Čerti se už chystají na zlobivé děti, zájem o kostýmy je letos enormní

Praha - Mikuláš, čert a anděl patří k tradiční předvánoční zábavě. O kostýmy je letos nebývalý zájem, děti už straší doslova profesionálové. Víte, kde se vzala tradice nadělování?

Mikuláš

Nyní, kdy do mikulášské nadílky zbývají čtyři dny, mají již tyto trojice většinou diář zaplněný. Podle zájmu jsou ochotny ale přijít i o den dříve či později.

I když sehnat Mikuláše s čertem a andělem je vzhledem k sociálním sítím stále snazší, přesto ze sídlišť a domovních dveří inzeráty podnikavců nezmizely. Budiž řečeno, že i oni se musí na tento den vybavit a něco je to stojí. V půjčovnách kostýmů mají tyto masky zamluvené i od října. Podle Lenky Kuchařové z Městských divadel pražských jdou nejvíc na odbyt Mikulášové, stojí 350 korun na den. Anděla či čerta zpravidla lidé nějak nahradí - třeba obráceným starým kožichem či záclonou.

V půjčovně Divadla na Vinohradech vedle dílen na Floře mají 23 kusů mikulášských a čertích kompletů, anděle postrádají. Zájem je prý tradiční, půjčovné jednoho kusu "ze dne na den" stojí včetně čistírny 800 korun.

Barrandovské studio disponuje dokonce 70 kostýmy Mikuláše, 50 anděly a 150 čertovskými komplety. "Zákazníci u nás najdou klasické karnevalové kusy, ale nabízíme také volný výběr a možnost zkombinovat oděvní součásti z různých historických období a tradic. Máme klasické čertí kostýmy z kůží a kožešin, jak je známe třeba z pohádky S čerty nejsou žerty. Zájemci tu najdou i myslivecké kamizoly čerta-elegána jako z ladovských Hrátek s čertem," řekla vedoucí skladů Věra Krátká.

Zájem je podle ní i letos enormní, protože lidé tu najdou kvalitu prověřenou původním záměrem kostýmů, tedy působit maximálně realistickým dojmem na plátně či obrazovce. V některých půjčovnách mohou zájemci dostat i jen doplňky, například ornát, mitru a vousy od 250 korun, křídla od 200 korun, čertí paruku, rohy a vidle od 300 korun.

Proč Mikuláš naděluje?

Sv. Mikuláš se narodil přibližně před rokem 270 v městě Patra v Malé Asii, kázal křesťanství, pomáhal chudým a věřícím. Zemřel 6. prosince přibližně v polovině čtvrtého stoleté n. l. a pohřben byl v Myře.

Mikuláš obdaroval tři dívky ze zadlužené rodiny třemi pytlíčky se zlaťáky, aby měly na věno. Každé dívce hodil pytlíček se zlaťáky v noci oknem, potají, aby jej nikdo neviděl. Té třetí pytlíček spadl přímo do zavěšené punčochy a dívka ráno nalezla milé překvapení v podobě vytouženého věna, objasňuje server svatky.centrum.cz.

Tradice nadílky má kořeny přibližně v desátém století. Tato tradice vznikla při chlapeckých biskupských hrách, které se držely v Porýní na klášterních školách. Při hrách jeden ze žáků nesl berlu, kterou přebíral funkci představeného kláštera a po jeden den v roce v zastoupení svatého Mikuláše byl pánem školy. Ve třináctém století byl tento svátek posunut na den svatého Mikuláše a ještě později byla vymyšlena hra, ve které čeledín naděloval dětem dárky. Čeledín jménem Ruprecht měl děti odměňovat, ale i pokárat zároveň, a tak se k Mikulášovi postupně připojila postava anděla a čerta.

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Potíže kvůli norovirové infekci mělo na školách v Benešově 215 lidí

21.06.2021 19:30 Zažívací potíže kvůli norovirové infekci mělo na základní škole a gymnáziu v Benešově 215 lidí. Dvě…

Čtvrtý muž zraněný při úniku jedovatých plynů v Plzni byl propuštěn z…

21.06.2021 13:48 Aktualizováno Čtvrtý muž, který byl v pátek zraněný při úniku jedovatých plynů v areálu firmy SUEZ v Plzni -…

Soud potvrdil exmanažerům Key Investments tresty odnětí svobody

21.06.2021 12:58 Bývalí členové představenstva investiční společnosti Key Investments (KI) Daniel Brzkovský a Klára…

V Teplicích zemřel muž po zákroku policistů. Příčiny se vyšetřují

21.06.2021 12:22 V Teplicích zemřel v sanitce v sobotu muž, proti kterému předtím zasahovala policie. Podle lékaře…

O horkém víkendu přibyl více než dvojnásobek požárů

21.06.2021 10:09 Hasiči vyjeli v uplynulých třech dnech, kdy v ČR panovalo vedro a sucho, k 294 požárům, což je víc…

Související:

Právě se děje