Česko vaří ve velkém, na trhu je přes 2000 kuchařek. Hruška to slíznul

Praha - Mnoho Čechů dostane letos pod stromeček pravděpodobně kuchařku, na trhu je přes 2100 titulů. Vede kniha levných receptů od Ládi Hrušky, která prý jde na dračku, prodalo se již 300 tisíc kusů.

Láďa Hruška

Hranici 200.000 prodaných výtisků na českém knižním trhu překonalo jen několik zahraničních titulů, například první díl trilogie Padesát odstínů šedi či závěr Harryho Pottera. Hruškova kniha má mít v roce 2015 pokračování.

"Tuhle knížku ani žádný jeho recept jsem neviděl, protože mě to nezajímá. Prodat kuchařku je také věcí marketingu. A jestliže to posílíte televizním pořadem nebo účastí nějakého herce, lidé si to zkrátka koupí," řekl ČTK propagátor kvalitního stravování Pavel Maurer. Tvrdí, že nejvíce sebevražd se dnes páchá vidličkou a nožem; už proto by lidé měli věnovat větší pozornost tomu, co jedí.

"Kvalitní suroviny nemusí být drahé. Za rozumné peníze se vařit dá, a dá se vařit dokonce i tradičním způsobem, tak, jak se vařit má. To, co on předvádí za jídla, může být v určitých případech dokonce i zdraví nebezpečné. Nehledě na to, že jsou to gastronomické nesmysly, barbarství," zhodnotil Hruškův um v rozhovoru pro Lidovky.cz šéfkuchař Filip Sajler.

"Vařit například v hrníčku sýr je totální hloupost, to jídlo nemůže být zdravé nebo stravitelné. Tyto věci nemůžou být provařené, chuťově odhaduji také nic moc. V jeho jídlech nemůže být žádná výživová hodnota, pro organismus to nemůže mít pozitivní efekt. Chvilkově to fungovat bude, a člověk z toho bude mít dobrý pocit, že dobře jí, ale z dlouhodobého hlediska to bude tělo pozvolna likvidovat," dodal Sajler.

Kuchařka i pro slaměné vdovce

V pražském Paláci knih Luxor si zájemci mohou vybrat ze zhruba 2100 titulů kuchařských knih. Autorskými stálicemi jsou například Zdeněk Pohlreich či Roman Vaněk, jejichž kuchařky se těší velké oblibě.

"Velmi silnou edicí je ta z časopisu Apetit, v níž vyšlo několik kuchařek. Na trhu jsou však i další (Vaříme podle Herbáře, Menu podle Koko, Karolína - Domácí kuchařka, Deník Dity P...), které vznikají na základě televizních pořadů," uvedl mluvčí Neoluxoru Petr Šašek.

Úspěšná je například Kuchařka pro mého muže autorky Veroniky Zemanové, obsahující recepty na polévky, hlavní chody i sladká jídla včetně podrobných pracovních postupů a fotografií. Jak je z názvu patrné, poradí si s nimi i "slaměný vdovec", když chce uvařit pro sebe či bandu kamarádů.

Zájem je i o další titul nakladatelství Smart Press Menu podle Koko, jehož autorkou je autorka blogu MENUdomu.cz Veronika Koko Kokešová. I ta podrobně představuje suroviny a upozorňuje na postupy, navíc pomocí videí. Každý recept obsahuje QR kód, díky němuž si čtenáři mohou přehrát video na mobilním telefonu.

Milovníci sladkostí přivítají knihu Stáni Mutlové Sladké bary, do které zařadila pět desítek receptů, díky nimž se prý každý blýskne. Její specialitou je nápadité aranžování. V nakladatelství JOTA vyšla světoznámá bible kulinářství - Umění francouzské kuchyně Julie Childové a Louisette Bertholleové.

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Související:

Právě se děje