitalizovaných pacientů s covidem.

Nemocnice, ilustrační foto
doporučujeme

Ministr očekává, že by k tomu mohlo dojít na konci dubna, možná ve druhé polovině. V současné době je v nemocnicích asi 7300 pozitivně testovaných pacientů.

"Ve chvíli, kdy budou mít nemocnice na svých lůžkách 2000 až 3000 lidí s koronavirem, tak se by se mohla začít postupně obnovovat elektivní péče," řekl Blatný. Elektivní, neboli odložitelná péče, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční.

Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení má uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru.

Kapacity nemocnic jsou podle středečního vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky stále téměř na hraně vyčerpání. Počty hospitalizovaných s covidem-19 klesly za týden asi o desetinu, lidí na jednotkách intenzivní péče asi o sedm procent méně než před týdnem. Dušek uvedl, že horší je situace v moravských regionech. Zhruba pětina pacientů potřebuje nemocniční péče kvůli vážnému stavu i poté, co už nemají pozitivní test. Tito lidé se ale ve statistikách hospitalizovaných neobjevují.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po 254 dnech…

11.04.2021 22:00 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

Rodiče dali k soudu stížnost kvůli testům dětí a rouškám při návratu do…

11.04.2021 20:21 Rodiče několika dětí podali k Ústavnímu soudu stížnost proti opatření ministerstva zdravotnictví,…

Zákaz pro samoplátce je podle provozovatelů lázní diskriminační

11.04.2021 16:46 Sdružení lázeňských míst ČR a Svaz léčebných lázní ČR protestují proti prodloužení zákazu přijímat…

Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví, nahradí ji…

11.04.2021 16:07 Barbora Peterová končí jako mluvčí ministerstva zdravotnictví. Informaci ze svého twitterového účtu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama