Rittigovu žalobu na protikorupční fond soud vrátil na začátek. Proč?

Praha - Třetí odvolací senát Vrchního soudu v Praze, ve složení JUDr. Romana Vostřejšová (předsedkyně), JUDr. Milena Opatrná a JUDr. Leandra Zilvarová, dnes rozhodl o vrácení případu Městskému soudu v Praze, který zamítl žalobu Iva Rittiga na ochranu osobnosti o odstranění následků neoprávněných zásahů proti Nadačnímu fondu proti korupci v kauze Předražených jízdenek Dopravního podniku hl. m. Prahy. Jako důvod uvedl nedostatečné zdůvodnění rozhodnutí Městského soudu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto
doporučujeme

Rittig chce odškodnění za údajně nepravdivé tvrzení, že je spojený s kauzou předražených jízdenek pražského dopravního podniku. Městský soud v Praze mu nedal loni v červnu za pravdu, proti čemuž se Rittig odvolal. Rittig se dnes, podobně jako v minulosti, jednání nezúčastnil.

Podnikatel chce omluvu za tvrzení fondu v tiskové zprávě z prosince 2011. Lobbista, který dlouhodobě žije v Monaku, tvrdí, že ho fond poškodil v osobních i obchodních vztazích.

"Bohužel věc se vrací na samý začátek, bude znova prováděno patrně dokazování a bude probíhat řízení před soudem 1. stupně," uvedl po jednání advokát Rittiga Vladislav Jirka.

„Rozhodnutí vrchního soudu samozřejmě respektujeme, byť mi připadá velmi formalistické až alibistické. Pro nás je důležité, že tři nezávislé subjekty dospěly ke stejnému závěru (NFPK, ÚOKFK a Městský soud v Praze). Pro mě osobně je rozhodující, že policie koná a že lidé jako Ivo Rittig již neřídí tuto zemi," uvedl Petr Soukenka, ředitel Fondu, v tiskové zprávě nfpk.cz. Právní zástupce Nadačního fondu Petr Kočí doplňuje: „Věříme, že Městský soud v Praze poté, kdy věc znovu projedná, dospěje ke stejnému závěru, k jakému dospěl již v červnu minulého roku, a žalobu tedy opět zcela zamítne".

„Nebudu tvrdit, že jsem s výrokem Vrchního soudu spokojen, to nejsem. Předpokládal jsem, že vyhrajeme. Ale na druhou stranu, podařilo se nám shromáždit dokumenty ke kauze předražených jízdenek a seznámit s nimi veřejnost. Veškeré materiály byly samozřejmě předávány i policii, která tuto kauzu pomalu rozplétá a již sdělila první obvinění, mimochodem právě Ivu Rittigovi, který podal tuto žalobu," dodal Jan Kraus, jeden ze zakladatelů Nadačního fondu proti korupci.

Rittig byl v kauze poškozeného pražského dopravního podniku obviněn, a to z praní špinavých peněz ve spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech. Spolu s ním čelí obvinění další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků.

Pražský městský soud Rittigovu žalobu zamítl před rokem s tím, že fond prokázal pravdivost svých závěrů včetně propojení Rittiga s dopravním podnikem. Po právu tak prý použil ve spojení se slovem "pravděpodobně" tvrzení, že Rittig byl konečným příjemcem 17 haléřů za každý prodaný lístek městské dopravy.

Rittig figuruje také v kauze týkající se údajného vynášení informací Bezpečnostní informační služby. Případ souvisí s manželkou expremiéra Petra Nečase Janou, dříve Nagyovou, která v minulosti šéfovala jeho kanceláři. Je také obžalovaná s dalšími lidmi s podezřením ze zneužití Vojenského zpravodajství.

Loading...
Témata: Ivo Rittig | soudy
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zapálil dům i s babičkou. Puškin si trest odpyká, Nejvyšší soud zamítl…

24.04.2019 16:41 Za pokus o vraždu babičky si Jevgenij Puškin s konečnou platností odpyká 12 let ve vězení. Jeho…

loading...

Belgie vydala do Česka podezřelé lupiče diamantů, hrozí jim osm let vězení

24.04.2019 16:03 Belgie vydala do Česka muže a ženu, kteří čelí obvinění z krádeže dvou diamantů z obchodu v pražské…

Brexit už Čechy unavuje. Hlasovali by pro czexit? Čtěte nový průzkum

24.04.2019 15:43 Vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie mělo být podle téměř dvou třetin Čechů už dávno…

Rath neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu, domáhal se odškodnění od…

24.04.2019 15:24 Nejvyšší soud odmítl dovolání Davida Ratha ve sporu s advokátem Michalem Pacovským. Podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama