Záchranáři se kvůli ledovce nezastaví: Rozbité hlavy, zlomeniny, vykloubení

Ostrava - Kalamita způsobená námrazou se netýká jen řidičů, velmi obezřetní by měli být i chodci a cyklisté. Chirurgické a úrazové ambulance praskají ve švech, záchranáři mají plné ruce práce.

Záchranná služba, ilustrační fotografie

"Krajské operační středisko přijalo desítky hovorů s hlášeními o lidech, kteří se zranili v souvislosti s ledovkou," uvedl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Podle něj byla zranění, která záchranáři ošetřovali, lehká nebo středně těžká. Ošetřeni museli být také lidé zranění při dopravních nehodách aut a cyklisté, kteří se přes veškerá varování na silnice vydali a jízdu na namrzlých vozovkách nezvládli," řekl Humpl.

Podle Humpla měli s příjezdem ke zraněným problém i záchranáři. K pacientovi v Bruzovicích na Frýdecko-Místecku nemohla posádka projet vůbec. Nakonec se k pacientovi dostala z druhé strany přes objízdné trasy jiná sanita, pomoci se dočkal až po třech hodinách.

Podle mluvčího záchranáři obvykle za čtyřiadvacet hodin vyjíždějí průměrně k 280 událostem, v pondělí však posádky zasahovaly ve 450 případech. "Z hlediska počtu zásahů šlo o nejvyšší počet v desetileté historii krajské záchranné služby. Nárůst událostí za celé pondělí činil 60 procent, v odpoledních a večerních hodinách však dosáhl více než dvojnásobku, tedy 130procentní nárůst oproti jiným dnům," uvedl Humpl. Zásahy související s ledovkou tvořily zhruba třetinu všech výjezdů.

Psali jsme:  

Napilno měli i lékaři v nemocnicích. Například v Městské nemocnici Ostrava pacienty po 16:00 a 17:00 zapisovali po minutě. "Jedno ošetření trvá zhruba deset až 15 minut, tak si dokážeme představit, jaká čekací doba čekala pacienty," uvedla mluvčí nemocnice Magda Otáhalová. Jen v tomto zdravotnickém zařízení ošetřili kvůli pádům do dnešního rána zhruba 80 pacientů, některé museli hospitalizovat. Obdobná byla situace i v nemocnici ve Frýdku-Místku, kde do dnešního rána ošetřili asi 70 lidí.

Zvýšený počet zásahů zaznamenali i středočeští záchranáři. V pondělí a dnes vzrostl počet jejich výjezdů zhruba o 20 procent oproti běžným dnům. ČTK to řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Podle ní většina úrazů, které vznikly v souvislosti s náledím, byly úrazy rukou a nohou, konkrétně zlomeniny a poranění kloubů. "Zraněním lehčího charakteru stačí 'pouze' ambulantní ošetření, ale v některých případech bude potřeba hospitalizace pacienta a operace," uvedla mluvčí.

Zlomeniny se rozlišují do několika skupin podle druhu nalomení a závažnosti zranění. Nejčastěji je dělíme na otevřené a zavřené. Při otevřené zlomenině dochází k poranění vnější tkáně, tyto fraktury jsou většinou vážnější – je třeba kost více srovnat a navíc je kromě regenerace kostí přistoupit i k léčbě měkkých tkání a kůže. V případě zavřené zlomeniny zůstává pokožka neporušená, píše vitalia.cz.

Zlomeniny jsou většinou velmi snadno rozpoznatelné, místo úrazu je špatně pohyblivé, při pokusu o pohyb velmi bolí, dochází k otokům, v některých případech je kost posunuta na nesprávné místo (dislokace) a podivně „vyčnívá".

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje