Důchodce takto živoří. Může za to Drábek, udeřil europoslanec

Znojmo – Nedávná reforma sociálních služeb přivedla stovky lidí potřebujících zdravotní péči do skutečných existenčních potíží. Jedním z těch, kteří žádají nyní o pomoc v zoufalé životní situaci, je Eduard Krutiš ze Znojma. Jeho případ zmapoval europoslanec za KDU-ČSL Tomáš Zdechovský, který se chce situaci nadále zabývat.

Ilustrační foto
doporučujeme

„Tento pán chodí o francouzských holích. Bylo mu diagnostikováno celkem deset onemocnění, na které bere celkem šestnáct léků a dnes musí živořit na ubytovně. V roce 2003 mu byl posudkovým lékařem určený třetí stupeň bezmocnosti. Důsledkem tzv. Drábkovy reformy mu byla bezmocnost snížena na první stupeň, což automaticky znamenalo snížení nároku na péči. Pan Krutiš tak doslova přežívá ze dne na den," popisuje celý případ europoslanec Tomáš Zdechovský

Zdechovský bývalého podnikatele Krutiše osobně navštívil a podle něj by se tímto případem okamžitě mělo zabývat ministerstvo práce a sociálních věcí i představitelé města Znojma. „Ten případ se mě osobně dotkl. Je to ukázka toho, jak se může člověk dostat chybami politiků a úředníků dostat na okraj společnosti," řekl serveru EuroZprávy.cz.

Znojemský případ řeší europoslanec Zdechovský s ministryní

Eduard Krutiš má problém vyjít se svým důchodem a navíc se snížením stupně bezmocnosti nemá nárok na stálou péči. Pečovatelka za ním dochází pouze jednou týdně, což zdaleka nestačí pro jeho potřeby.

Zdechovský proto nyní zkoumá možnosti, jak panu Krutišovi konkrétně pomoci. „Obrátil jsem se dopisem přímo na ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou-Tominovou se žádostí o nové vypracování revizního lékařského posudku jeho stavu. Se žádostí o pomoc jsem se obrátil také na starostu Znojma," uvedl.

„Chci zjistit všechny možnosti, jak mu lze za nynějších okolností pomoci a zda by bylo možné umístit ho do nějakého sociálního zařízení, kde může důstojně žít," zdůraznil lidovecký europoslanec Zdechovský.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama