Cenzura nevhodných komentářů je přirozená, myslí si Šabatová

Praha - Ombudsmanka Anna Šabatová prý nepovažuje za důležité, co lidé dělali za minulého režimu. Spíše se dívá na to, jak se chovali po převratu. O své rodině, nenávisti i svém zástupci mluvila se serverem Aktuálně.

Anna Šabatová
doporučujeme

Otec Šabatové, komunista a později disident Jaroslav Šabata, byl po Sametové revoluci fyzicky napaden a označován za komunistického mafiána. Pro Šabatovou se tím změnil pohled na černobílé vnímání jakékoli doby. Minulý režim pořád odmítá, ale nehodnotí lidi podle toho, zda jejich jméno bylo v tom či onom seznamu.

"Je pro mě při posuzování lidí důležitější, jak se ten který člověk choval, a ne kde byl zapsán. Dnes už ani většinou nepátrám, co dělal dřív," říká. "Dnes po pětadvaceti letech už mě spíš zajímá, jak se ten který člověk choval v letech po převratu, kdy jsme přece už také prošli zkouškami odhalujícími charaktery," dodává.

Jedním z témat rozhovoru byla i známá hidžábová aféra. Šabatovou překvapilo, jak společnost na situaci zareagovala. "Není úplně pochopitelné, že společnost, v níž žije dva a půl tisíce registrovaných muslimů, kde nedošlo k jedinému konfliktu s nimi, zareaguje takovým způsobem," myslí si.

Křečka se zbavit nemůžu

Na vlny nenávisti vůči své osobě je zvyklá. "První vlnu jsem zažila, když jsem před třemi lety řekla, že by se tahle koncentrovaná nenávist neměla pouštět do veřejného prostoru. Že by se nenávistné a rasistické komentáře na sociálních sítích měly odstraňovat," připomíná.

Mazání nevhodných kometářů na internetu považuje za přirozenou a legitimní obranu proti tomu, aby společnost neotupěla a nezačala považovat nenávist a sprostotu za normální.

Zástupce ombudsmanky Stanislav Křeček se vyjadřuje, často opačně než sama Šabatová, k mnoha aférám a případům. Když mu to Šabatová vytkla, bránil se tím, že se snaží potlačovat jeho právo na svobodný projev.

"Pokud se dobrovolně rozhodnu, že budu loajální k úřadu, který reprezentuji, tak to není potlačování práva na svobodu projevu. Pan Křeček se takto nerozhodl, což mu mohu vyčítat, ale to je tak všechno, co s tím mohu dělat. Protože na rozdíl od jiných úřadů si svého nástupce nevybírám, ale volí mi ho poslanci," komentuje Šabatová.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Poslanci schválili kvóty na české potraviny v obchodech

20.01.2021 13:00 Sněmovna dnes v novele zákona o potravinách schválila návrh poslanců SPD, aby prodejny potravin o…

Palach před svým protestem uvažoval o útoku na sovětského vojáka a vyzýval…

19.01.2021 22:00 Aktualizováno ROZHOVOR – V aktovce s sebou nosil pistoli, uvažoval, že by zaútočil na sovětského vojáka. Historik…

Dlužníci budou moci mít nezabavitelné peníze na zvláštním účtu

19.01.2021 21:27 Nezabavitelné peníze budou moci mít dlužníci v exekuci na zvláštním bankovním účtu. Příslušnou…

Skiareály požadují po vládě otevření, ideálně od soboty

19.01.2021 17:15 Skiareály a zástupci cestovního ruchu a sportu žádají vládu o otevření středisek, ideálně od této…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama