Šabatová se zastala nezaměstnaného muže s poruchou paměti

Brno - Ministerstvo práce a sociálních věcí odmítlo zrušit rozhodnutí Úřadu práce ČR, kterým byl z evidence vyřazen uchazeč o zaměstnání za to, že se nedostavil na informační schůzku. Ministerstvo přitom nezohlednilo fakt, že uchazeč dlouhodobě trpí poruchou paměti.

Úřad práce

Úřad práce ČR vyřadil z evidence uchazečů o zaměstnání uchazeče pro neplnění podmínek stanovených v individuálním akčním plánu, jelikož se nedostavil na sjednanou informační schůzku. Ten ve správním řízení namítal, že trpí poruchou paměti, což doložil psychologickým vyšetřením, proto se na schůzku včas nedostavil. Rozhodnutí Úřadu práce ČR bylo potvrzeno v odvolacím řízení Ministerstvem práce a sociálních věcí. Uchazeč se proto obrátil se stížností na veřejného ochránce práv.

Ochránkyně Anna Šabatová ve svém šetření konstatovala pochybení Úřadu práce ČR i Ministerstva práce a sociálních věcí, neboť předložené potvrzení (psychologické vyšetření) uchazeče nezhodnotily jako vážný důvod pro nedostavení se na sjednanou schůzku. „Postup obou úřadů vnímám jako přepjatě formalistní, jestliže svou argumentaci staví na tvrzení, že nelze prokázat, zda se porucha paměti projevila právě v den sjednané schůzky. Porucha paměti stěžovatele je dlouhodobého charakteru, což potvrzuje vyšetření, proto k ní oba úřady měly přihlížet," hodnotí jednání úřadů veřejná ochránkyně práv.

Úřad práce ČR následně přislíbil, že bude do budoucna věnovat obdobným případům větší pozornost a pro zajištění jednotnosti postupu všech pracovníků bude sporné případy pravidelně řešit na poradách. Toto opatření považovala ochránkyně za dostatečné k zabránění možnému opakování nesprávného postupu.

Aby však došlo i k napravení situace stěžovatele, formalisticky vyřazeného z evidence uchazečů o zaměstnání, ochránkyně navrhovala Ministerstvu práce a sociálních věcí, aby v přezkumném řízení zrušilo obě rozhodnutí. Ministerstvo odmítlo, proto se ochránkyně rozhodla využít svého sankčního oprávnění zveřejnit informace o jeho jednání.

Jak uvedl server ochrance.cz, ombudsmanka věří, že tlak veřejného mínění může napomoci změně praxe MPSV a Úřadu práce ČR do budoucna. I nadále bude také požadovat méně formalistický přístup k uchazečům o zaměstnání v odůvodněných případech. Bude-li to nezbytné, bude ochránkyně v tomto směru usilovat i o změnu zákona o zaměstnanosti.

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Primark otevřel v Česku. Stovky lidí čekaly ve frontě i několik hodin

17.06.2021 11:01 Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Pohonné hmoty nadále zdražují. Natural 95 stojí nejvíc od loňského ledna

17.06.2021 08:10 Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95…

Do restaurací se po otevření stále nevydala desetina Čechů

16.06.2021 11:15 Do restaurací se po jejich znovuotevření zatím podle průzkumu společnosti Slevomat nevydala…

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje