Zakázka na ostrahu VZP za 110 milionů byla dle auditu nezákonná, smlouvu uzavřel Kabátek

Zakázka na údržbu bezpečnostních systémů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) za 110 milionů korun byla podle auditu ministerstva zdravotnictví zadána nezákonně. Mluvčí VZP Vlastimil Sršeň ČTK sdělil, že článek Aktuálně.cz obsahuje nepodložené spekulace a VZP se k němu nechce vyjadřovat.

Všeobecná zdravotní pojišťovna

Šéf VZP Zdeněk Kabátek podle serveru Aktuálně.cz uzavřel bez výběrového řízení novou smlouvu s firmou Lenia, která zajišťovala pro VZP ostrahu od roku 1993. Podle VZP ale jen Lenia měla certifikát k údržbě používané techniky. 

Kabátkovi nyní končí mandát, o post ředitele VZP se uchází znovu. Dalším uchazečem je podle médií Kabátkův náměstek David Šmehlík, který předloni zajistil výrazné navýšení peněz na péči pro kliniku Iscare ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše (ANO). Podle VZP to ale neodporovalo předpisům.

Audit, provedený na přelomu let 2018 a 2019, uvádí, že smlouvy mezi VZP a firmou Lenia z roku 2015 v oblasti bezpečnostních systémů a technické ochrany na čtyři roky byly uzavřeny v rozporu se zákonem. "To, že nějaká kontrola něco konstatuje, však ještě zdaleka neznamená, že se jedná o odraz skutečného stavu věci. Kontrola věc navíc posuzovala z úhlu právního pohledu, který vznikl až v budoucnosti," sdělil serveru mluvčí VZP Sršeň.

ČTK dnes mluvčí sdělil, že je článek serveru účelově zkreslený. "Vámi uváděný článek obsahuje celou řadu polopravdivých a nepravdivých informací vytržených z kontextu. Zároveň obsahuje řadu ničím nepodložených spekulací," sdělil. Konkrétně ale žádnou z informací v článku komentovat nechtěl.

VZP hájila podle serveru uzavření smlouvy s bezpečnostní agenturou Lenia bez tendru tím, že jenom Lenia měla certifikát pro dodávky technologií firmy Hirsch, na nichž byl bezpečnostní systém VZP postaven. "Tento certifikát však v době kontroly nebyl přes opakovanou žádost kontrolní skupiny ze strany VZP předložen," napsali auditoři.

Pojišťovna také obhajovala smlouvu znaleckým posudkem, který agenturu Lenia doporučil. Znalec ale v posudku uvedl, že nezjišťoval výhodnost výměny součástek tak, aby VZP nebyla závislá na jediném výrobci. Pojišťovna rovněž v roce 2015 řešila uzavření smlouvy bez tendru s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který VZP odepsal, že v tom neshledává porušení zákona. Na dotaz ministerstva financí pak ale ÚOHS nedokázal doložit, jak k tomu dospěl, protože stanovisko vypracoval člověk, který již na úřadě nepracuje. ÚOHS pak udělil VZP za uzavření smlouvy s firmou Lenia pokutu, kterou však zrušil šéf ÚOHS Petr Rafaj. Jeho dcera Petra Rafajová v té době působila ve VZP jako náměstkyně pro informatiku.

Smlouva VZP s agenturou Lenia na údržbu bezpečnostních systémů loni vypršela. Zakázku pak na čtyři roky získala jiná firma za 30 milionů, tedy asi čtvrtinu ceny předchozí zakázky pro firmu Lenia. Cena ale podle serveru není konečná, pojišťovna vypisuje i další zakázky týkající se zabezpečení. Lenia se nepřímo podílí na zabezpečení VZP dále. Fyzickou ostrahu ústředí VZP podle Aktuálně.cz provádí firma Indus, kterou Lenia spoluvlastní.

VZP je největší zdravotní pojišťovna v Česku. Má 5,9 milionu klientů a letos podle původního plánu má hospodařit s příjmy 215,6 miliardy korun a výdaji o 30 milionů nižšími. Nyní se řeší, kdo bude ředitelem VZP. Nového šéfa zatím správní rada nezvolila. Musí být zvolen do začátku prosince, kdy končí druhý mandát Kabátkovi.

Kabátkovým protikandidátem je podle médií jeho náměstek Šmehlík. Server Seznam Zprávy uvedl, že Šmehlík v roce 2018 zajistil postupně pro kliniku Iscare ze svěřenského fondu premiéra navýšení limitu na péči z původních 136 milionů korun na 200 milionů. Podle Švehlíka to bylo nutné kvůli zvyšování dostupnosti léčby. VZP pak oznámila, že kontroly rozdělování peněz specializovaným zdravotnickým centrům neukázaly porušení předpisů.

Za sobotu přibylo přes 2700 nakažených, výrazně přibývá hospitalizovaných

24.10.2021 12:04 Aktualizováno V sobotu přibylo v Česku 2751 případů nemoci covid-19, nejvíc za víkendový den od 27. března.…

Reprodukční číslo překonalo rekord, covid se Českem šíří nejrychleji za rok

23.10.2021 13:19 Reprodukční číslo, které ukazuje rychlost šíření nemoci covid-19, dnes znovu překonalo rekord od…

Počty nakažených rapidně stoupají. Za pátek přes 4200 nových případů

23.10.2021 09:55 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku 4224 nakažených koronavirem, což bylo nejvíce za den od 13. dubna. Počet…

Přínos vakcíny Pfizer pro děti převyšuje vzácná rizika, tvrdí FDA

23.10.2021 08:37 Vědci z amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dali v pátek najevo přesvědčení, že…

Stoupá počet dětí, které končí v nemocnicích kvůli respiračním virózám

23.10.2021 07:59 V některých nemocnicích muselo být v posledních týdnech přijato více dětí kvůli respiračním virózám…

Česko je sedmou nejhorší zemí světa z hlediska šíření covidu. Firmy…

22.10.2021 22:20 Aktualizováno Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, v Česku stouplo na 1,79 a Česká…

Lékaři transplantovali plíce prvnímu pacientovi s covidem

22.10.2021 16:31 Lékaři Fakultní nemocnice v Motole transplantovali plíce prvnímu pacientovi, kterému je poškodil…

Soud zrušil povinnou samoizolaci při návratu do Česka ze zahraničí

22.10.2021 13:38 Městský soud v Praze zrušil k 1. listopadu část opatření ministerstva zdravotnictví, podle kterého…

Česko se vrací do loňského podzimu. Reprodukční číslo je nejvyšší za…

22.10.2021 13:18 Reprodukční číslo, ukazující rychlost šíření nemoci covid-19, je aktuálně v Česku nejvyšší nejméně…

Ochotu očkovat se třetí dávkou vakcíny projevilo 46 procent dospělých

22.10.2021 12:23 Očkovat se posilující dávkou vakcíny proti covidu-19 je ochotno 46 procent dospělé populace v Česku…

Související:

Právě se děje

reklama