Dusno u soudu: Březina se chce vyloženě mstít, zuří Kaláčův obhájce

Olomouc - Zlínský podnikatel Radek Březina obvinil dnes před soudem ze zásadního podílu na trestné činnosti takzvané lihové mafie svého tehdejšího spolupracovníka Lubomíra Kaláče. Ten podle něj vydával příkazy a měl tajné sklady na starosti. Kaláčův obhájce to označil za mstu, jeho klient prý odkryl rozsáhlé nelegální obchody s lihem jako první. Získal za to také status spolupracujícího obviněného a na rozdíl od Březiny mu hrozí mírnější trest. Šéf takzvané lihové mafie před soudem vypovídá podrobně již druhý den.

Radek Březina jde k soudu

Březina popsal, jak vznikaly tajné sklady na líh i neúspěšný pokus o vybudování tajného lihovaru ve Stojčíně. Podrobně popsal budování podzemních nádrží i navážení skladů v Olomouci či v Duchcově. Soudu podrobně vylíčil i role jednotlivých obviněných.

"Starat se měl jednoznačně jenom Kaláč. On chtěl práci, chtěl peníze. On se k těm lidem choval jako majitel, vydával jim příkazy," opakoval často u soudu Březina. Stejně tak znovu zopakoval, že jeho bratr se zapojoval do nelegálních obchodů co nejméně.

Podle Kaláčova obhájce je Březinova výpověď účelová. "Přizpůsobuje si svou výpověď tomu, aby ochránil svého bratra Tomáše. Ten přitom v přípravném řízení sám řekl, že se podílel na trestné činnosti, všem kontroloval výplaty. A z této výpovědi naopak vyplývá, že vše organizoval a vykonal Kaláč, to je nesmysl. Vyloženě se mu chce mstít za to, že to práskl. My jsme se stali spolupracujícími již na jaře roku 2013 a až po roce, kdy si to vyhodnotili, požádal o status spolupracujícího i Tomáš Březina," řekl dnes ČTK obhájce Jaromír Kaláč, strýc obžalovaného.

Psali jsme:  

Odmítl také Březinovo tvrzení, že ho Kaláč okradl. "Můj klient přiznává svou trestnou činnost. Bál se o život, můžu vám ukázat papíry, které psal Radek (Březina), že si najde jeho rodinu. Takže jsem mu doporučil, aby vypovídal. Podle mého názoru on přispěl k rozkrytí té trestné činnosti," dodal.

Soudu přihlíží i zástupce celní správy. Březina před ním popsal, jak celníky při denaturacích lihu šidil, uvedl však, že nikdo z nich nebyl podplacen. Jména odběratelů však také dnes uvést odmítl. Řekl jen, že měl zhruba 35 odběratelů. "Nechci nikomu cizímu, kdo mi nic neudělal, ublížit. Nebudu na takové dotazy odpovídat, byť vím, že bych si rozkrytím dva tři roky ušetřil. Já jsem ale celý život žil čestně," uvedl Březina.

Podle obžaloby takzvaná lihová mafie způsobila při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních v rekordní výši 6,7 miliardy korun. Stát na daních krátili od roku 1998. Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm obviněných; status spolupracujícího obviněného získal kromě Kaláče také Březinův bratr Tomáš. Podle obžaloby čistili technický líh a používali ho na výrobu alkoholických nápojů, který prodávali bez přiznání a odvedení spotřební daně. Obchodovali také minimálně s 21 miliony litrů nezdaněného lihu a jeho část ukrývali v tajných úložištích. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci.

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje