Nová metla lidstva: Zúžení srdeční chlopně. Co je příčinou?

Praha - Chorobné zúžení srdeční chlopně způsobuje nejen vápník, ale i další prvky, například fosfor. Zjistili to vědci Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd s kolegy z dalších institucí.

Ilustrační foto
doporučujeme

Nové poznatky by podle kardiologa Michala Šmída mohly vést k efektivnější prevenci, případně i k novým metodám léčby této rozšířené choroby.

"Výsledky anorganického rozboru z různých míst vnitřní části chlopně prokázaly, že hlavními prvky v degenerativně změněné aortální chlopni je nejen vápník, ale i fosfor. Etapovitým vývojem vzniká hydroxyapatit, v menší míře fluorapatit, hydroxyfluorapatit a apatit," upřesnila vedoucí oddělení geochemie Martina Havelcová s tím, že podobné změny se dějí i v okolí postižené chlopně.

Přítomnost proteinů v mineralizované chlopni vědci podle Štěpánky Kučkové z Vysoké školy chemicko-technologické předpokládali. Zajímavé podle ní ale bylo rozčlenění podle jejich funkce v těle. "Kromě krevních bílkovin jsme objevili proteiny, které se účastní opravy poškozených tkání - během mineralizace tkáně totiž dochází i k jejímu mechanickému poškozování, a dále proteiny, které vážou vápník a podílejí se na tvorbě kostí," uvedla.

Vzhledem k tomu, že srdce funguje jako soustava čerpadel a srdeční chlopně jako ventily, způsobuje postižení chlopní poruchy čerpací funkce srdce. Každá chlopeň může být postižena buď nedomykavostí (kdy dovoluje zpětný tok v době uzavření chlopně) nebo zúžením (kdy klade odpor toku krve při otevřené chlopni).

Ve vyšším věku jsou chlopenní vady většinou důsledkem degenerativního postižení srdečních chlopní. Dříve byly časté vady porevmatické, které se vyskytovaly i ve středním věku. Ty se již v současnosti v našich krajích vyskytují velmi vzácně.

Chlopenní vada může zůstat dlouhá léta zcela bez povšimnutí. Pokud se nezhoršuje, může s ní její nositel prožít celý život bez jakýchkoli obtíží. V ostatních případech dochází k postupnému prohlubování závažnosti vady a rozvoji příznaků.

Základním příznakem nesprávné funkce chlopně je tzv. srdeční šelest. Jde o šustivý zvuk provázející srdeční akci. Ne každý šelest však musí nutně znamenat srdeční vadu. K nápadným příznakům chlopenní vady patří nadměrná únava, dušnost, otoky nohou, bolesti na hrudi, závratě a ztráta vědomí.

Témata: Vědci | zdraví
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

V olomouckém babyboxu našli chlapečka. Už má jméno, byl zabalen do plyšové…

20.09.2020 21:35 Do babyboxu v Olomouci dnes vpodvečer někdo odložil miminko. Chlapec vážící 2,5 kilogramu byl…

Ekologická havárie: Do Bečvy unikla neznámá látka, uhynulo mnoho ryb

20.09.2020 19:22 Do řeky Bečvy dnes unikla neznámá látka, na rozhraní Zlínského a Olomouckého kraje kvůli tomu…

Muže na Českolipsku přejelo auto, možná zemřel ještě před střetem

20.09.2020 15:59 U Žandova na Českolipsku přejel brzy ráno motorista muže, který ležel na silnici. Přivolaný lékař…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama