Zemřel Jan Schneider, autor hitů Kubišové, Matušky i Neckáře. Litoval návratu z emigrace

Třeboň - Zhoubná nemoc zasáhla a jeden z nejslavnějších českých textařů a básníků, tak trochu zapomenutý Jan Schneider, který psal hity pro Helenu Vondráčkovou, Martu Kubišovou, Václava Neckáře, Evu Pilarovou nebo Waldemara Matušku v pondělí zemřel ve věku 80 let. Muž, který napsal například vůbec první muzikál Gentlemani, dožil ve svém domku v jihočeské Třeboni, kam se přestěhoval po návratu z emigrace i se svou manželkou, novinářkou.

Jan Schneider

Jan Schneider miloval život a svou práci. Kromě textů, které se staly hity, jako je Ó, baby, baby, nebo Magdaléna, psal klasické básničky a také maloval. Jeho domek byl vyzdoben jeho „naivními" obrázky. „Miluju moře, lodě, proto ty plachetnice. Cestovat už nemůžu, tak aspoň maluju. Rád bych ve větším, s přáteli oslavil tu kulatou osmdesátku," plánoval před více než rokem Jan Schneider, který rád vzpomínal na spolupráci s těmi největšími hvězdami českého šoubyznysu.

Byl trochu „zapomenut". Ani jeho nejbližší sousedé v Třeboni netušili, koho slavného mají vedle sebe. Že bez něj by neměly české zpěvačky a zpěváci v 60. a 70. letech minulého století co zpívat.

„Kdybych já mohl vyprávět, jakože drby nemám rád. Ale kdybych mohl, někteří by se hodně divili," usmíval se potutelně textař, který znal poměry v šoubyznysu, často se jim jen usmíval.

„Měl jsem to štěstí, že jsem psal pro naprosté profíky – Vondráčková, Neckář, Kubišová, Matuška, Pilarová... protože oni profíci byli a jsou, a to jim nikdo nevezme. Ať jsou vztahy mezi některými jakékoli, nikdy už tady nebudou taková jména s takovou kvalitou toho, co umí, to mi věřte," říkal Jan Schneider.

Textař, rodák z jihočeského Písku v roce 1969 emigroval do Německa. Pracoval řadu let v mnichovské redakci Rádia Svobodná Evropa, kde uváděl hudební pořad Afternoon Music, současně psal fejetony a komentáře, stejně jako jeho manželka. Během 90. let jezdili spolu často k moři, do Španělska i Francie, kde si pořídili letní sídlo, nakonec se usadili v Třeboni.

„My jsme si vážně představovali, že to tu bude opravdu jiné, ale je to rozkradené, nic nefunguje, jak by mělo, a opravdu se nemůžeme srovnávat s vyspělou Evropou. K tomu vážně máme daleko. Všude jsou problémy, všude je něco, ale na to, jak je Česko maličká země, je tu problémů jako v opravdu velké zemi. To nepochopíme," dodával často textař, básník a malíř.

Jan Schneider také jeden čas patřil k organizátorům udílení divadelních den Thálie.

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje