Jsme národ alkoholiků? Aktuální čísla mluví za vše. Děsivé čtení

Praha - Protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil dnes na tiskové konferenci oznámil, že v Česku roste počet uživatelů pervitinu, což je závažná zpráva, ovšem je zde ještě větší nebezpečí. A tím je alkohol.

Alkohol, ilustrační fotografie

"Ve škodlivé míře užívá alkohol asi 1,5 milionu dospělých. Velmi rizikově pije asi půl milionu lidí. Míra rizikového užívání alkoholu a tabáku je mnohem vyšší než u nelegálních drog," uvedl šéf Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík.

Cigaretu si denně zapálí téměř čtvrtina dospělých, tedy dva miliony Čechů a Češek. Každý den kouří také 11 procent školáků základních škol. Patnáct procent čtrnáctiletých a patnáctiletých pravidelně pije pivo. Desetina chlapců a téměř sedm procent dívek se pravidelně opíjí. Míra užívání marihuany se v posledních letech snižuje, doplnil Mravčík.

Podle něj na předávkování pervitinem, opiáty či těkavými látkami ročně zemře zhruba 30 až 40 lidí. Na otravu alkoholem umírá kolem tří stovek osob za rok. Přibližně 15 procent trestných činů se odehraje pod vlivem omamných látek. Z nich za 85 procenty je alkohol a za 15 procenty nelegální drogy.

Loni se v Česku spotřebovalo podle odborných odhadů zhruba 21,4 tuny konopných drog, šest tun pervitinu a 0,8 tuny heroinu. Lidé užili také 1,1 milionu tablet extáze, kolem 100.000 dávek LSD a 0,8 tuny kokainu. V ČR se v minulém roce vyprodukovalo asi 18,3 tuny konopných drog, 3,4 tuny bylo vyvezeno. V zahraničí skončilo i půl tuny českého pervitinu z 6,5 tuny vyprodukovaného množství.

Zatímco uživatelů pervitinu přibývá, uživatelů heroinu za poslední desetiletí výrazně ubylo. Jejich počet klesl z 12.000 na 4000. Důvodem je nabídka substituční léčby, k pervitinu substituce není.

Podle Mravčíka za růstem počtu uživatelů pervitinu je také to, že se droga rozšířila do světa nočních klubů a zábavy. Vobořil míní, že důvodem je i úbytek pracovníků, kteří se závislým věnují. "V kontaktních a ambulantních službách je o 30 procent méně zaměstnanců než v 90. letech a v prvním desetiletí tohoto století, kteří s uživateli mohli pracovat, pomáhali je stabilizovat a vedli je k abstinenci," upozornil.

Demence, epilepsie, záněty

Jak lidé stárnou, jejich mozek se zmenšuje - průměrně o 1,9% za deset let, což je považováno za normu. Pití rychlost ubývání mozkové hmoty zvyšuje. Bohužel právě v nejdůležitějších oblastech, takže výsledkem je ztráta paměti a další symptomy demence. Jejich projevy ještě zvyšuje fakt, že většina alkoholiků trpí podvýživou, která má dopady i na činnost mozku.

Je dlouho známo, že pijáctví jde často ruku v ruce s depresemi. Otázkou však zůstává, co je příčina a co následek. Mnoho lidí se pokouší v alkoholu utopit své deprese, ale vědecké studie tvrdí, že alkohol naopak deprese vyvolává.

Nadměrná konzumace alkoholu může vyvolat záchvaty s křečemi i u těch, kdo epilepsii nemají. Alkohol způsobuje také formu poškození nervů, zvanou alkoholická neuropatie. Projevuje se jako píchavá či bodová bolest v končetinách, pocity mravenčení nebo brnění. Dalšími příznaky jsou inkontinence, zácpa, erektilní dysfunkce a mnoho jiných. Odborníci vysvětlují vznik tohoto symptomu skutečnosti, že alkohol je toxický pro nervové buňky a zároveň alkoholici mívají nedostatek vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou funkci nervového systému, informuje pomocvzavislosti.cz.

Pro jaterní buňky je alkohol skutečným jedem. nejdříve dochází ke ztukovatění jater, časem se rozvíjí alkoholická cirhóza, která je dříve či později smrtelná - játra jsou poškozená tak, že nedokáží dál pracovat. Pozor, ženy jsou k tomuto onemocnění mnohem jsou náchylnější. Alkohol způsobuje podráždění žaludku a jeho zánět. Ještě horší situace ale nastane, pokud dojde k zánětu slinivky. Chronická pankreatitida ovlivňuje proces zažívání, přináší permanentní průjem a především často nesnesitelnou bolest v krajině břišní. Je prokázáno, že záněty slinivky často vedou ke zhoubnému bujení.

Témata: Alkohol | Drogy | češi
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 11:47 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje