Zubní kaz je nemocí chudých, tvrdí Šmucler. Jeho výskyt stoupá u dětí

Zubní kaz je podle prezidenta stomatologické komory Romana Šmuclera nemocí chudých, a proto je potřeba se v prevenci zaměřit především na ně. Podle zkušeností stomatologů klesá výskyt zubního kazu u dospělých, ale mírně stoupá u dětí. Komora proto chystá akce, na kterých bude děti učit čistit si zuby. Šmucler to dnes řekl novinářům.

Eurozpravy.cz

Čtvrtina populace má podle Šmuclera 60 procent zubního kazu a tito lidí mají méně než pět procent bohatství společnosti. "Zubní kaz je nemocí chudých. Je to také nemoc nějaké nepořádnosti, ale jestli s kazem chceme něco udělat, musíme se zaměřit hlavně na chudé lidi," řekl Šmucler.

Přesná data o tom, jak jsou na tom Češi s ústním zdravím, podle stomatologů nejsou. Z údajů zdravotních pojišťoven podle Šmuclera vyplývá, že výrazně klesá výskyt zubního kazu u dospělých, ale neklesá a spíše mírně stoupá u dětí. Česká stomatologická komora proto chystá akce, na kterých bude dětem vysvětlovat, jak si mají správně čistit zuby. První bude v pátek v Sadech Svatopluka Čecha na pražských Vinohradech.

Bezzubí lidé podle stomatologů umírají asi o dva roky dříve než ostatní populace. "Málo se ví, že chronické záněty v ústech zvyšují riziko infarktu myokardu a podílejí se na dalších chronických zánětech v těle," uvedla zubařka Štěpánka Bálková.

Během pandemie covidu-19 podle Šmuclera vzrostl zájem o ortodoncii a řada lidí se také rozhodla pro větší zásahy do svého chrupu. Zároveň ale mnozí lidé při práci z domova zapomínali na čištění zubů. Podle Bálkové si Češi nakoupí průměrně necelé dva zubní kartáčky na osobu za rok, měnit by je ale měli alespoň jednou za tři měsíce, na rok tedy potřebují minimálně čtyři.

Celá stomatologie v ČR má podle Šmuclera obrat asi 30 miliard korun, velká část výdajů je ale podle něj zbytečná, protože zubnímu kazu se dá předcházet dobrou prevencí. Z veřejného zdravotního pojištění šlo na stomatologickou péči loni asi 12,8 miliardy korun. Vyplývá to z podkladů k dohodovacímu řízení o úhradách na příští rok. Část péče v zubních ordinacích si pacienti hradí sami.

V Česku je podle České stomatologické komory asi 9000 stomatologů, z toho tisícovka nemá smlouvy s pojišťovnami a pacienti si tam musí za veškerou péči platit. Počet zubařů na počet obyvatel je v ČR podle komory dostatečný, problém je ale s tím, že někteří pacienti například po odchodu zubaře do důchodu nemohou najít nového lékaře.

Témata: EZ

Vakcíny fungují, ukazují statistiky. Po druhé dávce bylo pozitivních jen 0…

20.06.2021 21:47 Aktualizováno Po druhé dávce vakcíny proti covidu-19 mělo pozitivní test 3792 lidí z 2,097 milionu plně…

Očkování pro děti od 12 let se spustí 1. července

20.06.2021 18:15 Registrace k očkování proti koronaviru se dětem mezi 12 a 15 lety otevře 1. července, informoval…

Vojtěch udělá kvůli zrušeným opatřením audit na ministerstvu

20.06.2021 13:51 Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) zahájil na ministerstvu interní audit, který prověří…

Ministerstvo otevře očkování bez registrace během července

20.06.2021 13:05 Ministerstvo zdravotnictví chce od druhé poloviny července umožnit očkování proti covidu bez…

Čtvrtina obyvatel Česka má hotové očkování. Aspoň jednu dávku dostala…

20.06.2021 10:22 Ukončené očkování proti covidu-19 má v Česku víc než 2,5 milionu lidí. Aspoň jednu dávku vakcíny…

Za sobotu přibylo 63 nakažených, reprodukční číslo vyrostlo

20.06.2021 09:11 V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11.…

Využívejte i metodu na vyšetření protilátek. V Rakousku funguje, vyzývá…

19.06.2021 22:00 Aktualizováno Místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Vít Kaňkovský tvrdí, že se už několik měsíců…

Českou lékařskou komoru povede dalších pět let Milan Kubek

19.06.2021 19:55 Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na dnešním…

V pátek přibylo 147 nakažených, počet hospitalizovaných klesl

19.06.2021 10:17 V Česku dál ubývá nových případů nemoci covid-19. V pátek testy odhalily 147 nakažených, o 32 méně…

NSS tento týden označil další čtyři protiepidemická opatření za nezákonná

18.06.2021 16:44 Nejvyšší správní soud (NSS) tento týden pokračoval v kritice opatření proti šíření koronaviru,…

Související:

Právě se děje