Známý český konspirátor šíří nepravdy o nošení roušek. Ministerstvo je popírá

Problematika užívání chemických přípravků k údajné léčbě nemocí není žádnou novinkou. EuroZprávy.cz už před pěti lety varovaly před "léčením" roztoky chloritanu sodného, resp. oxidu chloričitého, známými pod názvy Mineral Miracle Solution (MMS) a Chlor Dioxide Solution (CDS). Jejich popularita ale v období celosvětové pandemie covidu-19 vzrostla a i v Česku mají tyto nebezpečné metody své zastánce. Jeden z předních propagátorů u nás však nyní šíří další dezinformace.

Ilustrační foto

Na internetu již delší dobu operuje skupina lidí, která věří, že chemické přípravky jako jsou bělidla či bazénové dezinfekce mají zázračné léčivé účinky. Navzdory tomu, že podle lékařů a expertů jsou tyto chemikálie nebezpečné, své příznivce mají i v Česku. 

Na jejich výskyt upozornila už před lety řada tuzemských serverů, například Reflex, iDnes nebo Vitalia, která upozornila i na konkrétní příklady, s nimiž se lidé obrací na uživatele těchto látek o pomoc.

Roztoky žiraviny chloritanu sodného MMS a CDS totiž léčí podle propagátorů téměř všechny známé nemoci, od banálního nachlazení až po rakovinu či AIDS. Údajně by měly hubit patogenní bakterie a parazity, kteří tyto nemoci způsobují. A to včetně covidu.

Příznivci "léčivé" chemie CDS a MMS se v Česku sdružují především na sociálních sítích a zaštiťují se alternativní medicínou. Asi nejznámější je facebooková skupina Užíváme CDS, která je zastoupena propagátorem Otou Nepilým.

Ten se nyní pokouší na sociálních sítích šířit další dezinformace. Radí totiž svým příznivcům, aby si vyjednali výjimku z povinného nošení roušek na základě jím doporučované nebezpečné metody neprokázané léčby.

"Doporučuji si u ministerstva zdraví a vlády vyžádat pro uživatele CDS / oxidu chloričitého výjimku z nošení roušek, neboť jednoduchými, levnými a účinnými aplikacemi s ClO2 chráníme sebe i okolí a nejsme infekční ani nejsme přenašeči. Navíc ClO2 funguje 1000x lépe, než ochrana rouškami," napsal doslova na sociální síti.

Taková výjimka ale ve skutečnosti neexistuje a neuděluje se. Redakce se seznámila s plným zněním mimořádného opatření platným od 1. září a výjimky z něj jsou uděleny například osobám s poruchou intelektu. V dokumentu, na který server EuroZprávy.cz odkázalo ministerstvo zdravotnictví, ale o uživatelích chemikálií či jiných neschválených léčebných prostředků nikde nic uvedeno není.

Nejsou navíc známy žádné pozitivní účinky proti novému typu koronaviru, což serveru EuroZprávy.cz potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. "Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o tom, že by tyto látky měly pozitivní účinky při léčbě covid," sdělila nám ředitelka odboru komunikace Gabriela Štěpanyová.

Nemoci neléčí, zdraví ale ničit mohou

Před užíváním těhto chemikálií nedávno varovali i ve Spojených státech, kde v červenci obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi chlorového bělidla a vydávali ji za zázračný lék na covid-19.

Látku prodávanou pod názvem MMS navíc nabízeli prostřednictvím neexistující církve, aby se vyhnuli kontrole úřadů. "Nejen, že je produkt MMS jedovatý, ale jeho distribuce a užívání mohly zabránit nemocným v tom, aby dostali opravdovou léčbu, kterou potřebovali," uvedla tehdy miamská prokurátorka Ariana Fajardoová Orshanová.

Navzdory tomu, že žádná relevantní vědecká studie pozitivní účinky těchto chemikálií nikdy neprokázala, si uživatelé vzájemně radili chemii nejen inhalovat, ale zároveň i pít nebo si ji kapat do oka. A to i preventivně. Propagátoři dokonce jednu dobu doufali, že přijdou na metodu, jak žiraviny do těla vstřikovat injekčně.

Podobné metody přitom nelze ani zdaleka považovat za úspěšné a spadají pod konspirační teorie. Na to, že jde o nebezpečnou metodu, při níž si lze užíváním těchto chemikálií lehce zničit zdraví, ostatně už dříve upozornil například dTest nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Věnovali se jí i další experti.

"Propagátoři jim připisují zázračné léčivé účinky, ve skutečnosti se však jedná o životu nebezpečné látky, které hrozí poleptáním zažívacího traktu," varovala už před několika lety inspekce v souvislosti s osobou Nepilého.

Chloritan sodný je silná žíravina, která sice hubí bakterie, ale všechny bez rozdílu, ty prospěšné nevyjímaje. A chemikálie pochopitelně snadno popálí stěnu žaludku nebo střev.

Užívání obou látek může způsobit křeče, průjem, zvracení, vést může až k selhání ledvin. Jakékoliv potíže či bolesti však příznivci CDS/MMS označují pouze za projevy toho, že se tělo uzdravuje, nepřipouštějí si, že si ničí zdraví.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Brabec vidí posun v debatě o Turówu, sejde se s polským ministrem

24.09.2021 17:21 Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po dnešním jednání expertních týmů významný…

BIS postupovala podle sněmovní komise ohledně úkolů od Zemana v souladu se…

23.09.2021 21:22 Bezpečnostní informační služba (BIS) postupovala podle sněmovní komise pro její kontrolu ohledně…

Léto se loučí? Předpověď počasí hlásí citelné ochlazení

24.09.2021 06:30 Nadcházejících sedm dní bude teplotně proměnlivých. Zatímco víkend si ještě užijeme teplý, příští…

Velké obchody zůstanou v úterý na státní svátek zavřené

24.09.2021 12:57 Velké obchody zůstanou v úterý 28. září na státní svátek podle zákona zavřené. Lidé tak nenakoupí v…

Většina zdravotníků Fakultní nemocnice u svaté Anny má zájem o třetí dávku…

24.09.2021 16:31 První dávku vakcíny proti covidu-19 dostali už na konci loňského prosince nebo na začátku ledna,…

Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opětovně očkovat

24.09.2021 15:55 Aktualizováno Někteří zahraniční studenti se v Česku nechávají opakovaně očkovat proti koronaviru, protože…

Očkovat procento populace trvá v září 10 dní, v červenci to byl den

24.09.2021 13:35 Aktualizováno Očkovat proti covidu-19 jedno procento populace trvá v září deset dní, v červenci na to stačil…

Ve čtvrtek přibylo v Česku téměř 500 nakažených

24.09.2021 09:30 Aktualizováno Testy ve čtvrtek odhalily v Česku 488 případů nákazy koronavirem, to je o 60 méně než před týdnem.…

Obžalovaná lékařka z Pardubic se hájí: Volila jsem zavedený postup

23.09.2021 14:52 Aktualizováno Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v…

Ve středu přibylo v Česku 526 nakažených

23.09.2021 09:01 Ve středu přibylo v České republice 526 potvrzených případů covidu. Je to zhruba stejně jako před…

Počty nakažených rostou napříč celým Českem, nejhorší je Praha

23.09.2021 08:34 Vládní plán na uvolňování protiepidemických opatření letos od jara vycházel zejména z počtu nově…

Ročně zemře přes pět tisíc Čechů na rakovinu plic

22.09.2021 13:43 Nejvíc ze všech nádorů Češi umírají na rakovinu plic, ročně jí podlehne přes 5000 lidí. Operovat se…

Při rozhodování o úhradách léků se nově bude posuzovat také vliv na…

22.09.2021 13:35 Při rozhodování o tom, který lék bude pacientům hrazen ze zdravotního pojištění, se bude od ledna…

Česko kupuje statisíce vakcín proti covidu pro děti od pěti let

22.09.2021 09:58 Česko předobjednalo vakcíny proti covidu-19 od firmy Pfizer/BioNTech pro 700.000 dětí ve věku pět…

Související:

Právě se děje

reklama