Zemědělci a potravináři chtějí být očkováni přednostně

Více než 80 procent zemědělských a potravinářských podniků požaduje zařazení svých pracovníků do přednostní kategorie pro očkování jako součástí kritické infrastruktury státu. V tiskové zprávě to dnes ČTK sdělili zástupci Agrární komory ČR a Potravinářské komory ČR s odkazem na výsledky průzkumu, kterého se začátkem března zúčastnilo zhruba 1200 členů obou komor.

Očkování, ilustrační foto
doporučujeme

Očkování proti onemocnění pak doporučí svým pracovníkům 91 procent podniků. "Současně se plánuje nechat naočkovat 89 procent vedoucích zaměstnanců těchto podniků," dodala mluvčí agrární komory Barbora Pánková.

Dvě třetiny firem pak uvedly, že by si přály vybírat si konkrétní očkovací látku. "Z nich by 77 procent firem volilo vakcínu schválenou Evropskou unií. V tuto chvíli se jedná o vakcíny firem Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna," sdělila. Zbytku by nevadily ani v Evropě neschválené vakcíny jako ruský Sputnik V nebo čínský Sinopharm.

"V předních liniích kromě výše zmiňovaných zdravotnických profesí stojí rovněž zemědělci a zpracovatelé potravin. Udržení jejich schopnosti pracovat, vyrábět a zásobovat obyvatele potravinami je, stejně jako třeba u energetických sektorů, pro zvládnutí krizové situace i případných dalších vln pandemie naprosto zásadní," uvedla prezidentka potravinářů Dana Večeřová. Podniky se podle komory obávají omezení dodávek potravin, pokud nebudou jejich členové včas naočkováni.

"Péče o hospodářská zvířata je soustavná a nikdy nekončící práce. Zároveň stojíme na počátku jarních prací, kdy pěstitelé potřebují více pracovníků než v jiná období roku," dodal prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Podniky s více než 250 zaměstnanci musí do 12. března otestovat všechny své pracovníky. Podniky s 50 až 249 lidmi pak musí mít testy hotové do 15. března. Testováni nemusí být zaměstnanci pracující z domova. Podle dosavadních výsledků testování je míra pozitivních testů nižší, než zemědělci očekávali. "Nevěděli jsme, jestli bude pozitivních na covid-19 pět nebo 50 procent pracovníků a měli jsme připravená omezení provozu," uvedl Petr Hanka, jednatel společnosti Hanka Mochov. Jeho firma však již dříve zpřísnila protinákazový režim včetně technických opatření, jako jsou například oddělené směny.

Podobné zkušenosti hlásí také výrobci potravin. "Mluvila jsem s několika firmami a pozitivní případy jsou v řádu jednotek procent," dodala Večeřová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mezi rozvolňováním by měl být rozestup 14 dní, tvrdí Havlíček

11.04.2021 13:48 Mezi jednotlivými kroky při rozvolňování protiepidemických opatření by měly být rozestupy 14 dní,…

České sportovní prostředí se bouří proti Arenbergerovi. ČOV žádá dodržení…

11.04.2021 12:27 České sportovní prostředí se bouří proti tomu, že oproti původnímu oznámení se od pondělka neuvolní…

ONLINE: Přibylo 2198 nakažených. Cestování mezi okresy v noci skončí. Po…

11.04.2021 11:06 Aktualizováno Za sobotu přibylo 2198 nakažených. O půlnoci na pondělí v Česku po půl roce končí nouzový stav.…

V nemocnicích bylo v sobotu 5271 nakažených pacientů

11.04.2021 10:17 V nemocnicích je podle dat ministerstva zdravotnictví nejméně pacientů s onemocněním covid-19 od 27…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama