Zasedal krizový štáb: V lázních jsou připraveny tisíce lůžek pro lehčí případy covidu

V lázeňských zařízeních je připraveno několik tisíc lůžek pro lidi, kteří nevyžadují intenzivní péči. Stát je využije v případě, že o to požádají nemocnice, které by byly přetížené kvůli množství pacientů s covidem-19. Po dnešním zasedání Ústředního krizového štábu to novinářům řekl jeho předseda a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Zopakoval, že počítá s další žádostí kabinetu o prodloužení nouzového stavu.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček byl v posledních týdnech v karanténě kvůli onemocnění covidem-19, štáb ale fungoval i v době jeho pracovní neschopnosti. Přípravu náhradních lůžek měl jako jednu z priorit. "Ministerstvo zdravotnictví a centrální řídící tým vytvořily dispečink záložních lůžek v lázeňských zařízeních. V případě potřeby ten primární cíl pro odlehčování od pacientů, kteří nevyžadují intenzivní péči," řekl Hamáček. Několik tisíc lůžek je připraveno především v lázních spadajících pod ministerstva.

Statistiky nových odhalených nákaz koronavirem podle Hamáčka naznačují, že se křivka otáčí. "To ale neznamená, že jsme vyhráli a můžeme všechno začít uvolňovat," řekl. Připomněl, že křivky hospitalizovaných a zemřelých se zvyšují později než křivky zobrazující potvrzené případy. "Ale vypadá to, že zdravotnický systém by to měl zvládnout, nemělo by dojít k přeplnění kapacit a na nějaké kritické momenty," řekl.

Hamáček poděkoval za zahraniční pomoc partnerům, připomněl ale také to, že Česko také recipročně pomáhá. Zmínil například zaslání milionu ochranných rukavic do Francie, které schválila vláda před týdnem. U rukavic se podle něj ukazuje, že celosvětově stoupá poptávka. Kabinet kvůli tomu tento týden rozhodl o nákupu 45 milionů kusů. "Chceme mít jistotu, že v žádném momentu tento klíčový ochranný prostředek nedojde, i kdyby došlo k nějakým turbulencím na trhu," řekl.

Vicepremiér zopakoval, že vláda bude potřebovat znovu prodloužit nouzový stav. "Přijde mi logické, že vláda požádá. Samozřejmě Sněmovna je suverén a rozhodne, nicméně pokud by k prodloužení z nějakého důvodu nedošlo, ze dne na den by padla klíčová opatření," uvedl. Kabinet potřebuje k prodlužování nouzového stavu souhlas poslanců, ti podle něj naposledy dali najevo, že nepovolí prodloužení rovnou o měsíc. "To je faktor, který budeme brát v úvahu. Uvidíme, jestli požádáme rovnou o měsíc, nebo jen o 14 dní," řekl.

Krizový štáb dnes vyslechl také informaci od ministerstva zemědělství o nemocích mezi zvířaty v souvislosti s novou variantou viru SARS-CoV-2, která se v Dánsku vyskytla u norků. "V ČR žádné farmy nejsou, ale některé jsou relativně blízko, například v Polsku, takže tu situaci sledujeme," uvedl. Podle Hamáčka se Česku geograficky blíží i nákaza africkým morem prasat, která byla zachycena na německo-polských hranicích. "Jsou i signály o ptačí chřipce. Takže z mého pohledu situace v této oblasti je také velmi složitá, chci všechny ujistit, že kromě covidu budeme pečlivě sledovat i situaci v oblasti nákazy zvířat," dodal.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Praze přibylo v pátek 411 případů covidu

05.12.2020 10:10 V Praze přibylo v pátek 411 případů nemoci covid-19, to je o 42 víc než před týdnem, ale o skoro…

Počet nakažených dál roste. PES se zvýšil na 59 bodů

05.12.2020 08:02 Rizikové skóre protiepidemickém systému PES k dnešnímu dni stouplo o dva body na 59 a zůstává těsně…

Sněmovna schválila pravidla očkování proti covidu. Bude zdarma a dobrovolné

04.12.2020 22:01 Aktualizováno Očkování proti novému koronaviru mají mít lidé hrazeno ze zdravotního pojištění. Sněmovna to dnes…

Nových případů koronaviru je i v pátek do večera více než před týdnem

04.12.2020 18:48 V Česku dnes do 18:00 přibylo 2433 potvrzených případů covidu. Je to zhruba o 300 případů více než…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama