Zaveďme osobní lockdown a nehrajme ruskou ruletu, vyzývá občany panel vědců

Nejenom vláda se snaží apelovat na veřejnost, aby současnou situaci brala vážně a dodržovala platná opatření proti šíření koronaviru. Ve středu se objevila výzva od několika respektovaných vědců, které vývoj epidemie v Česku trápí. Podle nich dojde k přetížení zdravotnictví, lidé by proto měli zůstávat doma.

Češi bojují proti koronaviru rouškami a respirátory
doporučujeme

Výzva multioborového panelu vědců, jehož členy jsou např. infektolog a hlavní epidemiolog IKEM Petr Smejkal, datový vědec Petr Ludwig či biochemik Jan Konvalinka, je reakcí na nárůst počtu hospitalizovaných lidí. Autoři jsou přesvědčeni, že „opatření zavedená v průběhu září nefungovala nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala“.

Panel chce spoluobčany upozornit na nadcházející riziko, odvolává se na několik nezávislých předpovědí a modelů, které mimo jiné ukazují, že se blíží přetížení zdravotního systému, a to v řádu dní u malých a v řádu týdnů u velkých nemocnic. „Jako důsledek bude omezena i standardní zdravotní péče,“ konstatuje kolektiv autorů.

„Pokud nedojde k dramatické změně chování, může mít dle našich odhadů epidemie 5 000 až 15 000 obětí do konce roku (nad rámec dlouhodobého průměru). Je velké riziko, že Česká republika bude následovat italský či newyorský scénář, lékaři budou nuceni rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne,“ stojí ve výzvě.

Vědci se proto rozhodli vystoupit s apelem na obyvatele, který shrnuli do čtyř bodů. Lidé by podle nich měli zavést osobní lockdown. „Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech – např. péče o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost,“ doporučují.

„Pokud musíte výjimečně mezi lidi, noste roušku přes nos a ústa ve všech vnitřních prostorách a venku v místech, kde nemůžete od všech ostatních lidí udržet vzdálenost dva metry,“ píše se ve druhém bodě s tím, že virus se šíří kapénkami i formou aerosolu.

Autoři výzvy také prosí lidi, aby brali situaci vážně, nevěřili dezinformačním webům a nejrůznějším konspiračním teoriím. „To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat – nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých,“ dodává panel, jehož členkou je třeba i jaderná inženýrka Dana Drábová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid v Česku: Šíření epidemie začíná zpomalovat. Nová bilance

30.10.2020 07:13 Ve čtvrtek přibylo v Česku 13.051 potvrzených případů koronaviru. Je to zhruba stejně jako ve…

Europoslanec pomáhá v první linii, krmí i myje pacienty. Se smrtí se…

29.10.2020 22:05 Aktualizováno Odložil perfektně střižené sako a vkusnou košili s kravatou a navlékl se do ochranného obleku, aby…

Do večera přibylo téměř 7000 případů covidu, je to méně než před týdnem

29.10.2020 19:08 Podíl pozitivních testů na covid-19 byl ve středu rekordních 34,44 procenta. Laboratoře udělaly ve…

Nový ministr zdravotnictví Blatný se ujal funkce. Strach lidi paralyzuje,…

29.10.2020 15:23 Aktualizováno Hlavní úkol pro sebe a resort zdravotnictví vidí nový ministr Jan Blatný (za ANO) v potřebě změnit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama