Ať žije Klinika, skandovaly stovky lidí v Praze. Poté přišla mela

Praha - Zhruba sedm set lidí v Praze demonstrovalo za to, aby v opuštěném a chátrajícím objektu v Jeseniově ulici na Žižkově vzniklo komunitní centrum. Akci podpořil i profesor Martin Putna, podle kterého policie váhá, když má zakročit proti lobbistům, ale na squatery si troufne hned.

Martin C. Putna

Z náměstí Jiřího z Poděbrad, kde se ve 14:00 sešli, se vydali směrem k budově. Krátce před příchodem průvodu do objektu bývalé polikliniky opět vrazili aktivisté. Podle policejní mluvčí Jany Rösslerové jich bylo 30.

"Policisté tak museli zasáhnout, skupina nakonec uposlechla výzev policistů a budovu opustila bez použití donucovacích prostředků," řekla Rösslerová. Lidé ale podle ní dál postávali v těsné blízkosti objektu, proto je policie znovu vyzvala k odchodu. Jeden neposlechl, policisté ho zajistili, nyní čelí podezření ze spáchání přestupku.

Zpravodajka ČTK na místě viděla i jednoho zraněného, mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová řekla, že dva lehce zraněné - oba se zhmožděninou na hlavě - záchranáři převezli do vinohradské nemocnice.

V nepoužívaném objektu donedávna nelegálně pobývali narkomani. Před několika dny ho uklidili dobrovolníci a začali bez povolení využívat. Budovu ovšem spravuje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který dokončuje převod na Generální inspekci bezpečnostních sborů a který s působením aktivistů nesouhlasil. Aktivisty nakonec v úterý k odchodu z polikliniky přiměla policie. Tři lidé, kteří objekt odmítali opustit, skončili na policejní služebně, jsou podezřelí z přestupku.

"Ať žije Klinika, boj pokračuje," skandovali dnes cestou na Žižkov lidé v průvodu. Jeden z organizátorů ČTK řekl, že chtějí, aby se mohli do domu vrátit a využívat ho, než bude rozhodnuto o jeho dalším osudu.

Akci dnes přišel podpořit například i literární historik Martin C. Putna. Má prý dojem, že zatímco při vyšetřování různých lobbistů tuzemská policie postupuje zdlouhavě, v jiných případech, jako třeba v tomto, zakročí neprodleně.

Páteční únik toxických látek v Plzni má třetí obět

19.06.2021 13:39 Páteční únik toxických látek v areálu firmy v Plzni-Skvrňanech má třetí oběť. Dnes v nemocnici…

Svého otce na Den otců někdy obdaroval každý třetí Čech. Favoritem jsou…

19.06.2021 10:40 Svého otce na Den otců podle průzkumu společnosti Albert někdy obdaroval zhruba každý třetí Čech.…

Stav jednoho ze zraněných po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně…

19.06.2021 08:47 Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil,…

Do pocitů obklíčených parašutistů v kostele se nelze vžít. Obětovali se…

18.06.2021 22:05 Aktualizováno ROZHOVOR – Jejich odvaha a statečnost jej nepřestává fascinovat. Historik Vojtěch Šustek tvrdí, že…

Přehlídka studentské tvorby FESTMICHAEL opět oživí kulturní život metropole

18.06.2021 21:21 Důležitá zpráva pro všechny, kteří mají rádi mladé umění a originální nápady tvůrců nastupující…

V plzeňské čističce unikly nebezpečné látky, dva lidé zemřeli

18.06.2021 15:01 Aktualizováno Po dnešním úniku chemikálií v Plzni Skvrňanech zemřeli dva lidé, další dva jsou ve velmi vážném…

Požárů v uplynulých dnech výrazně přibylo, hasiči varují kvůli suchu a…

18.06.2021 12:02 Hasiči v uplynulých dvou dnech zaznamenali v Česku 177 požárů, což je výrazně nad normálem.…

OBRAZEM: Primark otevřel první prodejnu v Praze. Lidé stáli ve frontě od…

17.06.2021 22:00 Aktualizováno Otevření prodejny Primark v Praze, první v České republice, si dnes nenechaly ujít stovky lidí.…

Ministerstvo spustilo web s podmínkami pro cesty do turistických destinací

17.06.2021 16:32 Aktualizováno Ministerstvo zahraničí dnes spustilo nový web dovolena2021.cz, na němž lze nalézt podmínky pro…

Odbory budou žádat růst platů alespoň nad inflaci. Chtějí jednat s vládou

17.06.2021 16:20 Odbory budou pro příští rok požadovat růst platů ve veřejném sektoru minimálně nad inflaci. O jakém…

Související:

Právě se děje