Zvýší se počet diváků na kulturních akcích i kapacita bazénů či wellness

Od úterý 8. června se může zvýšit počet diváků na kulturních akcích na 1000 uvnitř a 2000 venku. Po jednání vlády to ČTK sdělila mluvčí ministerstva kultury Michaela Lagronová. Podmínky testování se v kultuře sjednotí s restauracemi a na kulturních akcích bude možné konzumovat občerstvení formou bufetu nebo bufetu s obsluhou s výjimkou konzumace v hledišti.

Eurozpravy.cz

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že k prokázání bezinfekčnosti budou všude platit všechny druhy testů včetně samotestů nebo čestné prohlášení. Na různé podmínky pro návštěvy restaurací a kulturních zařízení si v minulých dnech stěžoval ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Možnost prodávat občerstvení je zásadní zejména pro provozovatele multikin, podle nichž je fungování multikina bez prodeje občerstvení ztrátové. Zaorálek minulý týden po schůzce s Vojtěchem uváděl, že by se od tohoto týdne měly podmínky pro různé oblasti srovnat. Společnosti Cinema City a Cinestar koncem minulého týdne oznámily, že jejich sály přivítají diváky ve čtvrtek 10. června. Otevřít by se mělo 12 multiplexů a jeden megaplex Cinema City a všech 13 poboček Cinestar v zemi.

Při zvýšení maximálního možného počtu návštěvníků od 8. června zatím stále bude platit, že je možné naplnit jen polovinu hlediště venku i uvnitř. Od 14. června pak bude kapacita venku už bez omezení, pro vnitřní sály stále budou moci pořadatelé využít jen polovinu kapacity. Uvnitř budou moci i nadále být jen usazení diváci, venku bude možné od 14. června prodávat i lístky na stání s tím, že na každého diváka musí vyjít čtyři metry čtvereční.

Stále bude pro návštěvníky platit nutnost mít zakryté dýchací cesty.

Hudební promotér David Gaydečka dnes ČTK sdělil, že strategii rozvolňování vlády nerozumí. "Vážíme si kroku, kdy ministerstvo kultury před pár týdny vytvořilo větší nátlak na ministerstvo zdravotnictví, aby si všimlo, že tu na jeho další kroky čeká přes 170.000 lidí z oblasti kulturního průmyslu. Nicméně vůbec nechápeme, jaký je teď plán. Zatímco jsou bez velkých limitů otevřeny zoo, obchody, služby, doprava i veřejný prostor jako například parky, za které vláda přímo odpovídá, soukromí provozovatelé kultury mají opět přísnější limity," uvedl.

Logiku by podle něj dávalo, aby s podmínkami pro zoo srovnala vláda i kulturní akce, které se konají ve venkovních prostorech. Odvolává se na dříve prezentované tabulky rozvolňování, kde jednotlivé stupně zmírňování opatření určovala incidence nových nákaz. Při sedmidenní incidenci 25 případů na 100.000 obyvatel by se podle této tabulky, kterou vláda schválila, mohly konat venkovní akce pro 7000 lidí ve dvou sektorech a uvnitř pro 3000 diváků. "V Británii, Španělsku, USA i jinde, kde se situace vyvíjí také pozitivně, se to tak již děje. Snad zas nebudeme ve všem pozadu," uvedl Gaydečka.

Zaorálek protestoval proti tomu, že vláda koncem května umožnila restauratérům otevřít i vnitřní prostory za několika omezujících podmínek. Při návštěvě kina či divadla však dosud lidé museli mít buď test z profesionálního odběrového místa, potvrzení o prodělaném očkování či nemoci covid-19. Kinaři a provozovatelé divadel navíc nemohli stále prodávat občerstvení, byť v původním plánu schváleném vládou se počítalo, že se tato služba uvolní s otevřením vnitřních prostor restaurací. Zaorálek v té souvislosti mluvil o tom, že hlavní hygienička Pavla Svrčinová porušila dohody o rozvolňování.

Bazény či wellness budou moci od úterý naplnit kapacitu na 50 procent

Bazény, wellness centra či sauny budou moci od úterý podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) naplnit kapacitu na 50 procent. V provozech nebudou návštěvníci muset nosit roušky, prokazovat se nebude nutné výhradně profesionálně provedeným testem na koronavirus, ale například i potvrzením o jeho podstoupení ze zaměstnání. Vojtěch to dnes řekl na tiskové konferenci po jednání vlády.

Zmíněné provozy mohly po nuceném uzavření v souvislosti s protiepidemickými opatřeními otevřít od 31. května. V bazénech a na koupalištích nyní platí limit jednoho člověka na 15 metrů čtverečních vodní a odpočinkové plochy v její bezprostřední blízkosti. Lidé nemusejí mít zakrytá ústa a nos prakticky jen ve vodě. V saunách, wellness nebo solných jeskyních smí být kapacita naplněna na maximálně 30 procent.

Vstup do bazénů, wellness či saun byl nyní podmíněn negativním PCR nebo antigenním testem provedeném v oficiálním odběrovém místě. Nyní ministerstvo zdravotnictví sjednotilo podmínky, které platí třeba v restauracích. Uznatelné bude potvrzení od zaměstnavatele nebo čestné prohlášení zákonných zástupců dítěte o podstoupení testu ve škole. Mělo by být možné provést test i na místě pomocí samoodběrové sady. Vstup bude dále možný pro očkované a ty, kteří v posledních 180 dnech nemoc covid-19 prodělali.

Vláda znovu podmínky pro bazény změnila. Původně plánovala od 31. května uvolnit venkovní bazény a koupaliště za naplnění 50 procent kapacity. Na mimořádném jednání 28. května vzhledem k rozhodnutí Nejvyššího správního soudu rozhodla o možnosti otevřít i vnitřní bazény či sauny od posledního květnového dne. Některé provozy tak nestihly vše k fungování připravit a otevírají se zpožděním.

Bazény a bazénová centra i sauny patřily k nejdéle uzavřeným provozům. Kvůli druhé vlně pandemie jim vláda fungování zakázala od 9. října. Krátce a s mnoha omezeními mohly otevřít v prosinci.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo zdravotnictví upraví povinnost testu před návratem do ČR

16.06.2021 17:00 Ministerstvo zdravotnictví ještě dnes vydá opravené mimořádné opatření týkající se povinných testů…

Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka pro kontrolu…

16.06.2021 16:55 Ministerstvo zdravotnictví spustilo aplikaci čTečka do mobilních telefonů pro kontrolu negativních…

Ministerstvo zdravotnictví se domluvilo s radou dětí na formě testování na…

16.06.2021 16:06 Ministerstvo zdravotnictví se dnes se zástupci České rady dětí a mládeže (ČRDM) dohodlo na další…

V Česku je potvrzeno 27 případů indické a 59 jihoafrické mutace koronaviru

16.06.2021 11:25 Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v Česku 27 případů indické, 59 případů jihoafrické…

Za úterý přibylo více nakažených než v pondělí

16.06.2021 09:25 V úterý přibylo v Česku 213 případů nemoci covid-19, což je zhruba o dvě pětiny méně než před…

Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie na podzim

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Existují čtyři scénáře dalšího vývoje epidemie covidu-19. Pravděpodobně na podzim nastane zhoršení,…

Opakování testů na táborech nebude nutné, pokud se účastníci prokáží PCR…

15.06.2021 17:48 Opakované testování na covid-19 na letních táborech nebude povinné za podmínky, že se před odjezdem…

Covidové certifikáty jsou klíčové pro cestovní ruch, míní odborníci

15.06.2021 17:32 Zavedení evropských covidových certifikátů, a tím uvolnění cest cizinců do Česka, je klíčové pro…

Po rozvolnění opatření roste prodej menších balení antigenních testů

15.06.2021 15:27 Po postupném rozvolnění opatření proti šíření koronaviru a částečném zpoplatnění testů na covid-19…

Za pondělí přibylo téměř 200 nakažených koronavirem

15.06.2021 09:36 V pondělí přibylo v Česku 188 potvrzených případů nemoci covid-19, což je zhruba o třetinu méně než…

Související:

Právě se děje