Rvačka před Hradem: Číňané se pustili do českých aktivistů

Praha - Zatímco vládní představitelé Česka usilují o vřelé vztahy s Pekingem, jiní demonstrují. Před Pražským hradem se dnes sešla skupina asi dvaceti lidí, kteří protestovali proti utlačování členů v Číně zakázaného duchovního hnutí Fa-lun-kung. K Hradu přišlo i několik desítek Číňanů, aby pozdravili delegaci diplomatů. Byla z toho mela.

Ilustrační foto
doporučujeme

Obě skupinky se občas dostaly do slovních přestřelek, kvůli případným konfliktům na ně dohlížely desítky policistů včetně antikonfliktního týmu. Příznivci Fa-lun-kung oslovovali lidi na náměstí s peticí na podporu pronásledovaných členů.

Odpoledne kolem 14:30, kdy na Prašném mostě poblíž Pražského hradu projížděla čínská delegace, několik lidí z davu Číňanů, kteří politiky vlajkami vítali, příznivce Fa-lun-kung napadlo. Pokusili se jim strhnout transparent s čínským a českým nápisem "Fa-lun-kung je dobrý". Proti útočníkům zasáhla policie, jednoho musela povalit na zem a zalehnout. Na pomoc mu poté běželo několik dalších lidí z davu. Policii se podařilo situaci po chvíli uklidnit, na pomoc si povolala desítky dalších policistů z okolí Hradu.

"Přišli jsme sem protestovat proti genocidě praktikujících Fa-lun-kung, kterou vede čínský režim," řekla ČTK předsedkyně Asociace Falun Gong ČR Veronika Sunová. Demonstranti obviňují vedoucího čínské delegace, čínského vicepremiéra Čang Kao-lia, že se podílel na pronásledování členů Fa-lun-kung a podezírají ho ze spáchání genocidy. Proti konání samotného investičního fóra demonstranti nejsou.

Fórum má své kritiky, kterým se nelíbí, že se nijak nezabývá dodržováním lidských práv. Za ně je Čína často kritizována. "Nezpochybňuji obchod s Čínou, ale musí mít nějaká pravidla," řekl ČTK politik Martin Bursík (LES), který také přišel na náměstí protestovat.

Poptávek po českém zboží od čínských partnerů nepřichází na zastupitelský úřad mnoho. Ekonomický úsek všechny zpracovává a zveřejňuje na internetové stránce BusinessInfo (www.businessinfo.cz) nebo je předává Hospodářské komoře ČR či přímo českým firmám. V některých případech je postupuje též kanceláři Czechtrade v Šanghaji nebo v Chengdu. Většinou čínští zákazníci kontaktují zastoupení našich firem přímo.

Poptávky jsou především z těchto oblastí: obráběcí stroje a nástroje včetně dílů, energetika, mléčné výrobky, sklo, bižuterie, pivo apod.

Pokud jde o poptávky z České republiky, ve velké většině se jedná o žádosti na sehnání čínského partnera za účelem dovozu do ČR. Firem, které by chtěly najít čínského partnera pro export svých výrobků do ČLR, je zpravidla méně, postupně se však jejich počet zvyšuje i v souvislosti se stále ještě citelnými dopady celosvětové krize. Jedná se o nabídky spotřebního zboží, energetických zařízení, obráběcích strojů, důlních strojů, potravinářských strojů, průmyslových výrobků aj.

Pokud jde o výrobní kooperaci v ČLR, ze strany čínských podniků je obrovský zájem o výrobu nejrůznějšího zboží. Předpokládají však kapitálově silného partnera, který si může dovolit jen zisk malý nebo v delší perspektivě, a proto jejich nabídky nebývají vhodné pro české podniky. Naopak z české strany, když firma zamýšlela vyrábět v ČLR, většinou měla již delší tradici působení na místním trhu a partnery na čínské straně si zvolila podle svých předchozích zkušeností, uvedlo MZV ČR.

Témata: Pražský Hrad | Čína
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár zničil vzácný dřevěný kostel svatého Michala ze 17. století

28.10.2020 16:59 Aktualizováno V pražské zahradě Kinských dnes hořel dřevěný kostel svatého Michala. Požár zasáhl spodní část…

Proti vládě a omezením kvůli viru lidé demonstrovali i na Klárově

28.10.2020 16:46 Proti vládě Andreje Babiše (ANO) a jejím omezením kvůli epidemii covidu-19 lidé dnes odpoledne…

Hlad a bída odstartovaly vznik státu. Němci i komunisté nenáviděli 28.…

28.10.2020 14:50 ROZHOVOR – Nechtěli dál už žít v bídě, o hladu i zimě. Všeho měli dost. Historik Libor Svoboda z…

OBRAZEM: V Praze se demonstrovalo proti koronavirovým opatřením

28.10.2020 14:48 Odpůrci vládních opatření proti šíření koronaviru se dnes sešli zhruba na hodinu a půl trvajícím…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama