Zítra začne antigenní testování na koronavirus, kapacita je až 60 tisíc denně

Lidé budou moci od středy podstoupit antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích. Zapojit se mohli dobrovolně.

Češi se nechávají testovat na koronavirus

Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zveřejnilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů.

Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Zájem má podle průzkumu asi 40 procent populace.

Cílem hromadného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

"Většina lidí, kteří předají infekci někomu druhému, to sami nevědí. A jedinou ochranou proti tomu je, aby i my všichni, kteří se cítíme dobře, jsme pravidla dodržovali," řekl k tomu v pátek ministr. Na Vánoce se setkávání se seniory doporučil nosit respirátor FFP2. "Nechte se, prosím, otestovat vy, kdo jdete ke svým babičkám, dědečkům, tatínkům, maminkám, protože je budete chtít vidět na Vánoce. A respektujme všichni výsledky těch testů, bude to mít veliký význam. Kromě toho, že vaši prarodiče neonemocní, tak to bude mít význam i například v tom, že zůstanou otevřené obchody," dodal.

Základní metodou pro odhalení nakažených je metoda PCR, kterou se dlouhodobě vyhodnocují například vzorky chřipky. Stěr odebraný z nosohltanu se laboratorně zpracována a hledá se v něm virová DNA. Naproti tomu antigenní test hledá antigen viru SARS-cov-2, tedy specifickou bílkovinu na povrchu virové částice. Tu je možné detekovat v testu podobném těhotenskému už za zhruba 20 minut.

Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví u lidí s příznaky pravděpodobně znamená jiné infekční onemocnění. "Negativní výsledek ale zcela nevylučuje možnost, že se stanete infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření," uvedl resort.

Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený dalším PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá také učitelům. Za první týden ji využilo asi 12.000 z 200.000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.

Výsledky antigenních testů se začaly promítat i do hodnocení vývoje epidemie a zprostředkovaně i do přijatých protiepidemických opatření. Ministerstvo zdravotnictví dnes začalo publikovat výpočet protiepidemického skóre PES pro testy PCR jako dosud a druhý při započítání antigenních testů. Skóre by se tak snížilo ze 66 na 61 bodů, zůstalo by těsně ve čtvrtém stupni. Podle Blatného bylo antigenních testů už více než 350.000 a po zahájení plošného testování zřejmě převáží nad PCR. Do 22. prosince tak chce resort data vyhodnotit a upravit metodiku výpočtu.

V pátek přibylo v Česku téměř 1800 případů covidu, nejvíc od začátku května

16.10.2021 09:39 Aktualizováno V pátek přibylo v Česku dalších 1781 potvrzených případů koronaviru, nejvíc za jeden den od začátku…

Ve školách byly tisíce pozitivních žáků, čtyři školy jsou zcela uzavřeny

15.10.2021 16:10 Aktualizováno Od začátku školního roku bylo ve školách zjištěno asi 2420 žáků pozitivních na covid-19. Do…

Karanténu půjde po týdnu ukončit testem. Ty budou možná od prosince hrazené

15.10.2021 15:52 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne, aby karanténu pro lidi po kontaktu s nakaženým koronavirem bylo…

Povinnost testovat děti na táborech byla v rozporu se zákonem, rozhodl NSS

15.10.2021 09:28 Letní povinnost testovat děti na táborech na koronavirus, případně prokazovat jejich očkování nebo…

Ve čtvrtek přibylo přes 1500 nakažených koronavirem

15.10.2021 08:53 Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 1534 nových případů nemoci covid-19, nejvíce v tomto týdnu…

Stát zkrátil platnost covid testů. PCR platí jen 72 hodin, antigenní jeden…

14.10.2021 21:59 Aktualizováno Ministerstvo zdravotnictví navrhne vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus. Podle premiéra…

Zájem o třetí dávku očkování v domovech pro seniory mají spíš klienti

14.10.2021 16:29 Zájem o třetí dávku očkování mají v domovech pro seniory na Ústecku ve větší míře klienti,…

VZP chce od ministerstva detaily k využití milostivého léta

14.10.2021 14:58 Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) chce získat k tzv. milostivému létu pro dlužníky výklad…

Pětina hospitalizovaných s covidem je z jednoho kraje. V karanténě končí…

14.10.2021 13:54 Ve zdravotnických zařízeních Moravskoslezského kraje je hospitalizováno 77 pacientů nakažených…

Babiš vyzval praktiky, aby přiměli pacienty k očkování. Epidemie se…

14.10.2021 13:06 pidemie se podle premiéra Andreje Babiše (ANO) zhoršuje, situace je ale podstatně lepší než loni.…

Související:

Právě se děje

reklama