Proces se Švábovým gangem u konce: Soud potvrdil dvě doživotí

Praha - Za únosy a vraždy bohatých českých podnikatelů v zahraničí dnes Vrchní soud v Praze potvrdil Michaelu Švábovi a jeho komplici Liboru Skopalíkovi doživotní tresty. Trest 30 let vězení zůstal vykonavateli vražd dvou unesených podnikatelů Petru Klementovi. Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov si odpyká 20 let. Zbývajícím třem obžalovaným soud tresty zmírnil na čtyři až osm let. Verdikt je pravomocný, lze se proti němu pouze dovolat k Nejvyššímu soudu.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Jednali na základě předem domluveného plánu. Četnost trestné činnosti se blížila zaměstnaneckému poměru," uvedl předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička. Švábovi bylo podle něj zřejmé, že sám by na naplánovanou trestnou činnost nestačil, a proto založil zločineckou skupinu.

Jeden z unesených podnikatelů zemřel na sklonku roku 2012 v poušti u Dubaje po dušení plastovou fólií a úderech kamenem do hlavy. Jeho tělo se dosud nenašlo. Druhého skupina zastřelila loni v březnu v Itálii, kam ho převezla z francouzského Nice. Ve stejné době přijel na popud Švába do Nice i další byznysmen, toho však patrně zachránilo to, že do ciziny dorazil s celou rodinou.

Rok před první vraždou vylákal gang do Valencie někdejšího českého provozovatele internetových portálů, jenž se musel z tamního zajetí vyplatit částkou 34 milionů korun. Šváb si následně vyhlédl i úspěšného českého hráče pokeru, kterého vábil na smyšlený privátní turnaj do Cannes. Plán mu ale nevyšel.

Šéf gangu před soudem už dříve uvedl, že měl v plánu i několik dalších vydírání. Prý tak chtěl sehnat peníze na nákup kokainu a jeho prodej v Austrálii. Svou vinu na vraždách však odmítal. Samotné únosy podnikatelů v cizině zařizoval Švábův pobočník Libor Skopalík. S ním i s dalším členem gangu Dimitrovem se Šváb seznámil ve vězení, kde si odpykával trest za jiné vydírání.

Zbývající členové skupiny Miloslav Malík, Jiří Přeučil a Skopalíkův bratr Petr půjdou za mříže na osm, 5,5 a čtyři roky.

Témata: gangy | Vražda
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama