Zentiva navyšuje výrobu paracetamolu, na český trh uvádí nový lék

Farmaceutická společnost Zentiva kvůli šíření nákazy novým koronavirem dále navyšuje výrobu paracetamolu, na český trh uvádí nový lék s názvem Paraceta. ČTK to dnes řekla mluvčí firmy Lucie Šabíková. I nadále pak bude Zentiva pokračovat také ve výrobě značky Paralen pro francouzskou společnost Sanofi. Léků s obsahem paracetamolu bylo v posledních dnech v českých lékárnách nedostatek, Státní ústav pro kontrolu léčiv minulý týden vyzval lidi, aby je zbytečně nehromadili.

Přidejte svůj názor

Paralen
doporučujeme

"Ve společnosti Zentiva děláme vše, co je v našich silách, abychom udrželi a zvýšili zásobování léky během této krize. Zentiva pracuje na řadě projektů na pomoc pacientům v České republice a v celé Evropě. Jsme v neustálém kontaktu s českými úřady a společně jsme pracovali na Paracetě 500 mg," sdělila dnes Šabíková. Paraceta je podle ní způsob, jak zvýšit zásobování paracetamolem na českém trhu.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) tento týden uvedl, že lék Paraceta umožní urychleně dostat do lékáren specifický léčebný program. "Podařilo se nám od dubna zajistit o 30 procent větší dodávky paracetamolu na český trh, než doposud," napsal na twitter ministr.

Zentiva už lék Paraceta 500 prodává v Německu, na českém trhu bude novinkou, podle informací ČTK zatím po dobu nouzového stavu.

Zentiva dlouhodobě pro svého bývalého majitele - společnost Sanofi, vyrábí ve svém pražském závodě lék Paralen. Na jeho výrobě uvedení Paracety na český trh nic nezmění. "Paralen se nadále vyrábí v České republice, ve výrobním závodě v Dolních Měcholupech," řekl dnes ČTK mluvčí Sanofi pro Česko a Slovensko Libor Kytýr. Sanofi prodalo Zentivu v roce 2018, jejím novým majitelem se stala investiční společnost Advent International sídlící v USA.

Kvůli šíření nákazy novým koronavirem zvýšila Zentiva výrobu paracetamolu a ibuprofenu, látek účinných proti horečce, která infekci nákazou provází, už tento měsíc. Podle Šabíkové během března vyrobí o 1,5 milionu balení ibuprofenu a paracetamolu více, než bylo plánováno. Výrobní závod Zentivy v Praze - Dolních Měcholupech má celkově kapacitu vyrobit více než deset milionů balení léčiv měsíčně.

Léčiva proti horečce, která je jedním z průvodních jevů nemoci COVID-19, některým lékárnám v Česku v posledních dnech docházeli. Česká lékárnická komora minulý týden upozornila, že alternativou mohou být kombinované přípravky s paracetamolem. Příkladem může být Coldrex.

Zentiva začala vyrábět také vlastní dezinfekci. "První šarže přípravku Anti-COVID Zentiva doručíme do lékáren v České republice během následujících dní," uvedla ve čtvrtek generální ředitelka společnosti pro Česko a Slovensko Soňa Porubská.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Omezení pohybu zachránilo životy, do normálního stavu se jen tak nevrátíme…

29.03.2020 12:19 ROZHOVOR - Nezastírá, že nás v boji s novým typem koronaviru SARS-CoV-2, který způsobuje onemocnění…

Nedělejte z nás blbce, vzkázala ředitelka domova pro seniory Vojtěchovi

29.03.2020 11:23 S kritikou ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) a ministryně práce a sociálních věcí Jany…

V Česku zemřeli další lidé s koronavirem, počet obětí roste

29.03.2020 11:01 V Česku zemřeli další dva lidé s nákazou novým typem koronaviru. Počet obětí nákazy tak stoupl na…

Koronavirus aktuálně: V sobotu dalších 262 nakažených, je přes 2660 případů

29.03.2020 09:22 Aktualizováno Počet nakažených novým typem koronaviru se v Česku k dnešním 8:30 zvýšil na 2669, za sobotu jich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama