Nová metla lidstva: Zúžení srdeční chlopně. Co je příčinou?

Praha - Chorobné zúžení srdeční chlopně způsobuje nejen vápník, ale i další prvky, například fosfor. Zjistili to vědci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd s kolegy z dalších institucí.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Nové poznatky by podle kardiologa Michala Šmída mohly vést k efektivnější prevenci, případně i k novým metodám léčby této rozšířené choroby.

"Výsledky anorganického rozboru z různých míst vnitřní části chlopně prokázaly, že hlavními prvky v degenerativně změněné aortální chlopni je nejen vápník, ale i fosfor. Etapovitým vývojem vzniká hydroxyapatit, v menší míře fluorapatit, hydroxyfluorapatit a apatit," upřesnila vedoucí oddělení geochemie Martina Havelcová s tím, že podobné změny se dějí i v okolí postižené chlopně.

Přítomnost proteinů v mineralizované chlopni vědci podle Štěpánky Kučkové z Vysoké školy chemicko-technologické předpokládali. Zajímavé podle ní ale bylo rozčlenění podle jejich funkce v těle. "Kromě krevních bílkovin jsme objevili proteiny, které se účastní opravy poškozených tkání - během mineralizace tkáně totiž dochází i k jejímu mechanickému poškozování, a dále proteiny, které vážou vápník a podílejí se na tvorbě kostí," uvedla.

Vzhledem k tomu, že srdce funguje jako soustava čerpadel a srdeční chlopně jako ventily, způsobuje postižení chlopní poruchy čerpací funkce srdce. Každá chlopeň může být postižena buď nedomykavostí (kdy dovoluje zpětný tok v době uzavření chlopně) nebo zúžením (kdy klade odpor toku krve při otevřené chlopni).

Ve vyšším věku jsou chlopenní vady většinou důsledkem degenerativního postižení srdečních chlopní. Dříve byly časté vady porevmatické, které se vyskytovaly i ve středním věku. Ty se již v současnosti v našich krajích vyskytují velmi vzácně.

Chlopenní vada může zůstat dlouhá léta zcela bez povšimnutí. Pokud se nezhoršuje, může s ní její nositel prožít celý život bez jakýchkoli obtíží. V ostatních případech dochází k postupnému prohlubování závažnosti vady a rozvoji příznaků.

Základním příznakem nesprávné funkce chlopně je tzv. srdeční šelest. Jde o šustivý zvuk provázející srdeční akci. Ne každý šelest však musí nutně znamenat srdeční vadu. K nápadným příznakům chlopenní vady patří nadměrná únava, dušnost, otoky nohou, bolesti na hrudi, závratě a ztráta vědomí.

Témata: Vědci | zdraví
Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do pražské zoo bude moci 14 500 lidí denně

03.06.2020 09:54 Pražskou zoologickou zahradu bude moci od čtvrtka díky dalšímu rozvolnění opatření proti šíření…

Kapacita zoo se navýší, v kinech půjde obsadit všechny sedačky

02.06.2020 21:07 Limit pro počet návštěvníků zoologických a botanických zahrad či arboret se zvýší už od tohoto…

Stovky lidí v Praze demonstrovaly proti Zemanovi a Babišovi

02.06.2020 20:11 Dvě až tři stovky lidí se dnes v podvečer sešly na Hradčanském náměstí v Praze na demonstraci proti…

Nečasová uspěla s další stížností. Soud musí opět řešit daň z luxusních…

02.06.2020 17:20 Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl čtvrté kasační stížnosti Jany Nečasové (dříve Nagyové) ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy