Vzpoura voličů? ČSSD šlape Babišovi na paty, Piráti poráží Okamuru

Praha - Pokud by se aktuálně konaly hypotetické sněmovní volby, zvítězilo by stejně jako v minulých měsících hnutí ANO s aktuálním ziskem 24,1% hlasů před druhou ČSSD, která by nyní získala podporu 22,8% voličů. Ukázal to aktuální průzkum volebních preferencí společnosti SANEP.

Ilustrační foto
doporučujeme

Poté co hnutí ANO v minulém měsíci dosáhlo svého ročního maxima, aktuálně oslabilo o 1,2 procentního bodu.

Oproti tomu sociální demokraté v porovnání s minulým měsícem posílili o 1,9 procentního bodu a přiblížili se tak vedoucímu hnutí ANO na rozdíl 1,3 procentního bodu.

Třetí nejsilnější stranou zůstává s aktuálním ziskem 12,7% kladných hlasů KSČM, která tak zastavila svůj propad a oproti listopadu si polepšila o čtyři desetiny procentního bodu.

Stále sestupnou tendenci ve voličské podpoře lze z dlouhodobého hlediska pozorovat u TOP 09, která se s aktuálním ziskem 8,9% hlasů nadále propadá a oproti minulému měsíci ztrácí další dvě desetiny procentního bodu.

Výrazný pokles preferencí TOP 09 nastal po úspěchu hnutí STAN v nedávných komunálních volbách. Nicméně aktuálně klesají preference jak TOP 09, tak i hnutí STAN, které je parlamentní stranou a jehož voličskou přízeň společnost SANEP samostatně dlouhodobě monitoruje. Hnutí STAN má aktuálně přízeň 2,1%, což je o 1,1 procentního bodu méně než tomu bylo v předchozím měsíci.

Naopak opětovný nárůst preferencí na aktuální nejvyšší hodnotu od prosince 2013 zaznamenala i vládní KDU-ČSL, která by aktuálně získala 7,6% hlasů.

Poslední stranou, která by aktuálně splnila podmínky pro vstup do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, by byla ODS, která by aktuálně získala podporu 6,4% voličských hlasů. Občanští demokraté se tak v porovnání s hodnotami od prosince 2013 sice udržují nad svým dlouhodobým průměrem a aktuálně získávají o dvě desetiny procentního bodu větší voličskou podporu než v listopadu, nicméně i aktuální hodnota prozatím nepředstavuje pro dřívějšího pravicového lídra naději na návrat do nejvyšších pater domácí politické scény.

Jiná politická strana či hnutí by aktuálně nepřekročila pětiprocentní hranici.

Devět desetin procentního bodu by aktuálně dělila od vstupu na půdu Poslanecké sněmovny Českou pirátskou stranu, která se aktuálně těší podpoře 4,1% voličů. Až za Piráty a se stále sestupným trendem se aktuálně umístilo se ziskem 3,8% hlasů parlamentní hnutí Úsvit.

Strana zelených se pak aktuálně těší podpoře 3,5% voličů. Strana svobodných občanů, která v září dosáhla na tříprocentní zisk, se aktuálně ocitla pod touto hranicí, což může naznačit i návrat některých příznivců této strany zpět k ODS.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama