Česko poslalo darem most do Středoafrické republiky

Praha - Česko včera večer poslalo do Středoafrické republiky jako humanitární dar most. Konstrukci těžkou 45 tun a rozebranou do 141 palet z letiště v Pardubicích odvezl velkokapacitní letoun AN-124 Ruslan švédského letectva.

Ilustrační foto
doporučujeme

"Rozložený most měl přes 1700 dílů a kvůli rovnoměrnému rozložení nákladu v letounu se musely některé palety přeskládat," uvedla mluvčí generálního štábu české armády Jana Růžičková. Do Středoafrické republiky by měl most dorazit po mezipřistání v Madridu v neděli ráno.

V hlavním městě Středoafrické republiky Bangui most nahradí původní most přes vodní kanál, který byl v minulosti zničen během bojů. Most z Česka bude opět umožňovat pohyb lidí mezi jednotlivými městskými obvody města. "Existence tohoto mostu je velmi důležitá i pro přísun humanitární pomoci do této oblasti," poznamenala Růžičkové.

Mostní soupravu o délce 24 metrů poskytla Správa státních hmotných rezerv ze svého skladu v Soběslavi. Odborníci z Univerzity obrany z Brna zpracovali potřebnou technickou dokumentaci včetně návrhů technického řešení přemostění. Česká vláda schválila poskytnutí daru na začátku prosince.

Darovaný most ponese název připomínající Českou republiku - "Le pont d'Agnès de Bohême" (Most Anežky České). O jeho výběr se postarali žáci dvou základních škol, a to ze Základní školy Loděnice z okresu Brno-venkov a ze Základní školy Rudolfa Frimla v Trutnově.

SAR patří do skupiny nejchudších vysoce zadlužených zemí bez přístupu k moři. Hospodářství, v minulosti těžce poškozené boji mezi jednotlivými ozbrojenými skupinami (často se bojovalo o kontrolu nad surovinovými zdroji) a katastrofální ekonomickou správou se vzpamatovává pouze pomalu. Neustálé boje vlády s opozicí brání ekonomické revitalizaci země. Země se vedle bezpečnostních problémů potýká s mnoha dalšími problémy – zcela zanedbanou infrastrukturou, nepříznivým investičním a podnikatelským klimatem, velkou korupcí, nevýkonnou státní správou, negramotnou pracovní silou, které její ekonomický rozvoj dále brzdí.

SAR má velké zásoby nerostných surovin (diamanty, uran...), její hospodářství ale do velké míry závisí na samozásobitelském zemědělství (poskytuje obživu 70 % obyvatelstva). Země je závislá na pomoci mezinárodních donorů (ochota poskytovat pomoc za podmínek, kdy vláda nedodržuje ani základní požadavky donorů se ale snižuje). Rovněž oddlužení země není na pořadu dne, informuje MZV ČR.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama