Brutální Švábův gang opět u soudu, projedná se odvolání

Praha - Sedmičlenný gang Michaela Švába odsouzený za vydírání, únosy a vraždy movitých českých podnikatelů stane ve středu v odvolacím jednání před Vrchním soudem v Praze. Městský soud poslal v červenci Švába a dalšího organizátora Libora Skopalíka do vězení na doživotí. Zbylé tresty se pohybují od devíti do 30 let. Soud projedná odvolání šesti odsouzených včetně Švábova. Státní zástupce podal odvolání u šesti lidí kromě Švába.

Soud, ilustrační fotografie

Odvolání bude řešit senát soudce Jiřího Lněničky v největší síni budovy, kde se projednával také začátek hlavního líčení městského soudu v polovině června. Důvodem byla bezpečnostní opatření a značný zájem veřejnosti a médií. Také ve středu lze očekávat, že odsouzené doprovodí početná zásahová jednotka vězeňské služby. Odvolací jednání je kvůli rozsáhlosti případu zatím nařízené na tři dny. Soudce ale může rozhodnout dříve než v pátek. Jednou z možností je také odročení případu na další termín.

Mluvčí soudu Jan Fořt dnes ČTK sdělil, že se proti doživotnímu rozsudku odvolal Šváb, přičemž žalobce u něj odvolání nepodal. Expolicista Daniel Dimitrov, kterému soud neuznal pozici spolupracujícího obviněného, za což by mu mohl hrozit nižší trest, dostal 20 let a vzdal se práva na odvolání již po vyhlášení rozsudku v polovině července. Státní zástupce se k vrchnímu soudu v jeho případě odvolal.

U zbylých odsouzených se odvolali advokáti i žalobce. Jedná se o dalšího organizátora Libora Skopalíka (doživotní trest), jeho bratra Petra (10 let), Petra Klementa (30 let za vykonání dvou vražd), Miloslava Malíka (devět let) a Jiřího Přeučila (devět let).

Vyšetřovatelé obvinili gang z únosů a vydírání několika podnikatelů z let 2011 až 2013, z nichž dva nepřežili. Šváb vydírání přiznal a popsal i další nápady, které do budoucna měl, odmítl ale plánování vražd. Ohledně usmrcení dvou podnikatelů svalovali vinu Klement a Dimitrov vzájemně na sebe. Byla to prý vždy shoda okolností, nikoliv naplánovaný čin. Podle státního zástupce Vladimíra Mužíka ale z důkazů vyplývá, že vraždy byly dopředu vymyšlené. Vrah jednoho z podnikatelů dusil taškou na hlavě a pak ubil kamenem v poušti nedaleko hlavního města emirátu Dubaj, druhého usmrtil výstřelem zezadu do hlavy v Itálii u silnice na cestě z Francie do Česka při přestávce kvůli močení.

Městský soud začal kauzu rozplétat za značného zájmu médií a veřejnosti v polovině června. Za měsíc vynesl soudce Tomáš Durdík rozsudek. Novinářům tehdy řekl, že případ patří k nejzávažnějším, které ve své praxi dosud řešil.

České soudy uložily dva a více doživotních trestů v jedné kauze v minulosti jen vzácně. V roce 1991 dostal doživotí za několik vražd Josef Kott a pět let poté dostal stejný trest jeho komplic Michal Kutílek. Za tzv. orlické vraždy poslal soud v roce 1997 do konce života za mříže Ludvíka Černého a Vladimíra Kunu. Jejich oběti z let 1991 až 1993 se našly na dně přehrady Orlík. Kuna se později domohl zmírnění trestu na 25 let, Černému soud doživotní trest potvrdil. Doživotím potrestal soud také osm vražd a další trestné činy spáchané v letech 2001 až 2003 na starších a bezmocných lidech, kterých se dopustili dnes už bývalí manželé Jaroslav a Dana Stodolovi.

Témata: gangy | Vražda | soudy

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Související:

Právě se děje