Ve Vrběticích vybuchl sklad 150 metrů od původní exploze. Lidé museli opustit domovy

Zlín - Areálem muničních skladů ve Vrběticích se dnes ráno ozývaly nové neřízené exploze. Okolní obce jsou pro jistotu evakuovány. Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) velká exploze a několik následných nastaly v epicentru původního výbuchu z 16. října.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku
doporučujeme

"Pokud se nějakým zásadním pozitivním způsobem nezmění operativní situace, tak je vysoce pravděpodobné, že občané z těchto lokalit minimálně dnešní noc stráví jinde," řekl novinářům po zasedání krajské bezpečnostní rady krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček. "Je nám naprosto jasné, že jde o bezprecedentní zásah do života občanů i to, že tam mají domácí zvířata," doplnil.

Podle hejtmana Stanislava Mišáka (ČSSD) je zajištěno náhradní ubytování hotelového typu v okolních městech a obcích. "Budeme vyzývat občany, aby se ohlásili svým starostům, a sdělili jim, zda zůstanou u příbuzných nebo budou potřebovat ubytování zajistit. Dostanou veškeré informace o ubytování i o případném zajištění dopravy," uvedl. Kraj je podle něj připraven zajistit ubytování pro všech 430 obyvatel obou obcí, a to i na více dnů.

Kvůli dnešním detonacím byly evakuovány obce Lipová a Haluzice i areál bývalých Vlárských strojíren. Uzavřeny byly i silnice na Haluzice a Slavičín.

Obyvatelka nedaleké obce Tichov Markéta Šobáňová ČTK řekla, že ráno slyšela sérii výbuchů. "Šlo to jeden za druhým, bylo to jako ohňostroj. Pak jsme viděli dým," uvedla Šobáňová, která také slyšela i první výbuchy v polovině října. "Bydlíme nahoře na pasekách, tak to máme z první ruky," podotkla.

Šobáňová patřila k lidem, kteří při návštěvě ministrů ve Vlachovicích poukazovali na nedostatek informací. Stejné to prý bylo dnes. "Hned jsme volali na policajty a ti nic nevěděli, nedokázali nám nic říct. Lidé vůbec neví, co se tady děje," uvedla. Ráno proto vyzvedla své děti ve škole a odjela do Vsetína. "Už se skutečně bojíme, nevíme ani to, co tam bouchlo minule," dodala.

Ministr odmítl kritiku místních obyvatel i starostů, kteří si stěžovali, že o explozích opět neměli informace. "Jsme připraveni maximálně komunikovat s krajem i obcemi, ale musíme ty informace nejprve znát," podotkl. Zdůraznil, že při evakuaci zafungovaly příslušné složky dobře.

Problém se kvůli dnešním výbuchům dostal opět do bodu nula. Již tento týden se přitom mohla podle krajského ředitele policie z areálu odvážet uskladněná munice. Dnešní výbuchy se podle Tkadlečka ozývají z 'teritoriálně ohraničeného prostoru'. "Zdůrazňuji, že nedošlo k žádnému dominovému efektu ani k žádnému vývoji, který by situaci zcela zásadním způsobem zvrátil," uvedl. Podle něj v areálu ráno v době výbuchů neměl být žádný člověk. Podle Tkadlečka se zatím nechystá evakuace dalších obcí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama