Zdravotníci dostanou odměny zřejmě až v červnu

Zdravotníci dostanou odměny za podzimní vlnu epidemie patrně nejdříve v červnu. Vláda dosud neschválila, kolik peněz půjde na vypsání dotačního programu, ze kterého se budou prémie zdravotníkům vyplácet. Kvůli rozpočtovým pravidlům je odměny možné vyplatit nejdříve tři měsíce od data, kdy na ně vláda peníze schválí.

Lékaři, ilustrační foto
doporučujeme

Napsal to dnes server Aktuálně.cz. O odměnách opakovaně mluvil premiér Andrej Babiš (ANO) i ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO), který jako termín výplaty naposledy zmínil duben.

"Pokud by vláda v nejbližší možné době finanční prostředky na dotační program schválila, mohly by být odměny vyplaceny nejdříve v květnu. Reálnější se ale jeví až červen," cituje server mluvčí ministerstva zdravotnictví Barboru Peterovou.

Odkládání odměn pro zdravotníky kritizuje prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek. "Vláda pokazila, co mohla, a důsledky nezvládnuté epidemie řeší právě zdravotníci. Podařilo se nám zachránit desetitisíce lidí. To, co se děje, je katastrofa, která nemá v naší novodobé historii obdoby, ale nebýt zdravotníků, byla by ta katastrofa ještě mnohem větší," uvedl Kubek. Dodal, že vláda s ním o odměnách od prosince nekomunikuje.

Zátěž nemocnic pacienty je nyní enormní. Hospitalizováno jich v úterý bylo 6171, v těžkém stavu 1196 z nich, což je druhá nejvyšší hodnota od propuknutí epidemie. Podle aktuálních údajů ministerstva zdravotnictví na jednotkách JIP a ARO zbývá pro lidi s koronavirem 165 volných lůžek, zhruba o 20 méně než v úterý ráno.

Blatný před měsícem v České televizi řekl, že poskytnutí odměn nezáleží jen na něm, ale jeho cílem je to, aby je zdravotníci viděli v březnové výplatě v dubnu. Mělo by jít asi o deset miliard korun, odměny by ale na rozdíl od těch za loňskou jarní vlnu neměl vyplácet stát, ale zdravotní pojišťovny. Babiš tehdy potvrdil, že zdravotníci by mohli dostat za práci na podzim podobné odměny jako za jarní vlnu. "To je moje představa samozřejmě, ale to je úkol pana ministra Blatného," řekl ČT.

Česká lékařská komora po lednovém vyjádření Blatného a Babiše vyzvala v otevřeném dopise předsedy politických stran, aby podpořili dřívější vyplacení odměn pro zdravotníky. Kubek navrhuje, aby za dva podzimní měsíce každý zdravotník dostal navíc 50.000 korun. Odměna by měla být i pro soukromé lékaře a jejich zaměstnance, kteří podle Kubka svojí prací ulehčují přeplněným nemocnicím.

Za březen až květen zdravotníci v nemocnicích obdrželi navíc 75.000 korun hrubého. Ostatním pracovníkům náležela odměna 30.000 korun. Celkem vláda schválila 11,5 miliardy korun, peníze většina dostala k říjnové výplatě.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda omezí pohyb osob, uzavírá školy a některé obchody

26.02.2021 22:43 Aktualizováno Vláda v návaznosti na nově vyhlášený nouzový stav zavádí od pondělí 1. března přísnější opatření…

Nakažených bude i 20 000 denně. Ve hře jsou tvrdá opatření, na nákup jen s…

26.02.2021 22:08 Aktualizováno Počet nakažených koronavirem i po zavedení přísnějších opatření podle ministra zdravotnictví Jana…

Omezení pohybu či uzavření škol. Vláda oznámila nová opatření

26.02.2021 22:03 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Jan Blatný dnes ve Sněmovně představil návrhy nových opatření. Mezi ně spadá…

Do Prahy dorazily první tisíce dávek vakcíny Moderna

26.02.2021 21:26 Aktualizováno Do Prahy dnes dorazilo prvních 5200 dávek vakcíny proti covidu-19 od firmy Moderna, která zatím do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama