Zdravotnické prostředky mají být i na elektronický poukaz, návrh prošel Sněmovnou

Poukazy na zdravotnické prostředky budou moci lékaři vydávat zřejmě také elektronicky. V nové předloze o bezpečnosti těchto prostředků to dnes schválila Sněmovna. Na rozdíl od elektronického receptu na léky by mělo být využívání elektronických poukazů dobrovolné. Pomohly by zejména lidem, kteří odebírají zdravotnické prostředky pravidelně. Pro poukaz například na inkontinenční pomůcky by nemuseli chodit k lékaři. Návrh zákona nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie
doporučujeme

Zdravotnickými prostředky jsou například také protézy, berle, pleny, naslouchátka či invalidní vozíky a pomůcky pro diabetiky. Zákon vychází z unijního nařízení, které je účinné od května. Bylo reakcí na sérii kauz závadných prsních implantátů. Každý implantát nyní musí mít svou kartu s vysvětlením použití i rizik.

Návrh zákona zruší části národní právní úpravy zdravotnických prostředků, které se staly s účinností evropského nařízení nadbytečnými. Český zákon zahrne jen oblasti, kde to nařízení umožňuje.

Norma předpokládá výrazně podrobnější dokumentaci, registrační povinnosti nebo vymezuje dozorovou roli Státního ústavu pro kontrolu léčiv, a to i při kontrole dodržování regulace reklamy. Změny čekají také pravidla výdeje zdravotnických prostředků.

U nejméně rizikových pomůcek už nebude nutné, aby je pacientům dávali lidé s příslušnou odbornou způsobilostí. Nebude to ale platit u optických prostředků. Zákon zakáže obnovu zdravotnického prostředku určeného pro jedno použití, protože není možné stoprocentně vyloučit ohrožení zdraví pacientů při opakovaném použití.

S novým zákonem souvisí další schválená novela, která v souladu s jiným evropským nařízením upravuje diagnostické zdravotnické prostředky in vitro, k nimž patří třeba těhotenské testy. Nařízení bude účinné později.

V novele poslanci na návrh Věry Adámkové (ANO) zakázali takovou reklamu na různé výrobky, která je bez opodstatnění popisuje jako léčivé přípravky nebo zdravotnické prostředky a naznačuje, že mohou zlepšit zdraví. V propagaci takových výrobků se nebudou smět objevovat doporučení vědců, zdravotnických odborníků, nebo obecně známých lidí. Vládní předloha reklamu na zdravotnické prostředky a zdravotnické prostředky in vitro nově reguluje. Komunistický poslanec Daniel Pawlas neuspěl s požadavky na vyškrtnutí těchto omezení, nebo na jejich zmírnění. Tvrdil, že při navrhované regulaci reklamy nebudou někteří výrobci své prostředky v Česku nabízet.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ONLINE: Reprodukční číslo v Česku opět stoupá, Německo už hlásí dva…

21.01.2021 07:50 Index protiepidemického rizika PES zůstává druhý den na 73 bodech. Více než týden se tak drží ve…

Koronavirem se v ČR nakazilo přes 900 tisíc lidí. Reprodukční číslo opět…

20.01.2021 19:50 Aktualizováno Index protiepidemického rizika PES dnes po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale…

Šéf VZP Kabátek přiznal, že se nechal přednostně očkovat

20.01.2021 17:40 Šéf Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek se na začátku ledna nechal přednostně očkovat v…

Prezident Zeman dostal první dávku vakcíny proti koronaviru

20.01.2021 17:19 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dostal dnes odpoledne v Ústřední vojenské nemocnici v Praze vakcínu proti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama