Před 25 lety komunisti přišli o většinu ve vládě, Klaus šéfuje financím

Praha - Posledním krokem, který komunistický prezident Gustáv Husák učinil, bylo 10. prosince 1989 jmenování nové federální vlády, poprvé od roku 1948 bez většinového zastoupení komunistů. Ministrem financí se stal Václav Klaus.

Václav Klaus

Jmenování "vlády národního porozumění", která dovedla zemi k prvním svobodným volbám v červnu 1990, bylo vynucené tlakem veřejnosti a protikomunistické opozice poté, co zavládla velká nespokojenost se způsobem, jakým obměnil svoji vládu dosavadní premiér Ladislav Adamec. Ten sice po událostech 17. listopadu vyměnil řadu svých zkompromitovaných ministrů, nahradil je však většinou opět komunisty.

Kromě premiéra bylo v jeho vládě dalších 15 členů KSČ, jeden člen socialistické strany, jeden lidovec a tři nestraníci. To bylo pro opozici, která se sdružila do Občanského fóra (OF) a na Slovensku do Veřejnosti proti násilí (VPN), nepřijatelné.

Postupně se tak naplnil jeden z původních požadavků opozice, a to demise Adamcovy vlády. OF původně od tohoto striktního požadavku ustoupilo poté, co Adamec slíbil, že svoji vládu urychleně obmění. S Adamcem v čele vlády opozice dále počítala i po zklamání s jeho rekonstruovaným "týdenním" kabinetem. Ten ale tento scénář odmítl. Navrhovaní ministři jako Vladimír Dlouhý, Jiří Dienstbier či Václav Klaus mu údajně nepřišli dostatečně odborně zdatní.

Vzhledem k tomu, že OF na svých podmínkách trvalo, vystoupil 6. prosince Adamec v televizi s projevem, v němž vyjádřil znepokojení ze stupňování požadavků opozice a prohlásil, že požádá prezidenta o uvolnění z funkce. Jako svého nástupce navrhl dosavadního místopředsedu vlády a legislativce Mariána Čalfu, kterého také Husák 7. prosince pověřil sestavením nového kabinetu.

Po konzultacích s OF a VPN Čalfa navrhl 10. prosince prezidentovi jmenování "vlády národního porozumění", v níž měla KSČ poprvé od roku 1948 menšinové zastoupení (10:11). Kromě komunistů byli mezi navrženými dva socialisté, dva lidovci a sedm nestraníků. Ve vládě, do které přešlo 11 členů z předchozího kabinetu, zasedli například první místopředsedové Valtr Komárek (KSČ) a Ján Čarnogurský, místopředseda vlády Vladimír Dlouhý (KSČ), Jiří Dienstbier (ministr zahraničí) a Václav Klaus (ministr financí). V dalších týdnech někteří členové vlády (Komárek, Dlouhý i Čalfa) ukončili své členství v komunistické straně a stranické poměry ve vládě se pak ještě více vychýlily v neprospěch KSČ.

Zdroj: YouTube

Vláda a Federální shromáždění, v němž se koncem ledna 1990 komunisté také vzdali většiny, zahájily svižnou liberalizaci a demokratizaci politického, společenského a hospodářského života. 23. ledna 1990 byl přijat „malý zákon o politických stranách" umožňující vznik pluralitního politického systému. Výhody se dostalo etablovaným stranám předlistopadové Národní fronty, jež se bez omezení staly součástí demokratické politiky (včetně KSČ). Nový prvek do ní vnášela zatím jen politická hnutí – Občanské fórum a Veřejnost proti násilí.

Vedle těchto parlamentních formací byly zakládány četné další politické strany s ambicí prosadit se v lednových a únorových kooptacích a zejména pak v červnových a listopadových volbách. Nový volební zákon, přijatý 27. února, stanovil, že se bude volit podle systému poměrného zastoupení, ve 12 obvodech, s 5% omezovací klauzulí (v SNR 3%); volební období bude dvouleté a hlavním úkolem politiků bude přijmout nové ústavy, upevnit demokracii a reformovat ekonomiku.

Důležité zákony zakotvující občanské svobody – o sdružování občanů, o právu shromažďovacím a právu petičním, novelu tiskového zákona a občanského zákoníku – přijal parlament podle návrhů federální vlády 27.-29. března 1990. Základní podmínky pro nadcházející změny v ekonomické oblasti měly vytvořit zákony o zrovnoprávnění všech forem vlastnictví, o akciových společnostech, o individuálním podnikání fyzických osob, o státním podniku, schválené v druhé polovině dubna. Na počátku května byl na základě návrhů prezidenta a vlád zrušen trest smrti, přijata novela zákona o soustavě základních a středních škol a nový vysokoškolský zákon poskytující akademických obcím svobodu a autonomii.

"Necouvneme." V Praze demonstrovaly tisíce lidí proti Babišovi

20.06.2021 21:59 Aktualizováno Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) dnes odpoledne protestovali na Václavském náměstí v…

Duka problém zneužívání v církvi dlouhodobě zlehčuje, tvrdí spolek

20.06.2021 11:58 Spolek Někdo Ti uvěří kritizuje údajné tvrdé jednání kardinála Dominika Duky vůči oběti sexuálního…

Stav posledního zraněného po úniku plynů v Plzni se zlepšil

20.06.2021 10:51 Zdravotní stav posledního zraněného po pátečním úniku toxických látek v areálu firmy SUEZ v Plzni…

Policie evakuovala liberecký aquapark kvůli spadlému stropu

19.06.2021 21:50 Policie ve spolupráci s hasiči z aquaparku Centra Babylon v Liberci dnes odpoledne preventivně…

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Související:

Právě se děje