Začal soud s tzv. lihovou mafií, Březina se přiznal

Olomouc - Zlínský podnikatel Radek Březina se dnes před krajským olomouckým soudem přiznal k trestné činnosti v případu takzvané lihové mafie. V několikahodinové výpovědi detailně popsal zákulisí nelegálních obchodů s lihem i rozdělení úloh. Podle obžaloby mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili od roku 1998.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Tak jak to říká obžaloba, že já jsem byl ta hlava, tak to je pravda. Nechal jsem vše vybudovat já, bylo to na můj na příkaz, líh jsem nechal dovézt na můj příkaz, byl to můj líh," uvedl Březina. Přihlásil se i k myšlence falešné denaturace lihu ve společnosti Morávia-Chem, kterou tajně vlastnil, i k propracovanému systému přečerpávání lihu z jeho skladu v Ostravě Mariánských Horách podzemním potrubím do likérky Daněk. Při své výpovědi nešetřil detaily, soudu kreslil i plánky denaturačních zařízení, které vymyslel, či nákresy tajných úložišť nelegálního lihu.

Činnost údajné mafie popisoval celý den a ve výpovědi bude pokračovat i v úterý. Zmínil se i o jednotlivých rolích spoluobžalovaných, několikrát vyzdvihoval především aktivitu Lubomíra Kaláče. Jména odběratelů nelegálního lihu však uvést odmítl. "Mí zákazníci mi věřili, nikdy bych to neudělal, vnitřně bych to nedokázal, byť bych si s tím u soudu pomohl," uvedl Březina. U soudu se také zmínil o tragédii v roce 2000, kdy při filtraci lihu v Ostravě v Mariánských Horách zemřel jeden z jeho zaměstnanců. "Byl opilý, spadl do vařící vody, zamotal se do plachty a nemohl vylézt. Uvařil se tam. Policii jsme zavolat hned nemohli, všechny by nás zavřeli. Zavolali jsme ji až další den v noci," uvedl Březina.

Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm obviněných; tři z nich včetně Radka Březiny jsou ve vazbě. Status spolupracujícího obviněného získal Březinův bratr Tomáš a jejich hlavní spolupracovník Lubomír Kaláč, dosáhnout by tak mohli mírnějšího trestu.

Obžalován je také jednatele společnosti Morávia-Chem Radek Menšík, správce nemovitostí Ivan Kovářík, Václav David, který se údajně podílel na navážení nelegálního lihu do ukrytých nádrží a skladník Rostislav Hanulík. Mužům hrozí tresty od devíti let a dvou měsíců do 13 let a čtyř měsíců. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích.

Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci. "Každý z obžalovaných na tom nese nějakou vinu, kromě Pantlíka. Ten byl najat na oficiální práci jako manažer nemovitosti, nikdy jsem mu žádnou nelegální činnost nedával," uvedl Březina. Kauzu týkající se tajných zásob lihu, ve které se Pantlík společně s bratry Březinovými zodpovídal od května, soud spojil s případem lihové mafie.

Případem se bude olomoucký soud zabývat po celý týden, poté ji odročí na leden.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama