Zítra začne antigenní testování na koronavirus, kapacita je až 60 tisíc denně

Lidé budou moci od středy podstoupit antigenní testy hrazené ze zdravotního pojištění. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) bude kapacita až 60.000 testů denně. Testuje asi 170 odběrových míst a několik stovek lékařů v ordinacích. Zapojit se mohli dobrovolně.

Na testy je třeba se předem registrovat on-line, ministerstvo zveřejnilo web, který funguje jako rozcestník informací. Zájem je velký, do Vánoc zbývají většinou jen jednotky volných termínů.

Výsledek testu je znám asi za 20 minut. Opakovat test je možné jednou za pět dní až do 15. ledna. Zájem má podle průzkumu asi 40 procent populace.

Cílem hromadného testování je podle ministerstva hlavně odhalit lidi, kteří jsou nakažení a virus šíří, ale nemají příznaky nemoci, jako je dušnost, kašel nebo ztráta čichu. I kvůli očekávanému častějšímu setkávání v rodinách je začátek testování naplánovaný před vánočními svátky.

"Většina lidí, kteří předají infekci někomu druhému, to sami nevědí. A jedinou ochranou proti tomu je, aby i my všichni, kteří se cítíme dobře, jsme pravidla dodržovali," řekl k tomu v pátek ministr. Na Vánoce se setkávání se seniory doporučil nosit respirátor FFP2. "Nechte se, prosím, otestovat vy, kdo jdete ke svým babičkám, dědečkům, tatínkům, maminkám, protože je budete chtít vidět na Vánoce. A respektujme všichni výsledky těch testů, bude to mít veliký význam. Kromě toho, že vaši prarodiče neonemocní, tak to bude mít význam i například v tom, že zůstanou otevřené obchody," dodal.

Základní metodou pro odhalení nakažených je metoda PCR, kterou se dlouhodobě vyhodnocují například vzorky chřipky. Stěr odebraný z nosohltanu se laboratorně zpracována a hledá se v něm virová DNA. Naproti tomu antigenní test hledá antigen viru SARS-cov-2, tedy specifickou bílkovinu na povrchu virové částice. Tu je možné detekovat v testu podobném těhotenskému už za zhruba 20 minut.

Negativní výsledek testu podle ministerstva zdravotnictví u lidí s příznaky pravděpodobně znamená jiné infekční onemocnění. "Negativní výsledek ale zcela nevylučuje možnost, že se stanete infekčním v blízkém časovém odstupu od vyšetření," uvedl resort.

Pozitivní výsledek u lidí bez příznaků musí být ještě potvrzený dalším PCR testem. U lidí s příznaky se diagnóza považuje za potvrzenou a začíná pro ně platit povinná izolace do doby končící čtyři dny po jejich vymizení.

Od poloviny listopadu byly tyto testy povinné pro pobytové sociální služby. Každých pět dní se museli testovat jejich zaměstnanci, do 4. prosince i jejich klienti. Od minulého týdne některá zařízení testují i návštěvy, jiná vyžadují test odjinud. Minulý a tento týden byla možnost se otestovat antigenním testem nabídnutá také učitelům. Za první týden ji využilo asi 12.000 z 200.000, kteří možnost měli. Zaměstnance pravidelně testují i některé firmy.

Výsledky antigenních testů se začaly promítat i do hodnocení vývoje epidemie a zprostředkovaně i do přijatých protiepidemických opatření. Ministerstvo zdravotnictví dnes začalo publikovat výpočet protiepidemického skóre PES pro testy PCR jako dosud a druhý při započítání antigenních testů. Skóre by se tak snížilo ze 66 na 61 bodů, zůstalo by těsně ve čtvrtém stupni. Podle Blatného bylo antigenních testů už více než 350.000 a po zahájení plošného testování zřejmě převáží nad PCR. Do 22. prosince tak chce resort data vyhodnotit a upravit metodiku výpočtu.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) ministerstvo zdravotnictví Jan Blatný

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy