Z čeho mají Češi strach? Čtěte průzkum, dopadl zajímavě

Praha - V listopadovém šetření CVVM posuzovali občané České republiky, jak velkou hrozbou představuje působení vybraných skupin na území ČR. Zjišťovány byly rovněž názory veřejnosti na reálnost ohrožení určitými skutečnostmi přesahujícími rámec republiky, jako je válka, epidemie, přírodní katastrofy a surovinová či ekonomická krize.

Ilustrační foto
doporučujeme

Mezinárodní organizovaný zločin považuje za velkou hrozbu 65 procent lidí, čtvrtina ho označila za hrozbu malou. Teroristické skupiny a jednotlivce označilo za závažné ohrožení 62 procent Čechů, radikální náboženská hnutí vnímá jako velkou hrozbu 47 procent veřejnosti.

Uprchlíky z jiných zemí ani cizince žijící na území ČR většina populace za velkou hrozbu pro bezpečnost nepovažuje. Podobně jsou hodnoceny krajně pravicové a krajně levicové skupiny. Nejmenší hrozbu pro bezpečnost republiky ze zkoumaných rizik podle mínění občanů představuje činnost cizích zpravodajských služeb (22 % dotázaných je považuje za velkou hrozbu, 39 % za malou, 20 % to za hrozbu nepovažuje vůbec a 19 % se vyjádřilo, že neví či neumí toto posoudit). Za pozornost stojí, že relativně vysoký podíl (více než desetina) dotázaných neuměl zaujmout stanovisko k pravicovým, resp. levicovým extremistům.

Pokud jde o reálnost hrozby pro ČR, pak se lidé nejvíce obávají epidemie některé z nemocí a také světové ekonomické krize. Odpovědělo tak 42 a 40 procent dotázaných. Třetina Čechů si myslí, že ČR reálně hrozí surovinová krize, 29 procent lidí se bojí války a 27 procent přírodní katastrofy.

Srovnání s loňskem podle CVVM dokazuje, že česká veřejnost vnímá bezpečnostní rizika spojená s událostmi na Ukrajině a Blízkém východě nebo šíření eboly. Hrozba epidemie se proti loňskému průzkumu zvýšila o 13 procentních bodů, hrozba válečného konfliktu o 11 procentních bodů, riziko teroristické akce o devět procentních bodů a mírně se zvýšil o podíl velké hrozby ze strany zahraničních zpravodajských služeb.

Současným krizovým zónám odpovídají také státy, které Češi označili za hrozbu pro mír a bezpečnost v ČR. Více než čtvrtina dotázaných za reálnou hrozbu pro mír a bezpečnost ČR vidí Ruskou federaci, zhruba každý sedmý respondent za
takovou hrozbu označil Ukrajinu. Vedle silně frekventovaných zemí neklidného Blízkého a Středního východu (Irák, Irán, Afghánistán, Sýrie, Pákistán a jiné) se v rámci jiných odpovědí dosti často objevoval i Islámský stát. Mezi častěji frekventovanými zeměmi se objevila i KLDR, Čína, ale rovněž Spojené státy. Za povšimnutí stojí i to, že dvě pětiny dotázaných buď odmítly existenci hrozby, nebo odpověděly „nevím", uvedl soc.cas.cz.

Výrazný nárůst od posledního šetření byl celkem pochopitelně zaznamenán v případě Ruska, Ukrajiny a Sýrie, přičemž posledně jmenovaná země se v předchozích výzkumech statisticky měřitelným způsobem prakticky neobjevovala a u Ukrajiny se stabilně objevoval podíl na úrovni 2 – 3 %. Také v případě Ruské federace je aktuální výsledek historicky zdaleka nejvyšší.

Při pohledu na vlastní budoucnost a budoucnost blízkých převažuje dvoutřetinovou většinou optimismus, ale v pohledu na budoucnost české společnosti a lidstva převažuje pesimismus.

Témata: průzkumy | češi
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama