Pohřebiště v Ďáblicích jako kulturní památka? Připomene zvěrstva komunismu

Praha - Hromadné pohřebiště v pražských Ďáblicích by mělo být národní kulturní památkou. Premiéra a vládu k tomu dnes vyzvaly organizace sdružující politické vězně.

Muzeum totalitního režimu Valtice
doporučujeme

V letech 1943 až 1945 zde byl pohřben doposud neznámý počet československých vlastenců, kteří bojovali proti nacismu včetně účastníků atentátu na Reinharda Heydricha. V letech 1948 až 1961 zde byla pohřbena stovka popravených politických vězňů i 90 lidí, kteří zemřeli ve výkonu trestu a ve vyšetřovací vazbě.

Sdružení se obracejí na Sobotku v Den lidských práv, aby se nezapomnělo na oběti zločinů nacistické a komunistické zlovůle. "V Ďáblicích leží ostatky hrdinů, kteří obětovali v boji za svobodu to nejvyšší - své životy. Žádáme, aby byly jejich ostatky exhumovány, identifikovány a zločiny vyšetřeny příslušnými orgány," uvedli autoři výzvy.

Navrhují, aby se část hřbitova v Ďáblicích jako památka nazvala Čestným pohřebištěm popravených a umučených politických vězňů a příslušného druhého a třetího odboje. Podobný statut by mělo prý mít i pohřebiště v Praze-Motole, hromadné hroby u strašnického krematoria, na hřbitově v Jáchymově, Příbrami, Brně a uvnitř některých věznic. Důsledné vyšetření zločinů stále po 25 letech od pádu komunismu čeká na objasnění, dodali.

"Příběhy politických vězňů z 50. let jsou neuvěřitelně drastické. Komunisté vraždili a ničili demokratickou elitu první republiky. Tyto příběhy v 90. letech v širokém povědomí veřejnosti nebyly. To, že se dostávají na povrch, je věc až odstupu jedné generace," řekla ČTK šéfka platformy Neela Winkelmannová.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Renomé EU vzrostlo. Pro vstup by hlasovalo 56 procent Čechů, víc než v…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno Pro vstup České republiky do Evropské unie by v říjnu v referendu znovu hlasovalo 56 procent Čechů,…

O víkendech se otevřou některé hrady a zámky. Například Křivoklát, Lednice…

30.11.2020 12:34 Národní památkový ústav (NPÚ) otevře po přechodu země do třetího stupně protiepidemického systému…

Olomoucký arcibiskup Graubner má covid, musel být hospitalizován

30.11.2020 12:27 Olomoucký arcibiskup Jan Graubner pozitivně testovaný na covid-19 byl kvůli zhoršenému zdravotního…

Farmáři z Broumovska chtějí zákon, který umožní odstřel vlků. Obrátili se…

30.11.2020 09:17 Farmáři z Broumovska podali ústavní stížnost proti rozsudku Nejvyššího soudu, který zamítl jejich…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama