Kde je zima? Češi jsou už nervózní, počasí lyžařům příliš nepřeje

Olomouc/Janské Lázně - Češi se už nemohou dočkat lyžování, bohužel počasí příliš nepřeje. O víkendu se do areálů vydalo několik set nadšenců. Podle současných předpovědí by se sníh mohl krátkodobě na naše území vrátit ve středu, kdy jej místy očekáváme i v nižších polohách. Hned ve čtvrtek by však mělo přijít velmi výrazné oteplení (podobné tomu dnešnímu), díky němuž napadlý sníh opět roztaje. Tato předpověď je však zatím pouze předběžná a situace se nakonec může vyvinout zcela jinak, uvedlo meteocentrum.cz.

Pec pod Sněžkou
doporučujeme

V týdnu od 14. do 20. prosince by měly průměrné denní teploty kolísat kolem 0 °C a rtuť teploměrů by měla šplhat k hodnotám okolo 2,5 °C. Pokračování poklesu se očekává i ke konci prosince a to přibližně o 1 °C v rámci jedno týdne. Pozvolné klesání teplot se pochopitelně projeví také na ranních minimech. Ta se v současnosti pohybují kolem -2 °C, ale do konce roku se odhaduje jejich snížení přibližně k -5 °C.

Celkově statistická data udávají, že by měl být prosinec průměrný nebo jen mírně nadprůměrný. Největší jistota této předpovědi je samozřejmě pro nejbližší týden. Od 15. prosince připouští modely, byť jen s malou pravděpodobností, i podprůměrné teploty.

V Jeseníkách se momentálně podle dispečera horské služby lyžuje jen ve třech zimních areálech.  V Branné se lyžuje už několik dnů, na sjezdovce je v průměru kolem 35 centimetrů technického sněhu. Podle provozovatele Rostislava Procházky se víkend v areálu vydařil. "Návštěvnost byla podobná jako při plné sezoně, dorazily stovky lidí. Jsme absolutně spokojení," řekl.

V Branné se lyžuje za mimosezonní ceny. Podobně je tomu i ve Ski areálu Myšák v Karlově, který zahájil sezonu v sobotu. Podle mluvčího střediska Borise Keky se start povedl. "Po oba dny přišlo kolem stovky lidí, v sobotu ti netrpěliví," uvedl Keka.

Areál má stejně jako Branná v provozu jednu sjezdovku, kterou pokrývá v průměru kolem 30 centimetrů technického sněhu. "Nechceme ji namáhat, aby nám vydržela na vánoční svátky. Přes týden tak zvažujeme, že vleky spustíme jen příležitostně podle požadavků kurzů," doplnil Keka.

Kromě horských areálů se lyžaři v Olomouckém kraji již několik dnů prohánějí také po sjezdovce v Hrubé Vodě nedaleko Olomouce, na které je 30 centimetrů technického sněhu.

Mohlo přijet víc lidí

"Návštěvnost byla na Lysé hoře střední, jinak spíše menší. Lyžuje se jenom na Bílé, takže to byl klidný víkend," řekl dispečer Horské služby Beskydy Marcel Svoboda.

Vedoucí areálu Ski Bílá na Frýdecko-Místecku Jaroslav Vrzgula řekl, že víkend už byl o poznání lepší než minulý týden, kdy se ve středisku lyžovalo poprvé a ještě to lidé moc nevěděli. Více lyžařů přišlo hlavně dnes. Na Bílé se zatím lyžuje na 400 metrů dlouhém úseku na jižní straně. "Přidělali jsme tam během týdne několik centimetrů, rozšířili jsme to do plné šířky, ale bohužel se nám nepodařilo to dále protáhnout, abychom vysněžili celou sjezdovku na celých 700 metrů," řekl Vrzgula. V areálu se dál bude lyžovat celý týden od 09:00 do 16:00.

Zájemci si v kraji mohou zalyžovat i ve dvou menších střediscích. Na Vaňkově kopci v Horní Lhotě nedaleko Ostravy se lyžuje denně od 09:00 do 21:00. "Mohlo přijet více lidí, ale i tak to bylo slušné. Na sjezdovce máme 40 až 50 centimetrů sněhu," řekl provozní Václav Kurka. V provozu je rovněž středisko HEI Park Tošovice u Oder na Novojičínsku.

Uplakané počasí v Krkonoších

Do krkonošského SkiResortu Černá hora - Pec pod Sněžkou o víkendu přijelo lyžovat kolem 3000 lidí. "V sobotu byla návštěvnost vyšší. Neděle byla uplakaná," řekl ČTK šéf SkiResortu Petr Hynek. Na Černé hoře a v Peci je celkem otevřeno devět kilometrů sjezdovek, tedy asi třetina tratí. "Věříme, že v dalších dnech nám pomůže i přírodní sníh," řekl Hynek.

Největší krkonošské středisko, Špindlerův Mlýn zahájilo sezonu v sobotu a za celý víkend na svahy vyrazilo přibližně 1500 lidí. "Počasí moc lidí nelákalo. Měli jsme upravených i pět kilometrů běžeckých tratí, nyní je na nich sněhová kaše," řekl Zdeněk Spilka ze špindlerovského Skiareálu.

V areálu v Červené Vodě a v sousedních Čenkovicích se v sobotu rozjely dvě lanovky a lyžaři měli k dispozici celkem tři kilometry sjezdových tratí.

Tři stupně nad nulou

Na Špičáku podle informací tamního zimního střediska od rána lehce pršelo a teploty se pohybovaly kolem tří stupňů nad nulou. Na svahu jediné zprovozněné sjezdovky číslo 3 Slalomová je 15 až 30 centimetrů technického sněhu. V provozu je lanovka, lyžuje se za ceny vedlejší sezony.

V sobotu si první lyžování nově sezony nenechaly ujít zhruba dvě stovky lidí, dnes jich byla asi stovka. "Do penzionů ale najíždějí první kurzy, budeme dál v provozu a budeme se snažit udržet podmínky k lyžování," řekl spolumajitel areálu Vladimír Kasík.

Weissova louka, která je odkázaná jen na přírodní sníh, dnes vlek ani nerozjela. Vleky stojí i v ostatních areálech v Plzeňském kraji. Prvních necelých 20 kilometrů stop upravila v sobotu pro běžkaře skútrem obec Modrava.

Zatím dva krušnohorské zimní lyžařské areály jsou v provozu v Karlovarském kraji. Lyžaři si mohli o víkendu užít lyžování v největším areálu oblasti na Klínovci a v areálu Novako na Božím Daru. Teplé počasí a místy déšť ale zhoršily kvalitu převážně technického sněhu na svazích. Větší nápor očekávají vlekaři až po Vánocích, doufají zároveň, že připadne nový přírodní sníh nebo že se ochladí, aby mohli spustit sněhová děla.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lepší by bylo, kdyby ÚOOZ a ÚOKFK sloučeny nebyly, prohlásil končící…

13.06.2021 13:40 Končící nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se i po letech domnívá, že by bylo lepší, kdyby nebyly…

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama