Evakuace kvůli skladu munice odvolána: Jsme už na nervy, zlobí se lidé

Zlín - Lidé z Lipové a Haluzic se dnes mohly vrátit domů. Obce museli zkontrolovat pyrotechnici poté, co v jejich blízkosti vybuchl už druhý muniční sklad. První kroky lidí většinou vedly za zvířaty, které museli při evakuaci nechat doma.

Epicentrum výbuchu ve Vrběticích na Zlínsku

Z areálu ve Vrběticích, části Vlachovic na Zlínsku, se poslední neřízená detonace ozvala kolem čtvrtečního poledne. Pyrotechnici zkoumali okolí obcí už ve čtvrtek. Prohlídka v Lipové i Haluzicích ukázala, že středeční výbuch nepoškodil žádné objekty. Střepiny z munice se nejblíže našly 400 metrů od Lipové, do 400 metrů od Haluzic pyrotechnici žádné střepiny z munice nenašli. Dnes podle Tkadlečka nebezpečný materiál nenalezli.

Policisté také stanovují nové hranice bezpečné zóny vymezené páskou a cedulemi. Podle Tkadlečka zůstal zachován okruh 1200 metrů kolem původního epicentra výbuchu z poloviny října, k němuž ale přibyl okruh 1200 metrů kolem ohniska výbuchu ze středy. Oba sklady jsou od sebe vzdáleny přes 1000 metrů. "Dvě kružnice se nepravidelně překryly. Perimetr odhadem narostl o 1,5 až o dva kilometry čtvereční," uvedl Tkadleček.

Bezpečnostní okruh podle něj zahrnuje zmíněnou silnici mezi obcemi. Do samotných obytných oblastí ale nezasahuje. "V některých místech vesnic končí ale skutečně na okraji zahrad občanů, jinde stovky metrů ve volném prostoru," popsal policejní ředitel. Policie přidala ke stávajícím 12 čtyři kontrolní stanoviště a rozšířila počet policistů a vojáků, kteří areál střeží, z 80 na 120. Stanoviště budou nadále doplňovat i pohyblivé hlídky včetně jízdní policie a kynologů.

"Zvířata jsou docela v dobrém stavu, jen kráva mi přijde vyděšená," řekla dnes ČTK Věra Pavelková z Lipové, která hned po příchodu domů šla do hospodářských stavení. Odloučení zvládla i koza, kačeny a slepice.

Měla to štěstí, že za její krávou stejně jako za několika dalšími zvířaty v obci mohl ve čtvrtek za doprovodu policie přijít člověk, který se alespoň základně o zvíře postaral. Jiní lidé se o své domácí mazlíčky postarat nemohli, tři dny měl v kotci zavřeného psa například Roman Vašička. "Chápali jsme, že jde o člověka, ale měli jsme o zvířata strach. Někdo měl zařídit, abychom tam mohli jít, nebo někdo jiný. Pro nás je to člen rodiny," uvedl.

Lidé z obce se nyní bojí, co bude dál. Podle Vašičky někteří už částečně rezignovali. "My s tím nic nezmůžeme, každý si o tom myslíme svoje," podotkl. Neví však o nikom, kdo by z Lipové kvůli problémům chtěl odejít. "My jsme Valaši, máme tady kořeny," podotkl.

Obyvatelé obce v sousedství Vlachovic však nechápou, jak se výbuchy mohly stát. "Tolik let to tady bylo, však manžel tam dělal. Jsem rodačka, je mi 73 let, a nikdy se nic podobného nestalo. A nyní dvakrát," uvedla Josefa Paurová.  "Jsme už 'na nervy', lidi jsou naštvaní, hlavně na ty nahoře," postěžovala si další obyvatelka obce, která litovala také pokažené předvánoční atmosféry.

Dnes začíná astronomické léto, den bude nejdelší a noc nejkratší

21.06.2021 01:46 Dnes začíná astronomické léto. Nastane v 05:32, kdy Slunce vstoupí do znamení Raka a na severní…

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

Související:

Právě se děje