"Kocábovy ceny" za zlepšování situace Romů mění název

Praha - Ceny za zlepšování situace Romů v České republice se budou letos udělovat pod novým názvem Roma Spirit 2014. Soutěž pořádaná Nadací Michaela Kocába a neziskovou organizací Otevřená společnost navazuje na projekt Gypsy Spirit. Pod tímto názvem se ceny udělovaly třikrát, naposledy loni. Roma Spirit 2014 opět vyvrcholí slavnostním předáním cen dne 10. prosince 2014 v Pražské křižovatce u příležitosti Mezinárodního dne lidských práv. Během večera se představí nejen nominované organizace a jednotlivci, ale také romské kapely.

Ilustrační foto

Z neziskových organizací se do užšího výběru dostaly IQ Roma servis za mimoškolní vzdělávací aktivity pro romské děti a mládež, Slovo 21 za projekt romských ženských skupin Manushe a obecně prospěšná společnost Společně - Jekhetane za práci v lokalitách, kde jiné neziskovky pracovat nechtějí.

V kategorii určené jednotlivcům za jejich dlouhodobou práci, která přispěla ke zlepšení postavení Romů, byly nominovány tři ženy. Dvě z nich jsou spjaty s Olomouckem, jde o respektovanou sociální pracovnici regionu Jiřinu Somsiovou a dlouholetou koordinátorku romských záležitostí v Olomouckém kraji Renátu Köttnerovou. Trojici doplňuje Eva Davidová, spoluzakladatelka české romistiky a expertka Rady Evropy.

Ženy mají převahu také v nominacích na cenu pro novináře, kde je oceněno šíření pozitivního odkazu vzájemné tolerance a porozumění. Za romské vysílání O Roma vakeren byla nominována Iveta Demeterová z Českého rozhlasu. Porota ocenila také činnost Saši Uhlové v Deníku Referendum a Zdeňka Ryšavého, zakladatele a klíčového redaktora serveru Romea.cz.

V kategorii Čin roku se oceňuje skutek, který přispěl k záchraně života nebo zlepšil kvalitu života jednotlivce. Do finálové trojice se dostaly sdružení Smysl života poskytující jídlo a oděvy lidem bez rozdílu rasy, Pavlína Hůževková za záchranu novorozence a čtveřice Roman Horvát, Pavlína Szasziová, Anit Horvátová a Petr Jano, která včas pomohla ženě po kolapsu.

„Generalizace, resp. házení všech Romů do jednoho pytle je rakovinou snah o zlepšení soužití majority s romskými spoluobčany. Roma Spirit dokazuje, že je na obou stranách řada poctivých lidí a činorodých organizací, které se zcela vymykají tomuto trapně zjednodušenému pohledu," říká Kocáb, bývalý ministr pro lidská práva.

Letošní ročník se koná pod záštitou Bohuslava Sobotky, předsedy vlády České republiky, a Anny Šabatové, Veřejné ochránkyně práv, doplňuje otevrenaverejnost.cz.

„Většina Čechů nevěří, že Romové mohou udělat něco pozitivního pro naši společnost, mají vůči nim hluboko zakořeněné předsudky. Dílem je to proto, že ve veřejném prostoru není moc informací o čemkoliv pozitivním týkajícím se Romů. Podíváme-li se na počet nominací a na kvalitu nositelů cen v předchozích ročnících, vidíme, že se u nás děje mnoho dobrého napomáhajícího k tomu, aby česká společnost byla solidární. Naším cílem je tyto informace vyřvat do světa, a českou společnost zase o trochu více otevřít," říká Czeslaw Walek, ředitel Otevřené společnosti, o.p.s.

Ve Valticích zasáhly bouře všechny domy, Lednici se vyvázly

25.06.2021 08:45 Prakticky všichni obyvatelé Valtic na Břeclavsku utrpěli ve čtvrtek při bouřkách nějaké škody na…

Bez proudu je 75.000 odběratelů, nejvíce na jihu Moravy

25.06.2021 08:01 Bez dodávky elektrického proudu je v Česku po čtvrteční bouřce přes 75.000 odběrných míst. Nejhorší…

Počet obětí po řádění tornáda stoupl na tři. Hasiči v sutinách dál pátrají…

25.06.2021 07:30 Na následky bouřky, která ve čtvrtek večer a v noci zasáhla jižní Moravu, zemřeli tři lidé. České…

Zničené obce připomínají válečnou zónu, říká mluvčí hasičů. Záchranáři…

25.06.2021 00:15 Aktualizováno I otrlé profesionály, kteří zasahovali v obcích na Břeclavsku a Hodonínsku, kde se přehnalo tornádo…

Hodonínský Dům kultury nabízí zasaženým lidem azyl. Není ani zdaleka jediný

25.06.2021 00:12 Po tragédii na Jižní Moravě se mezi lidmi zvedla vlna solidarity. Řada z nich včetně různých…

Policie uzavírá zasažené obce. Na několika místech uniká plyn

24.06.2021 23:38 Aktualizováno Policie uzavírá některé z obcí, které byly dnes večer zasaženy tornádem. Na místě katastrofy také…

Bez proudu bylo na jižní Moravě 32 tisíc míst, stálo 14 železničních tratí

24.06.2021 23:30 Aktualizováno Bez dodávek elektřiny bylo ve 22:45 po večerní silné bouři na jižní Moravě 30.000 odběratelů…

Na záchranných pracích kooperují hasiči i veřejnost. Shání se psovodi i…

24.06.2021 23:10 Lidé ze všech koutů jihomoravského kraje se sjíždějí na místo tragédie, aby pomohli složkám…

Rakušané poslali na pomoc jihomoravským obcím 20 sanitek a dva vrtulníky

24.06.2021 23:05 Rakušané na bouřemi poničený jih Moravy poslali dvě desítky sanitek a dva záchranářské vrtulníky.…

Lidé na sociálních sítích svolávají pomoc pro Hodonínsko, zjišťují situaci

24.06.2021 22:50 Lidé na Hodonínsku na sociálních sítích sdílejí po mimořádně silné bouři, která zničila obce v…

Související:

Právě se děje