Kalamita na jihu a západě Čech: Stovky rodin stále bez proudu

České Budějovice/Karlovy Vary/Chomutov - Na jihu a západě Čechy se stále musí stovky rodin obejít bez elektřiny. Vrstva námrazy na mnoha místech neúnosně zatížila větve a stromy, která pak popadaly na dráty. Z toho důvodu také platí zákaz vstupu do lesů. Na Chomutovsku ztěžuje práci mlha, není vidět od sloupu ke sloupu.

Ilustrační foto
doporučujeme

Počet odběratelů, kteří jsou bez proudu, by se měl do noci snížit z několika set na několik desítek. "Někde zůstanou odběratelé bez proudu do pátku, jedná se zejména o rekreační objekty v okolí Vacova a některé samoty," uvedl mluvčí společnosti E.ON Vladimír Vácha.

Zprovoznit se podařilo východ Jihočeského kraje, kde padající stromy zpřetrhaly vedení v okolí Dačic, Starého Města pod Lanštejnem a Nové Bystřice. Bez problémů jsou také odběratelé na Českokrumlovsku, kde námraza zkomplikovala život lidem na Lipensku.

Lyžařský areál Zadov má od úterý výpadky proudu, musel přerušit zasněžování sjezdovek. "Dnes už je to stejně jedno, protože teplota vzduchu stoupla nad nulu a zasněžovat bychom nemohli, i kdyby proud šel," řekl ČTK provozní Petr Vondraš.

Od pondělí 1. prosince do čtvrtečního poledne vyjeli hasiči v jižních Čechách k více než dvěma stovkám zásahů, kdy odklízeli následky zimního počasí. "Situace na jihu Čech nebyla tak dramatická jako v některých krajích České republiky. Všechny zásahy hasičů se týkaly odklízení spadlých stromů z vozovek či železnice. Nemáme hlášené žádné zraněné osoby," řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Vendula Matějů. Dnes zatím nahlásili dvě desítky zásahů na Prachaticku, Českokrumlovsku a Jindřichohradecku. V těchto třech krajích stále hrozí nebezpečí padající jinovatky ze stromů. Vlastníci lesů ve vyšších polohách této oblasti vyhlásili zákaz vstupu do lesů.

Výpadky elektřiny kvůli námraze a popadaným stromům řeší energetici na západě Čech. Nejhorší situace je v Karlovarském kraji, řekla ČTK odpoledne mluvčí ČEZ pro západní Čechy Michaela Jirovcová. Bez proudu tak mohou být řádově stovky domácností.

Na Chebsku se energetici potýkají s popadanými dráty a následnými výpadky zejména v okolí Pramenů, Kladské a Rájova, tedy v oblasti řídce osídlené, ale uprostřed zalesněného Slavkovského lesa.

Na Sokolovsku jsou lidé zatím bez proudu například v oblasti Jindřichovic, Studence, Krajkové a Oloví. Dodávky elektřiny se ale daří postupně obnovovat. Na Karlovarsku je pak nejpostiženější oblastí Toužimsko, okolí Chodova u Bečova nebo Bezděkova. V Plzeňském kraji se už podařilo většinu problémů odstranit. Stále ale mohou být bez proudu lidé v oblasti Kralovic nebo na Šumavě u Sušic.

Na Chomutovsku jsou bez proudu desítky domácností, problémy jsou hlášeny i na silnicích.  "Bez proudu je Vejprtsko, Měděnec, Horní Halže, Pyšná a Boleboř. Jsou to malé vesničky, bez elektřiny jsou tak desítky domácností," řekla severočeská mluvčí skupiny ČEZ Soňa Holingerová. Na opravách se intenzivně pracuje a do večera by se měly dodávky na většině míst obnovit.

"Je ale těžké poškozené úseky vedení vůbec dohledat. Je tam taková mlha, že není vidět ani od sloupu ke sloupu a pracovníci musí procházet pod vedením a spadlé stromy hledat, aby je mohli odstranit a vedení opravit," dodala.

Popadané stromy zaměstnávají i hasiče a komplikují dopravu. Kvůli popadaným stromům museli silničáři uzavřít dvě silnice v Krušných horách v Měděnci a Výsluní.

Témata: Elektřina | ČEZ | E.ON
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama