Známý český konspirátor šíří nepravdy o nošení roušek. Ministerstvo je popírá

Problematika užívání chemických přípravků k údajné léčbě nemocí není žádnou novinkou. EuroZprávy.cz už před pěti lety varovaly před "léčením" roztoky chloritanu sodného, resp. oxidu chloričitého, známými pod názvy Mineral Miracle Solution (MMS) a Chlor Dioxide Solution (CDS). Jejich popularita ale v období celosvětové pandemie covidu-19 vzrostla a i v Česku mají tyto nebezpečné metody své zastánce. Jeden z předních propagátorů u nás však nyní šíří další dezinformace.

Ilustrační foto
doporučujeme

Na internetu již delší dobu operuje skupina lidí, která věří, že chemické přípravky jako jsou bělidla či bazénové dezinfekce mají zázračné léčivé účinky. Navzdory tomu, že podle lékařů a expertů jsou tyto chemikálie nebezpečné, své příznivce mají i v Česku. 

Na jejich výskyt upozornila už před lety řada tuzemských serverů, například Reflex, iDnes nebo Vitalia, která upozornila i na konkrétní příklady, s nimiž se lidé obrací na uživatele těchto látek o pomoc.

Roztoky žiraviny chloritanu sodného MMS a CDS totiž léčí podle propagátorů téměř všechny známé nemoci, od banálního nachlazení až po rakovinu či AIDS. Údajně by měly hubit patogenní bakterie a parazity, kteří tyto nemoci způsobují. A to včetně covidu.

Příznivci "léčivé" chemie CDS a MMS se v Česku sdružují především na sociálních sítích a zaštiťují se alternativní medicínou. Asi nejznámější je facebooková skupina Užíváme CDS, která je zastoupena propagátorem Otou Nepilým.

Ten se nyní pokouší na sociálních sítích šířit další dezinformace. Radí totiž svým příznivcům, aby si vyjednali výjimku z povinného nošení roušek na základě jím doporučované nebezpečné metody neprokázané léčby.

"Doporučuji si u ministerstva zdraví a vlády vyžádat pro uživatele CDS / oxidu chloričitého výjimku z nošení roušek, neboť jednoduchými, levnými a účinnými aplikacemi s ClO2 chráníme sebe i okolí a nejsme infekční ani nejsme přenašeči. Navíc ClO2 funguje 1000x lépe, než ochrana rouškami," napsal doslova na sociální síti.

Taková výjimka ale ve skutečnosti neexistuje a neuděluje se. Redakce se seznámila s plným zněním mimořádného opatření platným od 1. září a výjimky z něj jsou uděleny například osobám s poruchou intelektu. V dokumentu, na který server EuroZprávy.cz odkázalo ministerstvo zdravotnictví, ale o uživatelích chemikálií či jiných neschválených léčebných prostředků nikde nic uvedeno není.

Nejsou navíc známy žádné pozitivní účinky proti novému typu koronaviru, což serveru EuroZprávy.cz potvrdilo i ministerstvo zdravotnictví. "Ministerstvo zdravotnictví nemá informace o tom, že by tyto látky měly pozitivní účinky při léčbě covid," sdělila nám ředitelka odboru komunikace Gabriela Štěpanyová.

Nemoci neléčí, zdraví ale ničit mohou

Před užíváním těhto chemikálií nedávno varovali i ve Spojených státech, kde v červenci obžalovali 62letého muže a jeho tři syny, kteří prodávali zředěnou verzi chlorového bělidla a vydávali ji za zázračný lék na covid-19.

Látku prodávanou pod názvem MMS navíc nabízeli prostřednictvím neexistující církve, aby se vyhnuli kontrole úřadů. "Nejen, že je produkt MMS jedovatý, ale jeho distribuce a užívání mohly zabránit nemocným v tom, aby dostali opravdovou léčbu, kterou potřebovali," uvedla tehdy miamská prokurátorka Ariana Fajardoová Orshanová.

Navzdory tomu, že žádná relevantní vědecká studie pozitivní účinky těchto chemikálií nikdy neprokázala, si uživatelé vzájemně radili chemii nejen inhalovat, ale zároveň i pít nebo si ji kapat do oka. A to i preventivně. Propagátoři dokonce jednu dobu doufali, že přijdou na metodu, jak žiraviny do těla vstřikovat injekčně.

Podobné metody přitom nelze ani zdaleka považovat za úspěšné a spadají pod konspirační teorie. Na to, že jde o nebezpečnou metodu, při níž si lze užíváním těchto chemikálií lehce zničit zdraví, ostatně už dříve upozornil například dTest nebo Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Věnovali se jí i další experti.

"Propagátoři jim připisují zázračné léčivé účinky, ve skutečnosti se však jedná o životu nebezpečné látky, které hrozí poleptáním zažívacího traktu," varovala už před několika lety inspekce v souvislosti s osobou Nepilého.

Chloritan sodný je silná žíravina, která sice hubí bakterie, ale všechny bez rozdílu, ty prospěšné nevyjímaje. A chemikálie pochopitelně snadno popálí stěnu žaludku nebo střev.

Užívání obou látek může způsobit křeče, průjem, zvracení, vést může až k selhání ledvin. Jakékoliv potíže či bolesti však příznivci CDS/MMS označují pouze za projevy toho, že se tělo uzdravuje, nepřipouštějí si, že si ničí zdraví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Novou verzi eRoušky si stáhlo v pátek 240 tisíc lidí

19.09.2020 15:48 Novou verzi mobilní aplikace eRouška, která je uživatelům k dispozici od pátku a má je upozornit na…

Český registr dárců kostní dřeně se plní. Dnes byl zapsán 100 tisící…

19.09.2020 13:49 Český národní registr dárců dřeně (ČNRDD) má už 100.000 dobrovolníků, kteří jsou připraveni darovat…

Covid: Česko má za týden na obyvatele 10krát více případů než Polsko

19.09.2020 12:04 Aktualizováno Česká republika, ve které byl v pátek zaznamenán covid-19 u 2111 lidí, zaznamenala za uplynulý…

Na přesčasy hygieniků má jít do konce roku dalších 59 milionů, návrh…

19.09.2020 09:51 Ministerstvo zdravotnictví žádá kvůli pokračující epidemii nového typu koronaviru vládu o 59…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama