Kauzu padělaných obrazů komplikují svědci, mezi nimi Ransdorf

Plzeň - Omluvy svědků i problémy s jejich předvoláním komplikují a protahují jednání v rozsáhlé kauze obchodníků s padělky děl světoznámých malířů, kterou řeší od března Krajský soud v Plzni. Kvůli hospitalizaci v nemocnici se dnes například nedostavil europoslanec Miloslav Ransdorf, jenž patří mezi poškozené v případu. Je to už podruhé, co soud na Ransdorfa čekal marně, nejprve se mu nedařilo doručit obsílku, nyní přišla od politika omluvenka, zjistila na místě ČTK.

Miloslav Ransdorf /KSČM/
doporučujeme

"Jednací den se nám dnes téměř rozpadl," konstatoval předseda senátu Tomáš Bouček. Kromě Ransdorfa vypadli totiž i další předvolaní. K omluvence komunistického europoslance Bouček uvedl jen to, že ji obdržel ráno a politik v ní sděluje, že je hospitalizován, tedy nachází se v pracovní neschopnosti, která potrvá nejméně dva týdny.

V rozsáhlé kauze jsou obžalovanými Pavel Kovářík, Lenka Sýkorová, Miroslav Simon, Petr Sýkora, Miloslav Jadrný a Jiří Kreuzer. Podle státní zástupkyně si obchodníci se starožitnostmi Kreuzer, jenž je bývalým plzeňským policistou, a Kovářík obstarali před rokem 2004 sbírku nejméně 300 obrazů, o nichž věděli, že jde o napodobeniny stylu malíře Maxe Pechsteina, Vasilije Kandinského, Maxe Ernsta, Henriho Matisse, Pabla Picassa a dalších. Poté se rozhodli, že obrazy začnou prodávat jako díla skutečně vytvořená na malbách a kresbách podepsanými autory.

Poškozených v případu je více než desítka, jde o manažery a majitele velkých firem i další vysoce postavené osoby z ČR i ze zahraničí. Na nabídku koupit sbírku uměleckých děl světově známých malířů za zlomek hodnoty se nechal údajně zlákat také Ransdorf, jenž podle zatím dostupných informací dal ze svého 100.000 korun na zpracování posudků k obrazům.

Jednání v případu je nařízeno i na další dny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama