Bratr šéfa lihové mafie vypovídá u soudu, bojuje za nižší trest

Olomouc - Podrobnou výpovědí Tomáše Březiny pokračoval dnes u olomouckého soudu proces s lihovou mafií. Bratr šéfa mafie soudu znovu detailně popisoval zázemí nelegálních obchodů s lihem i rozdělení rolí. Zdůraznil, že hodlá napomoci při objasnění trestné činnosti, s policií prý spolupracuje i v případu otce a syna Pražanových, kteří byli nedávno obviněni v souvislosti s obchody s lihem. Usvědčil je prý z trestné činnosti. Mladší z Březinových bratrů svým postojem usiluje o zmírnění trestu, získal status spolupracujícího.

Ilustrační foto
doporučujeme

"S obžalobou souhlasím. Věděl jsem, že k tomu dochází. Zavázal jsem se ke spolupráci, doznal jsem se k trestné činnosti, má spolupráce ale pokračuje dál. Byl jsem vyslýchán v souvislosti s kauzou Pražanů, usvědčil jsem je z trestné činnosti," uvedl Tomáš Březina.

Stanislava Pražana a jeho otce obvinila policie nedávno z daňových úniků až 350 milionů korun. Oba muži podle žalobců spolupracovali s Radkem Březinou. Jména dalších případných Březinových odběratelů u soudu zatím nepadla. Radek Březina je při své výpovědi odmítl uvést s tím, že nechce ublížit dalším lidem. Řekl pouze, že šlo o tři desítky odběratelů a zákazníci byli i na Slovensku. Jména by měl uvést jeho tehdejší blízký spolupracovník Lubomír Kaláč, který prý obchody domlouval. Počítá s tím i jeho obhájce. Obžalovaný získal rovněž status spolupracujícího, ke slovu se však dostane až v lednu.

Tomáš Březina se k trestné činnosti doznal, uvedl však, že jeho role nebyla tak velká, jak se mu přisuzuje. "Nikdy jsem nebyl společníkem bratra. Mrzí mě, že má pozice je vnímána vyšší, než byla. O všem rozhodoval bratr, aktivně si tyto věci hlídal. Byli lidé, kteří to měli v denní náplni práci, pro mě to byla okrajová záležitost, staral jsem se o evidence a vyúčtování. I bratr mi říkal, že mi nic nehrozí," uvedl.

Podle obžaloby takzvaná lihová mafie způsobila od roku 1998 při obchodech s nelegálním lihem škodu na daních 6,7 miliardy korun. Členy zločinecké organizované skupiny je podle žalobce Miroslava Stokláska sedm lidí, soud stihl dosud vyslechnout šest z nich. Poslední obžalovaný Kaláč, jehož Radek Březina viní ze zásadního podílu na trestné činnosti, bude vypovídat až v lednu. Osmým obžalovaným je Tomáš Pantlík, který se zodpovídá ze skrytého úložiště lihu v Olomouci.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama