Lihový boss Březina ukončil výpověď, u soudu bylo opět rušno

Olomouc - Ostrou slovní přestřelkou mezi šéfem lihové mafie Radkem Březinou a obhájcem Lubomíra Kaláče skončila dnes Březinova čtrnáctihodinová výpověď týkající se popisu rozsáhlých nelegálních obchodů s lihem. Kaláče Březina viní ze zásadního podílu na trestné činnosti, podle Kaláčova obhájce je to však msta za to, že jeho klient odkryl činnost mafie jako první. K výpovědi se již dostal i další z obžalovaných, svědci však s největší pravděpodobností tento týden na řadu nepřijdou. V kauze je obžalováno osm lidí, stát měl přijít na daních o 6,7 miliardy korun.

Ilustrační foto

U soudu se probírala především role Kaláče, který získal status spolupracujícího a hrozí mu tak na rozdíl od Březiny mírnější trest. Březina jej nařkl, že má ukryté peníze a trezor mu měl prý zajistit jeho obhájce. Ten to označil za nesmysl. "Pokusy Kaláče zasklít jeho majetek byly evidentní," uvedl Březina. Nařkl jej i z krádeží lihu. Kaláčův obhájce zase poukázal na to, že se v Březinově cele našel dopis. Stálo v něm, že si Březina Kaláče i jeho rodinu najde, aby s tím počítal, že na to dá i deset milionů korun. "Likvidaci jsem určitě na mysli neměl," uvedl k tomu Březina.

Šéf lihové mafie musel čelit i otázkám na svůj majetek. Část mu již byla policií zajištěna. "Dál rozvíjet svou finanční situaci nechci, dotklo by se to dalších osob. Část byla investována do nějakých firem. Naprostá většina peněz je ale ve směnkách, je to 200 milionů korun. Některé se promlčely, ale takových 150 milionů můžete vymoci," vzkázal žalobci.

Březina se k trestné činnosti během své výpovědi přiznal, neuvedl ale množství lihu, který nelegálně vyrobil, ani jména svých odběratelů. Bylo jich zřejmě více než třicet, včetně zákazníků ze Slovenska. Z jeho výpovědi vyplynulo, že k jeho obchodům mu dopomohla mezera v zákonech, rutina celníků i obrovská poptávka po levném lihu. Za nejsilnější léta svých obchodů uvedl roky 2004 a 2005, v dalších letech mu plány překazily obchody s černým lihem, které tehdy vzkvétaly.

Šéf mafie také popsal jednotlivé role svých spolupracovníků. Kvůli krytí měli prý hodně telefonů. "Za tu dobu se mohlo vyměnit tak 200 telefonů, když bylo nějaké podezření, tak se vyměnily," dodal Březina. Před osudnou prohlídkou prý nechal zničit všechny počítače i telefony.

Ke slovu se dostal dnes i další z obžalovaných, Václav David, kterého Březina najímal v roli dělníka a později jako řidiče, který navážel sklady. Obžalovaný uvedl, že pouze plnil příkazy. Přiznal však, že vozil s sebou "50.000 korun na kafe pro policii". Další obžalovaní by měli přijít na řadu ve čtvrtek a v pátek, soud bude poté pokračovat v lednu příštího roku. Už nyní je jisté, že rozsudek ani v lednu nepadne.

Hasiči z domů v Kyjově odklidili stovky litrů nebezpečných chemikálií

24.06.2021 12:55 Aktualizováno Hasiči z objektů v Kyjově na Hodonínsku dnes dopoledne odklidili stovky litrů nebezpečných…

Smrt muže v Teplicích: Na internetu se objevilo další video, předchází…

24.06.2021 12:13 Na internetu se objevilo další video s Romem Stanislavem Tomášem, který zemřel v sobotu v Teplicích…

Dokud u nás byli Sověti, vše se mohlo ještě zvrátit. Odchod komplikovali…

24.06.2021 12:00 ROZHOVOR – Pod okny domova mu denně pochodovali okupanti. Hudební skladatel a zpěvák Michael Kocáb,…

Temelín odstavil po bouři II. blok, proti plánu o týden dřív

24.06.2021 11:31 Aktualizováno Jaderná elektrárna Temelín odstavila v noci na dnešek kvůli následkům bouře druhý blok. Spadly…

Majitelka obchodu kvůli dezinformacím zakázala vstup očkovaným. Hrozí ji…

24.06.2021 09:00 Dvě cedule zakazující vstup lidem očkovaným mRNA vakcínami proti novému typu koronaviru umístila u…

Květnové omezení středních škol bylo nezákonné, rozhodl Nejvyšší správní…

23.06.2021 16:45 Plošné omezení středních škol prostřednictvím zákazu osobní přítomnosti studentů bylo nezákonné,…

Česká národní banka zvýšila základní úrokovou sazbu

23.06.2021 16:37 Aktualizováno Pro dnešní rozhodnutí bankovní rady ČNB zvýšit základní úrokovou sazbu o 0,25 procentního bodu…

Zahajovací ohňostroj s hudbou Pink Floyd, druhý jako pocta Morriconemu.…

22.06.2021 16:00 Už tuto sobotu 26. června bude v Brně nad hradem Špilberk odpáleno úvodní umělecké představení 24.…

V bytové nouzi může být až 61 tisíc českých domácností, ukázala analýza

22.06.2021 13:45 V provizorním bydlení, nevyhovujícím bytě či bez domova v Česku může být až 61.000 domácností. V…

Počasí: Silné bouřky zasáhly především jižní Moravu a Vysočinu. Tisíce…

22.06.2021 11:52 Aktualizováno Silné bouřky a vítr, který je doprovázel, zaměstnaly hasiče i v noci na dnešek a dnes ráno, zejména…

Související:

Právě se děje