Slezsko a Moravu sevřel smog. Zlepšení se nečeká, varují meteorologové

Ostrava/Olomouc/Zlín - Celé Slezsko a některé moravské regiony se dusí. Meteorologové vyhlásili smogovou situaci a doporučují řidičům raději nevyjíždět. Pohyb venku by také měli omezit senioři, děti a nemocní lidé.

Smog
doporučujeme

Smogová situace už platí v celém Moravskoslezském kraji s výjimkou Třinecka. Nejprve byla vyhlášena pro aglomeraci Ostravy, Karviné a Frýdku-Místku a v noci na dnešek ji meteorologové rozšířili o další oblasti regionu, tedy Novojičínsko, Bruntálsko a Opavsko. Na Třinecku podmínky pro její vyhlášení zatím nebyly splněny, koncentrace prašného aerosolu ve vzduchu jsou ale i tam vysoké, řekl dnes ČTK pracovník ostravské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu.

Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích totiž překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový. Průměrné denní koncentrace polétavého prachu se dnes ráno v regionu pohybovaly od 140 do 242 mikrogramů na metr krychlový. Přes den sice poklesly, přesto i odpolední hodnoty nadále zůstávaly vysoké a byly od 127 do 215 mikrogramů na metr krychlový.

Výrazné zlepšení zatím meteorologové neočekávají. "Předpokládáme, že odpoledne a večer bude imisní limit pro průměrné 24hodinové koncentrace prašného aerosolu, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, nadále většinou dvojnásobně až čtyřnásobně překročen," uvedli meteorologové.

Olomoucký kraj nadále ohrožuje smog. "Zástupci města Přerova rozhodli, že v době smogové situace bude městská hromadná doprava jezdit po Přerově zdarma a to až do odvolání. Doplatek za tuto službu půjde z kasy města. Předpokládáme, že za každý den to bude zhruba 23.000 až 30.000 korun," řekla dnes ČTK mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Jízdu zdarma MHD během smogu mělo v programovém prohlášení nové vedení města.

Důvodem opatření je především snaha města snížit automobilovou dopravu, která se na zdejším špatném ovzduší významně podílí. Na smog upozornil obyvatele přerovský magistrát již ve středu prostřednictvím SMS zpráv i informací na webu www.prerov.eu. Město lidem doporučuje, aby kromě omezení jízdy autem nespalovali odpady ani nekvalitní paliva.

V Přerově jsou nyní čtyřiadvacetihodinové limity na 179 mikrogramech, hodinové limity jsou nyní na 90 mikrogramech. Hodnoty ve městě začaly nad ránem již postupně klesat, nyní se však opět mírně zvýšily.

Mírné zlepšení situace se projevuje také v ostatních městech Olomouckého kraje. V Prostějově se denní koncentrace polétavého prachu nyní pohybují na 161 mikrogramech, aktuální hodnoty jsou na 136 mikrogramech. V Olomouci čtyřiadvacetihodinová koncentrace klesla na 140 mikrogramů, aktuální hodnoty jsou na 95 mikrogramech. Limit je 50 mikrogramů.

Polétavého prachu v ovzduší ve Zlínském kraji ubylo, v regionu však nadále platí smogová situace. Na dvou stanicích je stále dvojnásobně překročen emisní limit 50 mikrogramů pro čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu.

"Rozptylové podmínky se ale budou díky nadcházejícím srážkám a změně proudění zlepšovat," řekl dnes ČTK Petr Münster z brněnského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Podle něj situace ve Zlínském kraji není nijak dramatická a nevyžaduje si omezení.

Smogovou situaci ČHMÚ vyhlásil proto, že průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu na některých stanicích překročily dva dny po sobě prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový.

V Uherském Hradišti bylo ve 14:00 naměřeno 105,9 mikrogramu na metr krychlový a v Otrokovicích na Zlínsku 133 mikrogramů na metr krychlový. V noci na dnešek přitom v Uherském Hradišti naměřili 128,4 mikrogramu a v Otrokovicích 166,1 mikrogramu na metr krychlový. Na obou místech kazí ovzduší především hustá doprava. Lepší vzduch dýchají obyvatelé krajského Zlína.

Témata: Smog
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama