Čerti vyrazí do ulic. Psychologové by je zakázali, cizinci v šoku

Praha - Dnes večer vyrazí do ulic Mikuláš s čertem a andělem. Zatímco hodné děti se mohou těšit na dárky, ty zlobivé dostanou uhlí a brambory. Mnozí psychologové by čerta nejraději zakázali.

Mikuláš

Takzvaná mikulášská nadílka je tradice, která se připomíná už od středověku a je rozšířena po celém světě. Proslulý ochránce víry před pohanstvím, zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel patří k nejuctívanějším svatým v celém křesťanství. Také v Česku přežil i totalitní režim, kdy byly církevní svátky potírány. Neohrozil ho ani jeho obtloustlý americký kolega v červeném kožíšku Santa Claus, který je pro Čechy spíše obchodním symbolem Vánoc.

Návštěvy Mikuláše jsou nejen postrachem dětí, ale i vítaným obohacením rozpočtu těch, kteří se této činnosti věnují takřka profesionálně. Například studentů, kteří si své návštěvy v rodinách nechají dobře zaplatit. Ve městech cena začíná na pěti stovkách, může však vystoupit i na čtyřcifernou částku.

Strašit děti?

Podle dětské psycholožky Lucie Součkové nelze vždy s jistotou odhadnout, jak děti zareagují. „Rodiče to někdy možná úplně neodhadnou. Zdá se jim, že jejich dítě je dostatečně průrazné a sebevědomé a třeba i trošku zlobivé, ale ve chvíli, kdy je dítě vyděšené, kdy pláče nebo kdy je úplně zaražené a vidíte, že se zkrátka něco děje, tak by bylo dobře, kdyby čert zůstal za dveřmi," řekla pro Radiožurnál. Přehnané strašení  může skončit poruchami spánku a někdy až šokem. Psycholožka také varuje před návštěvou hromadných akcí, kde čerti nosí latexové masky a bývají nezvladatelní. "Pokud začne dítě plakat nebo křičet, rodiče by měli dát jasně najevo, že mají situaci pod kontrolou. Vhodné je dítě obejmout," radí Součková.

Rodiče by neměli ani podle logopedů strašit děti čertem. "U těch dětí, které mají vrozené dispozice, může stres z čerta spustit vadu řeči a dítě může začít koktat," řekla přednostka brněnské Soukromé logopedické kliniky Logo Ilona Kejklíčková.

Podle brněnského psychoterapeuta Aleše Aujezkého může být pro děti setkání s čertem stejně stresující záležitostí, jako je pro dospělé přepadení v parku. Trauma si potom mohou nést celý život, řekl Brněnskému deníku.

Ve většině západních zemí dodnes chodí lidé převlečení za Mikuláše 5. prosince po domácnostech a dětem rozdávají drobné sladkosti a ovoce. Jenže pouze v některých evropských zemích je doprovázejí anděl a čert. Mezi tyto země patří Česko, Slovensko, Maďarsko, Rakousko, část Německa či Chorvatsko. Cizinci z ostatních zemí tento zvyk příliš nechápou, některé tento přístup k dětem i značně šokují.

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, čtyři lidi byli resuscitováni

18.06.2021 14:11 Aktualizováno V Plzni - Skvrňanech unikly dnes dopoledne do ovzduší z areálu čistírny odpadních vod (ČOV)…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 10:10 ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Související:

Právě se děje